Česká golfová federace

Aktuality

Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku 2022?

Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku 2022?

Luboš Klikar, Pondělí 22. února 2021

Právě dnes oba řídící orgány golfu ve světě – R&A a USGA – publikovaly návrh modernizovaných Pravidel amatérského statusu, která by v nové podobě měla platit od 1. ledna 2022. Pro někoho nezáživné čtení, pro jiného bestseller. Pravidla amatérského statusu však ovlivňují golfový život každého z nás.

S novou podobou pravidel se ode dneška každý zájemce může seznámit na webech R&A (www.randa.org) a USGA (www.usga.org).

R&A a USGA očekávají celosvětovou reakci ke zveřejněným návrhům, a to až do 26. března. Připomeňme, že stejný postup obě organizace zvolily i v případě změn v Pravidlech golfu, která s úspěchem používáme od 1. ledna 2019.

Pokud jde o hlavní návrhy v pravidlech, nově je definována hranice mezi amatérským a neamatérským hráčem. Amatérský hráč ztrácí svůj status (a s ním i způsobilost startovat v amatérských soutěžích), pokud přijme a) výhru převyšující stanovený limit (k diskusi je dáno 750 dolarů), b) platbu či kompenzaci za lekci golfového švihu, c) zaměstnání jako klubový profesionál nebo d) členství v asociaci sdružující profesionální hráče.

Na rozdíl od dnešní praxe však amatérský hráč bude moci bez obav přijmout nejen věcnou, ale i peněžní výhru v turnaji až do výše limitu (tj. navrhovaných 750 dolarů). Pravidla už se nebudou vztahovat na populární dovednostní soutěže jako např. long drive, putting contest a jiné, pokud jsou organizovány samostatně a nikoliv jako součást standardní turnajové hry.

Co je však pro amatérský golf mnohem důležitější, je odstranění všech restrikcí týkajících se reklamy, marketingu a sponzorství.

Předseda Komise pro amatérský status ČGF Luboš Klikar: „Pro další rozvoj golfu bude významné zejména odstranění překážek ve financování kariéry elitních amatérských hráčů. Pokud se během projednávání návrhů v tomto roce nestane nic neočekávaného, kdokoliv bude moci amatérskému hráči pomoci s úhradou jeho golfových nákladů. Amatérům už nebude zapovězena reklama, marketing a sponzoři, jak tomu je dnes. Třešničkou na dortu – kromě jiného – bude i zkrácení či úplné odstranění čekacích lhůt při žádostech o reamaterizaci.“

Čtrnáctistránkový dokument obsahující navrhované znění pravidel od roku 2022, historický exkurz i zdůvodnění změn si můžete stáhnout ZDE.

Ilustrační FOTO randa.org

Autor: Luboš Klikar 
Datum: Pondělí 22. února 2021
Všechny články autora

Související články

Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu
Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu

07.11.2022 | Dnes bylo uvolněno znění nové edice Pravidel golfu, která vstoupí v platnost příští rok (2023). Tentokrát nejde o revoluční změny jako v posledním případě (2019), ale „jen“ o standardní změnovou edici, která se opakuje každé čtyři roky. I tak ale stojí za to si představit, na co se můžeme těšit.

Amatérem po 1. lednu 2022
Amatérem po 1. lednu 2022

12.11.2021 | Na konci října – po celosvětovém zveřejnění nové edice Pravidel amatérského statusu, která začnou platit od 1. ledna 2022 – jsme avizovali vydání druhého článku zabývajícího se konkrétními dopady všech přijatých změn na český golf. Tady je!...

Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022
Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022

26.10.2021 | V úterý 26. října byla publikována modernizovaná Pravidla amatérského statusu, kterými se golf globálně začne řídit od 1. ledna 2022. Pojďme si představit nejdůležitější změny.

Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...
Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...

12.04.2021 | Dnešním dnem spouští Česká golfová federace vlastní online platformu pravidlových testů. Bude sloužit jak široké veřejnosti k nezávaznému ověření, jak na tom kdo je se znalostí pravidel, tak i pro výukové a zkouškové účely rozhodčích golfu.

Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...
Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...

27.02.2021 | Více než dva roky jsou v platnosti nová Pravidla golfu, jejichž znění lze čerpat jak z několika tuzemských tištěných publikací, tak také z elektronických médií včetně mobilní aplikace ČGF. Nově lze hledat pravidla v českém jazyce také v celosvětově využívané aplikaci R&A.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Jak na handicapy v době pandemie?
Jak na handicapy v době pandemie?

08.04.2020 | V souvislosti s otevřením hřišť - byť zatím s omezeními – v situaci, kdy nadále přetrvává epidemická situace v době onemocnění COVID-19, se množí dotazy na zajištění bezpečného průběhu hry za dodržená Pravidel Golfu a Pravidel pro hendikepy.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde