Česká golfová federace

Aktuality

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 – 10.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 – 10.

Dalibor Procházka, Středa 14. listopadu 2018

Jubilejní desátý díl našeho seriálu bude věnován zdánlivě jednoduché oblasti – přípravě na ránu a jejímu vlastnímu zahrání. Co že se tady mohlo změnit? Kupodivu je toho docela hodně!

Dnešní díl je, možná překvapivě, jako jediný poslem špatných zpráv – zatímco většina změn v pravidlech je k výhodě hráčů (leccos je nově beztrestně dovoleno), existuje oblast, kde je tomu naopak. A pro leckoho to bude znamenat problémy.

Prvním bodem dané oblasti je možnost rady – tady se nezměnilo v podstatě nic (kdo, komu), jen je detailněji vyspecifikováno, co je a co není rada. Důležité je, že třeba vzdálenostní údaje nejsou, stejně jako doposud, radou, stejně jako informace o Pravidlech či jiných obecně známých skutečnostech.

Druhým bodem je použití výstroje v rámci přípravy na ránu – tady se věci ještě mění ve prospěch hráčů. Jednak jsou paušálně povoleny dálkoměry (doposud musely být vždy povoleny místním pravidlem) a pak také kompasy (např. ke zjištění směru), dále je možno na hřišti měřit teplotu a vlhkost (jde spíš o to, že některé víceúčelové přístroje tak samy dělají, než že by to někdo opravdu záměrně používal) a také je možno za účelem relaxace třeba poslouchat hudbu.

Nesmí se ale měřit výškové rozdíly, směr a síla větru a užívat hudbu (či její obdobu) k potlačení rušivých vlivů nebo navození správného tempa švihu. Dále se nově povoluje použití prakticky jakékoli výstroje (např. i těch známých tyček) k obecnému protahování, ke kterému lze použít i specializované pomůcky (gumu, tyč). Ale pozor, musí jít opravdu jen o protahování, nesmí jít o cvičný švih!

Další uvolnění dosavadních zvyklostí je v možnostech ukázání směru hry. Mimo jamkoviště se nic nemění, tam si hráč může nechat ukázat směr jakkoli a kýmkoli, jen v době zahrání rány nikde nesmí být žádná značka, ani nikdo nesmí vědomě stát ve směru hry. Zato na jamkovišti se lze nově při ukázání směru hry dotknout povrchu jamkoviště, což doposud bylo trestné (i když se tak stalo třeba nechtěně). Jen nesmí nikam být umístěna žádná značka, a to i kdyby byla následně odstraněna.

Zatím to vypadá, že jsme na začátku článku zbytečně strašili. Tak si držte klobouky, teď pojedeme z kopce! V prvé řadě již nebude dovoleno, aby si hráč cokoli (typicky hůl) položil na zem a usnadnil si tak nasměrování při zaujímání postoje. Nedosti na tom, s cílem urychlit hru a dát větší důraz na samostatnost hráče také nebude možné, aby hráče při zaujímání postoje nasměrovával či rovnal jeho nosič (nebo partner), který by stál za ním v prodloužení směru hry dozadu za míč. To je v současné době hodně rozšířená praxe, která občas, zejména u dětí, zachází ad absurdum – typicky rodič za dítě všechno vymyslí, vybere hůl, dítě nasměruje a to už jenom zahraje ránu. Tak s tím je konec! Dokonce se nebude možné, jinde než na jamkovišti, kde je to přeci jen o něčem trochu jiném, trestu za takové jednání vyhnout, i když hráč od míče odstoupí a začne zaujímat postoj znovu.

Lze očekávat, že zejména v náběhu sezóny s tímhle budou docela problémy. Ale doufejme, že to nakonec povede ke kýženým výsledkům! Ano, asi se dá také očekávat, že se budou hledat alternativní cesty, jak dosáhnout podobného efektu, ale nebude přeci jen lepší, když se prostě hráči naučí nasměrovávat sami?

