Česká golfová federace

Aktuality

Jana Melichová zaznamenala v zámoří historický úspěch

Jana Melichová zaznamenala v zámoří historický úspěch

Petr Šavrda, Úterý 24. května 2022

Česká amatérka Jana Melichová zakončila svou univerzitní kariéru skvělým 13. místem na NCAA DI Women's Championship. Tímto výsledkem se zapsala do historie univerzity i celé konference. Sára Kousková skončila na děleném 57. místě.

Turnaj NCAA DI Women’s Championship je největším a nejprestižnějším turnajem zámořského univerzitního golfu. Je zároveň také posledním a finálovým turnajem sezóny, který rozhodne o nejúspěšnější hráčce a nejúspěšnějším týmu (univerzitě) v daném roce. Jen kvalifikovat se na tento turnaj je pro většinu univerzit obrovským úspěchem. Atmosféra a veškerý servis připomínají prostředí největších profesionálních turnajů. Všude jsou kamery, televizní věže, tribuny plné lidí. V našich podmínkách něco nepředstavitelného a pro mladé talenty velká odměna za úspěšnou sezónu.

Něco málo k hracímu systému. Do NCAA DI Women’s Championship se ze šesti regionálních kvalifikací (NCAA Regionals) probojuje 24 nejlepších týmů. Mimo členky kvalifikovaných týmů má možnost si finálový turnaj zahrát i několik nejlépe hrajících hráček z nepostupujících univerzit. První čtyři dny se hraje na rány, přičemž se sčítají výsledky všech hráček v týmu. Po třech kolech následuje CUT a do čtvrtého kola postoupí pouze 15 nejlepších týmů. Ty doplní 9 nejlepších hráček ze startujících jednotlivkyň a devíti nepostupujících týmů. Po čtvrtém kole následuje vyhlášení individuální soutěže. Poslední dva dny je na programu jamková hra pro 8 nejlepších týmů po čtyřech kolech, z které vzejde vítězná univerzita.

Do letošního finálového turnaje, který se odehrál od 20. do 25. května na hřišti Greyhawk ve Scottsdale v Arizoně, se probojovaly hned dvě české hráčky. Sára Kousková se svou University of Texas (mezi 24 kvalifikovanými univerzitami) a Jana Melichová v soutěži jednotlivkyň. Její univerzita Old Dominion (ODU) se z kvalifikačních Regionals do Arizony neprobojovala. O to cennější byla její individuální účast, kterou si musela tvrdě vybojovat.

Jana Melichová zahájila turnaj čtyřmi ranami nad par a výsledkem 76. Druhý den se jí podařilo zahrát výborných 71 a jednu ránu ubrat. Pozornost se tak upínala na třetí kolo, po kterém byl stanoven cut. 73 ran nakonec pohodlně stačilo na dělené 16. místo a postup do finálového kola. Ani v něm se česká amatérka neztratila a zahrála 72 ran. Výsledek even par znamenal posun na konečné dělené 13. místo.

Na turnaji NCAA DI Women’s Championship se vyhlašuje nejlepších 15 hráček, které obdrží trofeje a pamětní vlajky. Mezi tyto hráčky se v roce 2022 zařadila také Češka Jana Melichová. Pro její univerzitu ODU to je historický úspěch. Ještě nikomu se v historii této školy nepodařilo probojovat do 4. kola na finálovém turnaji NCAA a v celé konferenci to dokázala v roce 2009 pouze Stephanie Connelly z univerzity UCF.

„NCAA Championship je úplným vrcholem sezóny univerzitního golfu v Americe. Nic víc už není a podle toho to také vypadalo. Atmosféra byla neskutečná a hřiště bylo prvotřídně připravené. Spousta detailů jako například tribuny pro diváky, kamery, full hospitality a péče o hráče pro mě vytvořila nezapomenutelný zážitek. Ještě silnější pocit z dobrého výsledku měl za následek fakt, že jsem se stala první hráčkou ODU golfového programu od roku 1991 a úplně první hráčkou z ženského týmu, která se kvalifikovala na NCAA Women’s Championship a co víc, probojovala se do finálového kola. Jednoduše řečeno parádní zakončení mojí univerzitní kariery,“ zhodnotila své pocity Jana Melichová.

"Je těžké popsat, jak úžasný byl pro Janu celý tento týden. Reprezentovala ODU tak dobře a s takovou vyrovnaností. NCAA oceňuje patnáct nejlepších hráček na konci čtvrtého kola a Jana hrála natolik dobře, že se do této skupiny dostala," řekla hlavní trenérka ODU Mallory Kaneová. "Je to velmi prestižní ocenění, které reprezentuje ty nejlepší v zemi. Jana je měřítkem pro golf ODU do budoucna. Našemu programu toho tolik dala a my jí budeme navždy vděční za všechny její zásluhy na hřišti i mimo něj," dodala hlavní koučka univerzity, která doprovázela Janu po celý turnaj.

Nyní už se obě české hráčky přesunou do České republiky, kde je bude čekat nová kapitola jejich kariéry. Věříme, že navážou na zámořské úspěchy. První příležitostí budou mít začátkem června na turnaji LETAS Amundi Czech Ladies Challenge na Zbraslavi.

Výsledky turnaje NCAA DI Women's Championship

Autor: Petr Šavrda 
Datum: Úterý 24. května 2022
Všechny články autora

Související články

Sára Kousková přípravu na Augustu spojila s pomocí ...
Sára Kousková přípravu na Augustu spojila s pomocí ...

14.03.2022 | Česká amatérka Sára Kousková vystoupala ve světovém žebříčku WAGR už na 26. místo a její příprava na dosavadní vrchol kariéry – účast na Augusta National Women‘s Amateur – finišuje. V golfovém ráji si stačila v závěru února i zatrénovat a návštěvy využila k charitativní akci na podporu Ukrajiny.

Sára Kousková výjimku pro LET nedostala, přednost ...
Sára Kousková výjimku pro LET nedostala, přednost ...

10.02.2022 | Sára Kousková sice v prosinci uhrála plné členství na Ladies European Tour, ale kvůli odloženému přestupu k profesionálkám se ho letos definitivně nedočká. Zůstává u plánu dokončit univerzitní studium v zámoří, do kolotoče evropských turnajů se chce zapojit v červnu po návratu.

Start americké univerzitní sezóny se blíží
Start americké univerzitní sezóny se blíží

19.01.2022 | Přes dvacet českých hráčů a hráček aktuálně studuje a hraje soutěžní golf na amerických univerzitách. Jarní sezóna tamních soutěží se již blíží. Většina týmů zahájila přípravu a na první turnaje bude vyrážet začátkem příštího měsíce.

Sára Kousková obdržela pozvánku na šampionát do ...
Sára Kousková obdržela pozvánku na šampionát do ...

18.01.2022 | Legendární hřiště v Augustě si zahraje první česká golfistka. Současné postavení ve světovém amatérském žebříčku podle očekávání vyneslo Sáře Kouskové pozvání na Augusta National Women’s Amateur, který se bude hrát na přelomu března a dubna.

Golfistka roku ČGF Sára Kousková před významným ...
Golfistka roku ČGF Sára Kousková před významným ...

26.12.2021 | Amatérka roku Sára Kousková má za sebou senzační sezónu s dvěma významnými triumfy na univerzitním a profesionálním turnaji, kterou nedávno završila šestým místem na LET Q-School. Po ocenění na Večeru českého golfu se ohlíží za úspěchy roku 2021 a odkrývá plány pro příští sezónu.

Čechům se na podzim v zámořských univerzitních ...
Čechům se na podzim v zámořských univerzitních ...

19.11.2021 | Více než dvě desítky českých hráčů a hráček aktuálně studuje a hraje golf v USA. Největší hvězdou ukončeného semestru byla v zámoří Tereza Melecká, ale česká vlajka vlála vysoko v leaderboardech i díky Sáře Kouskové, Jiřímu Zuskovi či Dagmar Urbánkové.

Nejlepší česká amatérka má jasný plán: start v ...
Nejlepší česká amatérka má jasný plán: start v ...

10.11.2021 | Další přední česká amatérka ohlásila chystaný přestup do profesionálního tábora. Nedávno potvrdila přelom své kariéry Tereza Melecká, v květnu příštího roku přejde k profesionálkám Sára Kousková. Ještě předtím by ale ráda stihla start na prestižním dámském turnaji ve slavné Augustě.

Sára Kousková v TOP 15 na univerzitním šampionátu
Sára Kousková v TOP 15 na univerzitním šampionátu

28.05.2021 | Sára Kousková se s jejím týmem z University of Texas probojovala až do závěrečné části univerzitního šampionátu NCAA DI Women's Championship. Česká golfistka se individuálně umístila na děleném 15. místě, v turnaji startovala také Patricie Macková, která se svým týmem cutem neprošla.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde