Česká golfová federace

Aktuality

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 – 10.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 – 10.

Dalibor Procházka, Středa 14. listopadu 2018

Jubilejní desátý díl našeho seriálu bude věnován zdánlivě jednoduché oblasti – přípravě na ránu a jejímu vlastnímu zahrání. Co že se tady mohlo změnit? Kupodivu je toho docela hodně!

Dnešní díl je, možná překvapivě, jako jediný poslem špatných zpráv – zatímco většina změn v pravidlech je k výhodě hráčů (leccos je nově beztrestně dovoleno), existuje oblast, kde je tomu naopak. A pro leckoho to bude znamenat problémy.

Prvním bodem dané oblasti je možnost rady – tady se nezměnilo v podstatě nic (kdo, komu), jen je detailněji vyspecifikováno, co je a co není rada. Důležité je, že třeba vzdálenostní údaje nejsou, stejně jako doposud, radou, stejně jako informace o Pravidlech či jiných obecně známých skutečnostech.

Druhým bodem je použití výstroje v rámci přípravy na ránu – tady se věci ještě mění ve prospěch hráčů. Jednak jsou paušálně povoleny dálkoměry (doposud musely být vždy povoleny místním pravidlem) a pak také kompasy (např. ke zjištění směru), dále je možno na hřišti měřit teplotu a vlhkost (jde spíš o to, že některé víceúčelové přístroje tak samy dělají, než že by to někdo opravdu záměrně používal) a také je možno za účelem relaxace třeba poslouchat hudbu.

Nesmí se ale měřit výškové rozdíly, směr a síla větru a užívat hudbu (či její obdobu) k potlačení rušivých vlivů nebo navození správného tempa švihu. Dále se nově povoluje použití prakticky jakékoli výstroje (např. i těch známých tyček) k obecnému protahování, ke kterému lze použít i specializované pomůcky (gumu, tyč). Ale pozor, musí jít opravdu jen o protahování, nesmí jít o cvičný švih!

Další uvolnění dosavadních zvyklostí je v možnostech ukázání směru hry. Mimo jamkoviště se nic nemění, tam si hráč může nechat ukázat směr jakkoli a kýmkoli, jen v době zahrání rány nikde nesmí být žádná značka, ani nikdo nesmí vědomě stát ve směru hry. Zato na jamkovišti se lze nově při ukázání směru hry dotknout povrchu jamkoviště, což doposud bylo trestné (i když se tak stalo třeba nechtěně). Jen nesmí nikam být umístěna žádná značka, a to i kdyby byla následně odstraněna.

Zatím to vypadá, že jsme na začátku článku zbytečně strašili. Tak si držte klobouky, teď pojedeme z kopce! V prvé řadě již nebude dovoleno, aby si hráč cokoli (typicky hůl) položil na zem a usnadnil si tak nasměrování při zaujímání postoje. Nedosti na tom, s cílem urychlit hru a dát větší důraz na samostatnost hráče také nebude možné, aby hráče při zaujímání postoje nasměrovával či rovnal jeho nosič (nebo partner), který by stál za ním v prodloužení směru hry dozadu za míč. To je v současné době hodně rozšířená praxe, která občas, zejména u dětí, zachází ad absurdum – typicky rodič za dítě všechno vymyslí, vybere hůl, dítě nasměruje a to už jenom zahraje ránu. Tak s tím je konec! Dokonce se nebude možné, jinde než na jamkovišti, kde je to přeci jen o něčem trochu jiném, trestu za takové jednání vyhnout, i když hráč od míče odstoupí a začne zaujímat postoj znovu.

Lze očekávat, že zejména v náběhu sezóny s tímhle budou docela problémy. Ale doufejme, že to nakonec povede ke kýženým výsledkům! Ano, asi se dá také očekávat, že se budou hledat alternativní cesty, jak dosáhnout podobného efektu, ale nebude přeci jen lepší, když se prostě hráči naučí nasměrovávat sami?