Další omezení se týká samotného odehrání rány. Stejně jako doposud je zakázáno ukotvení hole (bez ohledu na to, v jaké oblasti hřiště či jakou holí hráč hraje, nejde tedy jen o patry a patování). Nově je ale rozšířen zákaz hraní obkročmo vůči směru hry či jeho prodloužení za míč (nebo když se noha tohoto prodloužení dotýká) – to bylo dříve zakázáno jen na jamkovišti.

Cílem je eliminace jakýchkoli pokusů o čistě kyvadlový pohyb a zdůraznění potřeby švihu celou holí. Je to zřejmě reakce na některé pokusy hrát obkročmo typicky tehdy, když míč byl jen těsně mimo jamkoviště. Popravdě tohle se dotkne jen málokoho a samozřejmě nebude trestné, pokud se tak stane náhodou nebo protože se hráč vyhýbá směru hry jiných hráčů (typicky při doklepávání krátkých patů).

To s tím nasměrováváním se nejspíš máme na co těšit…

Ale abychom končili optimističtěji – jestliže při zahrání rány hráč zasáhne míč víc než jednou (tzv. dvoják), nedostane nově žádný trest! Je to dobře, protože to vždycky bylo nechtěné a náhodné a někdy se také těžko prokazovalo či rozhodovalo, zdali k něčemu takovému vůbec došlo. A když hráč náhodou trefí sebe nebo svou výstroj (typicky když se míč vrátí od hrany bankru nebo když se odrazí od stromu), bude to opět beztrestné. Nelze ale v tomto směru chytračit a dát si třeba bag tak, aby příliš dlouhou přihrávku zastavil – to už je o něčem jiném a trest by hráče neminul.

Předchozí publikované díly:

  1. Proč změny, přehled publikací
  2. Struktura, jazyk a terminologie
  3. Nové a změněné pojmy
  4. Jamkoviště
  5. Bunker
  6. Trestné oblasti
  7. Aut, ztracený a provizorní míč
  8. Beztrestné úlevy
  9. Spouštění míčeDatum: Středa 14. listopadu 2018
Všechny články autora

Související články

Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu
Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu

07.11.2022 | Dnes bylo uvolněno znění nové edice Pravidel golfu, která vstoupí v platnost příští rok (2023). Tentokrát nejde o revoluční změny jako v posledním případě (2019), ale „jen“ o standardní změnovou edici, která se opakuje každé čtyři roky. I tak ale stojí za to si představit, na co se můžeme těšit.

Amatérem po 1. lednu 2022
Amatérem po 1. lednu 2022

12.11.2021 | Na konci října – po celosvětovém zveřejnění nové edice Pravidel amatérského statusu, která začnou platit od 1. ledna 2022 – jsme avizovali vydání druhého článku zabývajícího se konkrétními dopady všech přijatých změn na český golf. Tady je!...

Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022
Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022

26.10.2021 | V úterý 26. října byla publikována modernizovaná Pravidla amatérského statusu, kterými se golf globálně začne řídit od 1. ledna 2022. Pojďme si představit nejdůležitější změny.

Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...
Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...

12.04.2021 | Dnešním dnem spouští Česká golfová federace vlastní online platformu pravidlových testů. Bude sloužit jak široké veřejnosti k nezávaznému ověření, jak na tom kdo je se znalostí pravidel, tak i pro výukové a zkouškové účely rozhodčích golfu.

Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...
Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...

27.02.2021 | Více než dva roky jsou v platnosti nová Pravidla golfu, jejichž znění lze čerpat jak z několika tuzemských tištěných publikací, tak také z elektronických médií včetně mobilní aplikace ČGF. Nově lze hledat pravidla v českém jazyce také v celosvětově využívané aplikaci R&A.

Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...
Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...

22.02.2021 | Právě dnes oba řídící orgány golfu ve světě – R&A a USGA – publikovaly návrh modernizovaných Pravidel amatérského statusu, která by v nové podobě měla platit od 1. ledna 2022. Pro někoho nezáživné čtení, pro jiného bestseller. Pravidla amatérského statusu však ovlivňují golfový život každého z nás.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde