Česká golfová federace

Příprava

Tréninkový systém ČGF

Tréninkový systém ČGF

Tréninkový systém ČGF je základem pro rozvoj mládeže a talentovaných golfistů v České republice, bez kterého není možné pomýšlet na posun kupředu a konkurenceschopnost v evropském či celosvětovém měřítku. Golf je jedním z mála sportů, který své sportovce striktně rozděluje na amatéry a profesionály. Česká golfová federace jako národní řídící orgán golfu v České republice se hlásí k podpoře jak amatérů, tak i profesionálů.


Popis Tréninkového systému ČGF

Tréninkový systém ČGF funguje aktuálně jako čtyřstupňová pyramida (viz schéma níže), rozdělená na dvě hlavní části: Regionální tréninkový systém ČGF (dvě spodní patra) a Národní tréninkový systém ČGF (dvě horní patra).

 

          

Mládežnický golf v regionech

Základnu pyramidy (první patro) tvoří práce s mládeží v klubech. Česká golfová federace sdružuje 184 členských subjektů – golfových klubů. Téměř ve všech se více či méně věnují systematické práci s mládeží. Již od roku 2006 Česká golfová federace uděluje nejlepším klubům status Tréninkového centra mládeže. V roce 2018 fungovalo v systému 28 těchto center. V nich se pod dohledem 162 golfových trenérů systematicky připravovalo 1820 hráčů. Přidělování a též každoroční potvrzování statusu se řídí jasnými pravidly a kritérii, která jsou rovněž používána pro sestavení žebříčku úspěšnosti a finanční podpory. Ostatní kluby, které nesplňují kritéria, jsou do systému zařazeny jako Kluby pracující s mládeží. I tyto kluby mohou na základě zejména sportovních výsledků svých jednotlivců a družstev získat příspěvek, ve srovnání s Tréninkovými centry mládeže však značně snížený. Česká golfová federace řídí chod ve spodním patře pyramidy prostřednictvím regionálních sportovně-technických komisí, které mají vždy sekci věnující se výhradně mládeži. Zmiňované regiony jsou čtyři a sdružují kluby příslušných krajů:

  • Západ A: Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský
  • Západ B: Praha, Středočeský, Ústecký
  • Východ A: Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Vysočina
  • Východ B: Moravskoslezský, Olomoucká, Zlínský, Jihomoravský

Ve všech těchto regionech pořádá příslušná regionální komise ucelené golfové tour pro mládež do 18 let, v některých regionech je umožněn start až hráčům do 23 let. Za zvýhodněných podmínek startovného je začínajícím hráčům, ale i zkušeným mládežnických reprezentantům umožněno pravidelné soutěžení formou golfových turnajů. Česká golfová federace na tyto turnaje zajišťuje zkušené rozhodčí a turnajové administrátory.

 

Regionální tréninkový systém

Druhým patrem pyramidy jsou Regionální tréninkové skupiny ČGF působící ve čtyřech Regionálních tréninkových centrech – v Plzni na Dýšině, v Praze na Zbraslavi, na Kunětické Hoře a v Brně na Kaskádě. Jejich cílem je sdružovat nejlepší talentované mladé hráče do 15 let z celé České republiky, naučit je pozitivním tréninkovým návykům, pohlídat jejich technické základy a připravit je na pozdější hladký a bezproblémový přechod do Národních tréninkových skupin ČGF a potažmo do reprezentace ČR. Skupiny již mají výběrový charakter a dle kritérií je do nich zařazeno přibližně 60 hráčů (v průměru 15 v regionu). Jelikož se jedná o mladé talenty, není jediným kritériem výběru postavení na mládežnickém žebříčku, ale svou roli hraje také potenciál hráče, šikovnost, snaha a pracovitost. Hráči se tak mají šanci dostat do regionálních skupin díky dobrým výsledkům, ale i díky své píli.

O každou skupinu se starají dva golfoví trenéři a jeden kondiční trenér, garantem kvality výuky je hlavní trenér ČGF Staffan Johansson. Příprava spočívá v organizování několika tréninkových kempů, jejichž charakter a cíle se v průběhu sezóny liší podle potřeby.

Sezóna začíná v říjnu, končí v září následujícího roku a obsahuje výběrový kemp hráčů do jednotlivých regionálních skupin (po skončení trenéři vyberou hráče pro nadcházející sezónu), kondiční kemp ve Sportovním centru Nymburk (součástí je mimo jiné fyzické testování podle zpracované testové baterie), následné setkání s hráči a jejich osobními trenéry na individuální lekci a pohovoru (shrnutí nasbíraných dat a informací z úvodních kempů a pomoc s přípravou dlouhodobého rozvojového plánu) a samozřejmě tradiční několikadenní kempy v sezóně, vždy zaměřené na určitý konkrétní cíl přípravy.

Velkou novinkou bude v roce 2019 první zimní kemp v zahraničí pro hráče Regionálních tréninkových skupin ČGF. Koncem února se tak přibližně 40 hráčů a 8 trenérů (šest golfových a dva kondiční) vydá do tureckého Beleku, kde je čeká týdenní venkovní příprava v ideálních podmínkách. Velkou výhodou jak pro hráče, tak pro trenéry bude přítomnost hlavního trenéra ČGF Staffana Johanssona. Jedná se o velký projekt, který by měl posunout přípravu mládeže opět kupředu.

Poslední akcí sezóny je pak zářijové Utkání regionů. Ve dvoudenních kláních se spolu utkají systémem každý s každým v jamkové hře všechny čtyři regionální skupiny. Součástí akce je i vyhodnocení sezóny a speciální dovednostní soutěž pro týmy i jednotlivce. Sezóna končí v polovině září a celý proces začíná znovu od začátku. 

 

Národní tréninkový systém

Nejvyšším patrem pyramidy jsou Národní tréninkové skupiny ČGF tvořeny Národními týmy a Czech Golf Teamem. Cílem všech hráčů v regionech by měl být plynulý přesun právě do těchto pater Tréninkového systému ČGF. Národní tréninkové skupiny jsou složeny z 30 až 40 nejlepších amatérských a profesionálních hráčů, kteří reprezentují Českou republiku na mezinárodních akcích nebo profesionálních tour. Jsou mezi nimi i hráči studující v zahraničí. Výběr hráčů se koná vždy jednou v roce (začátkem října) na výběrových kempech. Důležitými parametry pro výběr jsou především předem daná kritéria (postavení na světovém amatérském žebříčku WAGR, na Oficiálním žebříčku ČGF či na mládežnickém žebříčku ČGF), svou roli však hrají i výsledky z testování golfových dovedností a fyzických testů. Všichni zařazení hráči do NTS ČGF musí splnit limity ve fyzických testech. Konečný výběr hráčů provádí Sportovní komise STK ČGF na doporučení hlavního trenéra ČGF.

Národní tréninkový systém ČGF má svou strukturu, svůj program, svého hlavního trenéra a tým spolupracujících odborníků. Hlavním trenérem ČGF je od roku 2018 zkušený švédský profesionál Staffan Johansson. Spolu s ním se o hráče stará uznávaný kouč David Carter, na fyzickou přípravu dohlíží dlouhodobě kondiční trenéři Milan Mojžíš a Svatopluk Býma. S realizačním týmem spolupracuje i celá řada dalších externích specialistů na různé aspekty přípravy.

Hráči Národních tréninkových skupin ČGF se společně připravují především přes zimu na týdenních tréninkových kempech v zahraničí. Součástí přípravy je také kondiční kemp ve Sportovním centru Nymburk. Na programu nechybí ale ani kratší víkendové kempy v průběhu sezóny nebo individuální tréninky a konzultace s osobními trenéry.

Hráči využívají podporu v podobě příspěvků na přípravu, na účast na mezinárodních akcích v podobě Success Programu ČGF a mnohé další výhody v podobě např. lékařského nebo materiálního zajištění. V sezóně 2018/2019 je v plánu okolo deseti společných golfových kempů (včetně tří zimních kempů v zahraničí) za účasti hlavního trenéra a dalších trenérů, k tomu několik dalších akcí a individuálních setkání.

Neodmyslitelnou součástí celého tréninkového systému je tzv. Evidenční systém ČGF, který souží jako obsáhlá online kartotéka všech hráčů a zároveň funguje jako komunikační kanál mezi trenéry ČGF, hráči, osobními trenéry a rodiči. Trenér zde nalezne kompletní informace o každém hráči v systému včetně komentářů, videí, statistik z odehraných her, ale i různých užitečných dokumentů a odkazů. Tento systém se neustále vyvíjí a má více a více funkcí. Dalším krokem ve vývoji by měla být tvorba mobilní aplikace na vyplňování herních statistik.

Reklama
Banner