Další omezení se týká samotného odehrání rány. Stejně jako doposud je zakázáno ukotvení hole (bez ohledu na to, v jaké oblasti hřiště či jakou holí hráč hraje, nejde tedy jen o patry a patování). Nově je ale rozšířen zákaz hraní obkročmo vůči směru hry či jeho prodloužení za míč (nebo když se noha tohoto prodloužení dotýká) – to bylo dříve zakázáno jen na jamkovišti.

Cílem je eliminace jakýchkoli pokusů o čistě kyvadlový pohyb a zdůraznění potřeby švihu celou holí. Je to zřejmě reakce na některé pokusy hrát obkročmo typicky tehdy, když míč byl jen těsně mimo jamkoviště. Popravdě tohle se dotkne jen málokoho a samozřejmě nebude trestné, pokud se tak stane náhodou nebo protože se hráč vyhýbá směru hry jiných hráčů (typicky při doklepávání krátkých patů).

To s tím nasměrováváním se nejspíš máme na co těšit…

Ale abychom končili optimističtěji – jestliže při zahrání rány hráč zasáhne míč víc než jednou (tzv. dvoják), nedostane nově žádný trest! Je to dobře, protože to vždycky bylo nechtěné a náhodné a někdy se také těžko prokazovalo či rozhodovalo, zdali k něčemu takovému vůbec došlo. A když hráč náhodou trefí sebe nebo svou výstroj (typicky když se míč vrátí od hrany bankru nebo když se odrazí od stromu), bude to opět beztrestné. Nelze ale v tomto směru chytračit a dát si třeba bag tak, aby příliš dlouhou přihrávku zastavil – to už je o něčem jiném a trest by hráče neminul.

Předchozí publikované díly:

  1. Proč změny, přehled publikací
  2. Struktura, jazyk a terminologie
  3. Nové a změněné pojmy
  4. Jamkoviště
  5. Bunker
  6. Trestné oblasti
  7. Aut, ztracený a provizorní míč
  8. Beztrestné úlevy
  9. Spouštění míčeDatum: Středa 14. listopadu 2018
Všechny články autora

Související články

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Jak na handicapy v době pandemie?
Jak na handicapy v době pandemie?

08.04.2020 | V souvislosti s otevřením hřišť - byť zatím s omezeními – v situaci, kdy nadále přetrvává epidemická situace v době onemocnění COVID-19, se množí dotazy na zajištění bezpečného průběhu hry za dodržená Pravidel Golfu a Pravidel pro hendikepy.

Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...
Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...

19.03.2020 | Zatímco rekreační golfisté po přechodu ČGF na nový handicapový systém vesměs zjistili, že svůj handicap zhoršili, u předních českých amatérů se stal pravý opak. Nejlepší WHS handicap z amatérských hráčů registrovaných v rámci ČGF má nyní reprezentantka Sára Kousková (+5,9).

Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...
Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...

17.03.2020 | Technický server ČGF je po odstávce, během které se uskutečnila migrace HCP (přepočet podle nových pravidel WHS) znovu v provozu. Přepočet handicapů byl tak dokončen.

Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr
Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr

06.02.2020 | ČGF se přihlásila k používání nového WHS již od roku 2020. Leden je pryč, ale zatím se nic neděje. Jak to tedy vlastně bude? A hlavně kdy? A jak vlastně bude ten přechod vypadat?...

Celosvětový handicapový systém - Stručný průvodce ...
Celosvětový handicapový systém - Stručný průvodce ...

01.01.2020 | Do nového roku s novým handicapovým systémem! V předchozích článcích jsme se věnovali, historii, genezi, hlavním principům i detailním aspektům nového celosvětového handicapového systému. Dnešní novoroční článek shrnuje to nejdůležitější a může tak sloužit jako takový stručný průvodce.

Vypsány další termíny kurzů rozhodčích
Vypsány další termíny kurzů rozhodčích

18.12.2019 | S ohledem na nutnost přeškolit drtivou většinu stávajících rozhodčích do začátku sezóny 2020 se první kurzy pro rozhodčí uskutečnily už v listopadu a prosinci, další termíny byly vypsány pro začátek roku.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP