Česká golfová federace

Síň slávy

Jiří Dvořák

Jiří Dvořák

Jiří Dvořák

V období vynuceného útlumu českého golfu v padesátých letech vyrůstal na golfovém hřišti v Mariánských Lázních hráč s mimořádným nadáním pro tento sport. A nebylo to jen nadání. Přísný otcovský dozor doplnil nadání o potřebnou tréninkovou píli. Jeho štěstím bylo, že měl jako chlapec možnost příležitostně pozorovat hráče, který byl stále evropskou amatérskou extratřídou. Tímto hráčem byl Hanno Tonder, se kterým měl dokonce mladý Jiří Dvořák možnost si zahrát. Na tuto zkušenost vzpomíná celý život.

V roce 1960 dosáhla hra Jiřího Dvořáka již mistrovské kvality. V tomto roce vyhrál svoje první mistrovství ve hře na rány. Bylo mu 16 let. V příštím roce zvítězil v mistrovství na jamky, když ve finále porazil čtyřnásobného mistra republiky, považovaného za nejstylovějšího hráče, Karla Hynka.

Po těchto dvou mistrovských titulech následovala patnáctiletá šňůra, kdy každoročně vyhrál alespoň jedno mistrovství. V letech 1963, 1965, 1967, 1968, 1970, 1971, 1972, a 1976 vyhrál mistrovství obě. Přitom již v té době byl golf opět vzat na milost a našich mistrovství se mohli účastnit i kvalitní zahraniční amatérští hráči.

Těžko bychom hledali v celosvětovém měřítku obdobný příklad tak dlouhodobé stability mistrovské úrovně, zejména mezi amatérskými hráči. Přitom s ním v mistrovství soupeřili hráči, jejichž výkonnost byla rovněž vysoká.

V období mezi lety 1960 a 1979 získal 26 mistrovských titulů, z toho 13 ve hře na jamky a 13 ve hře na rány. V letech 1960 až 1976 byl jednoznačně králem českého golfu a jako takový byl vzorem pro ostatní hráče jak svým herním projevem, tak svým vystupováním.

Kromě mistrovských titulů získal Jiří Dvořák značný počet turnajových vítězství. Mezinárodní mariánskolázeňský turnaj např. vyhrál v letech 1970, 1972 a 1973.

Celý svůj život je věrný jednomu golfovému klubu, místnímu Royal Golf Clubu Mariánské Lázně.

Pan Jiří Dvořák byl uveden do Síně slávy českého golfu v roce 2000 za vynikající sportovní výsledky, kterých za své sportovní dráhy dosáhl

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde