Česká golfová federace

Aktuality

Ideální scénář? Korn Ferry Tour a pak PGA Tour

Ideální scénář? Korn Ferry Tour a pak PGA Tour

Petr Šavrda, Pondělí 12. září 2022

Jiří Zuska zažívá výbornou sezónu. Co stojí za jeho zlepšením, jak strávil léto v zámoří a jaké má plány v nadcházející sezóně? Přečtěte si rozhovor s nejlepším českým amatérem.

Asi budeš souhlasit, když řeknu, že jsi udělal ve své hře za posledních řekněme 12 měsíců velký skok. Mimo jiné jsi se dokázal posunout do nejlepší padesátky na světovém amatérském žebříčku WAGR. Čemu přisuzuješ tento posun?

Naprostý souhlas. Za poslední rok jsem se rozhodně hodně posunul, nejen golfově, ale i jako člověk. Měl jsem ze začátku svého minulého univerzitního roku osobní problémy, které se táhly až do začátku roku 2022, a když jsem konečně začal zase dostávat věci pod kontrolou, odrazilo se to i na mých výsledcích. Také jsem měl štěstí za posledních pár měsíců hrát s plno skvělými hráči a od těch jsem se toho hodně naučil a byl schopný to aplikovat do svého života a golfu.

Studuješ a hraješ za univerzitu v Louisville v Kentucky, kde v poslední době působili nebo působí velmi dobří golfisté. Např. Robin Sciot Siegrist, Mathias Schmitt nebo John Murphy, to jsou všechno úspěšní hráči, kteří mají velmi dobře nakročeno. Ukazuje to na kvalitu golfového programu v Louisville? Co je podle tebe klíčem k úspěchu a co tobě se osobně líbí na vašem zámořském programu?

Co se týče té kvality programu, tak ano i ne. Všichni zmiňovaní golfisté vyrostli v programu pod vedením kouče Marka Crabtreeho. Já s ním strávil jen asi rok a půl. Teď je škola pod vedením Ryana Blagga, který mi vyhovuje mnohem víc a kterému vděčím za veškerý můj golfový posun za posledních pár let. Na zámořském programu či systému se mi nejvíc líbí to, že jsem součástí týmu. Tady v Louisville je nás asi 10 kluků. Děláme vše spolu, golfové tréninky, tréninky v posilovně, cestování na turnaje atd., a tenhle aspekt se mi strašně líbí, protože golf je velmi individuální sport.

Za dobu tvého působení v národním týmu se u kormidla českého golfu vystřídalo několik trenérů. Nyní je hlavním koučem Angličan Harry Scott. Ty jsi však již několik let většinu roku v zámoří. Jak funguje kooperace s Harry Scottem a jste v pravidelném kontaktu?

S Harrym jsem poměrně v kontaktu. Občas si napíšeme, většinou se spolu bavíme o tom, co za turnaje mám před sebou, jak se mi daří v USA apod. Teď jsme poměrně dost v kontaktu, co se týče mistrovství světa. Doteď jsme se ale ještě osobně nepotkali, a to jsme v kontaktu už od minulého roku.

V červnu sis zahrál finálovou fázi kvalifikace na US Open a potkal se tam jistě se spoustou skvělých hráčů. Jaký to byl zážitek a na čem je podle tebe potřeba v průběhu následujících měsíců zapracovat, abys byl připravený na profesionální kariéru? 

Na té kvalifikaci jsem hrál s hráčem, co hraje na PGA, jménem Justin Lower. Celý den jsem se s ním bavil a snažil se z něj dostat co nejvíc informací a také jsem pečlivě sledoval jeho hru. Asi největší lekci, co jsem si z toho dne odnesl bylo to, že nemusím hrát perfektní golf, abych hrál pořád dobře. Někdy i ošklivá rána do správného místa je akceptovatelná. Je to o těch horších ranách. Každý umí hrát dobře, když se daří. Myslím si ale, že je to více o tom, když se nedaří, tak i v tom případě najít cestu, jak donést nějaký slušný výsledek. A také si myslím, že než půjdu k profíkům, musím zapracovat na krátké hře.

Léto jsi netradičně strávil v zámoří a soustředil se na sérii velmi silných amatérských turnajů pod názvem „Elite Amateur Golf Series“. V konečném žebříčku jsi obsadil fantastické druhé místo. Jedná se o nějakou novinku nebo je to zaběhnutá tour? 

Elite Amateur Series je série turnajů, která letos v létě nově vyšla. Letos to bylo nejlepších sedm turnajů po Americe, já jsem se zúčastnil pěti, hrát všech sedm by bylo velmi náročné. Jen tak pro srovnání, poslední turnaj The Western Am podle WAGRU byl lépe obsazený, než například The The Amateur Open nebo Mistrovství Evropy, takže tam opravdu byla americká špička. V těch pěti turnajích jsem skončil druhý, čtvrtý, šestý, desátý a patnáctý, což mi pomohl k finálnímu druhému místu v celém žebříčku. Druhé místo v téhle letní sérii mi přineslo start na PGA Tour Puerto Rico Open 2023 v březnu, start na jednom z pěti turnajů Korn Ferry Tour na jaře příštího roku, vstupenku na US Amateur a automatický postup do finální části kvalifikace na US Open 2023.

Příští rok ukončíš bakalářské studium. Máš už rozmyšlené své další kroky? Předpokládám, že se budeš profesionalizovat. Půjdeš spíše cestou nějaké nižší americké tour nebo to nejprve zkusíš evropskou cestou?

Tenhle rok se pokouším o magisterské studium a až skončí univerzitní sezóna, tak pravděpodobně začátkem léta přejdu k profíkům. Určitě bych chtěl hrát na Korn Ferry Tour, protože chci následně hrát na PGA Tour. Jestli to bude možné, to ještě nevím. Vše bude záviset na tom, jak se mi bude dařit.

Autor: Petr Šavrda 
Datum: Pondělí 12. září 2022
Všechny články autora

Související články

Jiří Zuska zvládl důležitý první krok k profesionáln ...
Jiří Zuska zvládl důležitý první krok k profesionáln ...

03.05.2023 | Loni si Zuska vybojoval starty na profesionálních turnajích PGA Tour a Korn Ferry Tour. V obou turnajích prošel cutem a stále jako amatér získal body do profesionálního žebříčku mužů. Jak důležité budou tyto dva výsledky, se teprve ukáže. Již teď má Zuska jistou pozvánku na D+D REAL Czech Masters.

Jiří Zuska prošel cutem i na Korn Ferry Tour
Jiří Zuska prošel cutem i na Korn Ferry Tour

30.04.2023 | Jiří Zuska se po fantastickém prvním kole za 65 ran (-5) na turnaji HomeTown Lenders Championship na americké sérii Korn Ferry Tour chvíli dělil o vedení v turnaji. Po druhém kole za 72 ran (+2) a s celkovým skóre -3 prošel do finálového dne z dělené 52.

Jiří Zuska startuje na Korn Ferry Tour
Jiří Zuska startuje na Korn Ferry Tour

26.04.2023 | Jiří Zuska po své účasti na PGA Tour, pokračuje jako první Čech startem na americké sérii Korn Ferry Tour. Turnaj HomeTown Lenders Championship této druhé nejvyšší profesionální série v USA se hraje od 27.–30. dubna na hřišti The Ledges v Alabamě.

Jiří Zuska vybojoval v premiéře na PGA Tour dělené ...
Jiří Zuska vybojoval v premiéře na PGA Tour dělené ...

05.03.2023 | První start na PGA Tour v podání českého reprezentanta vyšel Jiřímu Zuskovi skvěle. Po zdařeném cutu zapsal náš přední amatér finálová kola za 73 a 72 a s celkovým skóre -3 obsadil dělenou 54. příčku. ...

Fantastické zprávy z Portorika: Jiří Zuska prošel ...
Fantastické zprávy z Portorika: Jiří Zuska prošel ...

04.03.2023 | O senzační úspěch se v pátek postaral nejlepší český golfista Jiří Zuska, který na turnaji Puerto Rico Open americké PGA Tour prošel hladce cutem do víkendových kol. Náš přední amatér hrál dvakrát 70 ran (celkem -4) a dělí 34. příčku.

Jiří Zuska se zapíše do historie PGA Tour
Jiří Zuska se zapíše do historie PGA Tour

01.03.2023 | Dlouhodobě nejlepší český amatér Jiří Zuska se zapíše do historie jako první hráč z České republiky na turnaji americké PGA Tour. Na podnik Puerto Rico Open, který začíná tento čtvrtek, se kvalifikoval díky druhému místu v sérii Elite Amateur Series. ...

Jiří Zuska: Cesta na PGA Tour
Jiří Zuska: Cesta na PGA Tour

26.02.2023 | Dlouhodobě nejlepší český amatér Jiří Zuska má ve svém golfovém životopise mnoho úspěchů, které stále posouvaly možnosti, kterých je mladý golfista z České republiky schopen dosáhnout. Vše vedlo k dosavadnímu vrcholu – jako první Čech bude startovat na turnaji PGA Tour.

Jirkovi Zuskovi sezóna začíná již v lednu
Jirkovi Zuskovi sezóna začíná již v lednu

18.12.2022 | Golfista roku pro rok 2022 Jiří Zuska není díky svému pobytu v Americe českým fanouškům tolik na očích. Jeho výsledky v roce 2022 mu dávají šanci otevřít si cestu k profesionálnímu golfu v zahraničí. Zda zůstane v příštím roce v Americe, nebo se vrátí do Evropy, rozhodne jarní část příštího roku.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde