Česká golfová federace

Aktuality

Ideální scénář? Korn Ferry Tour a pak PGA Tour

Ideální scénář? Korn Ferry Tour a pak PGA Tour

Petr Šavrda, Pondělí 12. září 2022

Jiří Zuska zažívá výbornou sezónu. Co stojí za jeho zlepšením, jak strávil léto v zámoří a jaké má plány v nadcházející sezóně? Přečtěte si rozhovor s nejlepším českým amatérem.

Asi budeš souhlasit, když řeknu, že jsi udělal ve své hře za posledních řekněme 12 měsíců velký skok. Mimo jiné jsi se dokázal posunout do nejlepší padesátky na světovém amatérském žebříčku WAGR. Čemu přisuzuješ tento posun?

Naprostý souhlas. Za poslední rok jsem se rozhodně hodně posunul, nejen golfově, ale i jako člověk. Měl jsem ze začátku svého minulého univerzitního roku osobní problémy, které se táhly až do začátku roku 2022, a když jsem konečně začal zase dostávat věci pod kontrolou, odrazilo se to i na mých výsledcích. Také jsem měl štěstí za posledních pár měsíců hrát s plno skvělými hráči a od těch jsem se toho hodně naučil a byl schopný to aplikovat do svého života a golfu.

Studuješ a hraješ za univerzitu v Louisville v Kentucky, kde v poslední době působili nebo působí velmi dobří golfisté. Např. Robin Sciot Siegrist, Mathias Schmitt nebo John Murphy, to jsou všechno úspěšní hráči, kteří mají velmi dobře nakročeno. Ukazuje to na kvalitu golfového programu v Louisville? Co je podle tebe klíčem k úspěchu a co tobě se osobně líbí na vašem zámořském programu?

Co se týče té kvality programu, tak ano i ne. Všichni zmiňovaní golfisté vyrostli v programu pod vedením kouče Marka Crabtreeho. Já s ním strávil jen asi rok a půl. Teď je škola pod vedením Ryana Blagga, který mi vyhovuje mnohem víc a kterému vděčím za veškerý můj golfový posun za posledních pár let. Na zámořském programu či systému se mi nejvíc líbí to, že jsem součástí týmu. Tady v Louisville je nás asi 10 kluků. Děláme vše spolu, golfové tréninky, tréninky v posilovně, cestování na turnaje atd., a tenhle aspekt se mi strašně líbí, protože golf je velmi individuální sport.

Za dobu tvého působení v národním týmu se u kormidla českého golfu vystřídalo několik trenérů. Nyní je hlavním koučem Angličan Harry Scott. Ty jsi však již několik let většinu roku v zámoří. Jak funguje kooperace s Harry Scottem a jste v pravidelném kontaktu?

S Harrym jsem poměrně v kontaktu. Občas si napíšeme, většinou se spolu bavíme o tom, co za turnaje mám před sebou, jak se mi daří v USA apod. Teď jsme poměrně dost v kontaktu, co se týče mistrovství světa. Doteď jsme se ale ještě osobně nepotkali, a to jsme v kontaktu už od minulého roku.

V červnu sis zahrál finálovou fázi kvalifikace na US Open a potkal se tam jistě se spoustou skvělých hráčů. Jaký to byl zážitek a na čem je podle tebe potřeba v průběhu následujících měsíců zapracovat, abys byl připravený na profesionální kariéru? 

Na té kvalifikaci jsem hrál s hráčem, co hraje na PGA, jménem Justin Lower. Celý den jsem se s ním bavil a snažil se z něj dostat co nejvíc informací a také jsem pečlivě sledoval jeho hru. Asi největší lekci, co jsem si z toho dne odnesl bylo to, že nemusím hrát perfektní golf, abych hrál pořád dobře. Někdy i ošklivá rána do správného místa je akceptovatelná. Je to o těch horších ranách. Každý umí hrát dobře, když se daří. Myslím si ale, že je to více o tom, když se nedaří, tak i v tom případě najít cestu, jak donést nějaký slušný výsledek. A také si myslím, že než půjdu k profíkům, musím zapracovat na krátké hře.

Léto jsi netradičně strávil v zámoří a soustředil se na sérii velmi silných amatérských turnajů pod názvem „Elite Amateur Golf Series“. V konečném žebříčku jsi obsadil fantastické druhé místo. Jedná se o nějakou novinku nebo je to zaběhnutá tour? 

Elite Amateur Series je série turnajů, která letos v létě nově vyšla. Letos to bylo nejlepších sedm turnajů po Americe, já jsem se zúčastnil pěti, hrát všech sedm by bylo velmi náročné. Jen tak pro srovnání, poslední turnaj The Western Am podle WAGRU byl lépe obsazený, než například The The Amateur Open nebo Mistrovství Evropy, takže tam opravdu byla americká špička. V těch pěti turnajích jsem skončil druhý, čtvrtý, šestý, desátý a patnáctý, což mi pomohl k finálnímu druhému místu v celém žebříčku. Druhé místo v téhle letní sérii mi přineslo start na PGA Tour Puerto Rico Open 2023 v březnu, start na jednom z pěti turnajů Korn Ferry Tour na jaře příštího roku, vstupenku na US Amateur a automatický postup do finální části kvalifikace na US Open 2023.

Příští rok ukončíš bakalářské studium. Máš už rozmyšlené své další kroky? Předpokládám, že se budeš profesionalizovat. Půjdeš spíše cestou nějaké nižší americké tour nebo to nejprve zkusíš evropskou cestou?

Tenhle rok se pokouším o magisterské studium a až skončí univerzitní sezóna, tak pravděpodobně začátkem léta přejdu k profíkům. Určitě bych chtěl hrát na Korn Ferry Tour, protože chci následně hrát na PGA Tour. Jestli to bude možné, to ještě nevím. Vše bude záviset na tom, jak se mi bude dařit.

Autor: Petr Šavrda 
Datum: Pondělí 12. září 2022
Všechny články autora

Související články

Jirkovi Zuskovi sezóna začíná již v lednu
Jirkovi Zuskovi sezóna začíná již v lednu

18.12.2022 | Golfista roku pro rok 2022 Jiří Zuska není díky svému pobytu v Americe českým fanouškům tolik na očích. Jeho výsledky v roce 2022 mu dávají šanci otevřít si cestu k profesionálnímu golfu v zahraničí. Zda zůstane v příštím roce v Americe, nebo se vrátí do Evropy, rozhodne jarní část příštího roku.

Start americké univerzitní sezóny se blíží
Start americké univerzitní sezóny se blíží

19.01.2022 | Přes dvacet českých hráčů a hráček aktuálně studuje a hraje soutěžní golf na amerických univerzitách. Jarní sezóna tamních soutěží se již blíží. Většina týmů zahájila přípravu a na první turnaje bude vyrážet začátkem příštího měsíce.

Světové žebříčky zůstávají z českého pohledu beze ...
Světové žebříčky zůstávají z českého pohledu beze ...

07.01.2022 | Ve světových žebříčcích se i nadále nejlépe z českých golfistů daří amatérům Sáře Kouskové a Jiřímu Zuskovi a profesionálům Kláře Spilkové s Ondřejem Lieserem. V amatérském žebříčku WAGR je celkem hodnoceno již 56 Češek a 63 Čechů.

Čechům se na podzim v zámořských univerzitních ...
Čechům se na podzim v zámořských univerzitních ...

19.11.2021 | Více než dvě desítky českých hráčů a hráček aktuálně studuje a hraje golf v USA. Největší hvězdou ukončeného semestru byla v zámoří Tereza Melecká, ale česká vlajka vlála vysoko v leaderboardech i díky Sáře Kouskové, Jiřímu Zuskovi či Dagmar Urbánkové.

Sára Kousková s nejlepším umístěním ve WAGRu
Sára Kousková s nejlepším umístěním ve WAGRu

30.10.2021 | Nejlepší česká amatérka Sára Kousková dosáhla kariérního maxima ve světovém amatérském žebříčku WAGR, aktuálně jí patří 37. místo. Mezi amatéry je nejlepší znovu Jiří Zuska (139.). Profesionálům nadále s přehledem vládnou Klára Spilková a Ondřej Lieser.

Výborný český rozjezd na Czech Masters: Lieser ...
Výborný český rozjezd na Czech Masters: Lieser ...

19.08.2021 | Hned na úvod Czech Masters na Albatrossu byl vidět skvělý golf a výborné výsledky českých golfistů potěšily spousty diváků. Nadšení vyvolával především flight, v kterém šli lídr Henrik Stenson (-5), Pádraig Harrington (-2) a také Ondřej Lieser (-4), který dělí třetí místo.

Šestnáct Čechů si zahraje Czech Masters na Al ...
Šestnáct Čechů si zahraje Czech Masters na Al ...

17.08.2021 | Šestnáct českých golfistů se představí na turnaji D+D REAL Czech Masters, které startuje ve čtvrtek v Golf Resortu Albatross. Dvanáct profesionálů v čele s Ondřejem Lieserem doplní čtveřice amatérů včetně Matěje Bači, který obdržel kartu za svůj výkon na víkendovém Czech Open v Berouně.

Nabitý golfový týden: ME žen, šampionát U16, MM ...
Nabitý golfový týden: ME žen, šampionát U16, MM ...

21.07.2021 | Šest amatérek na individuálním ME v Itálii, tři muži na prestižním MM Německa, start českého výběru na European Young Masters a řada profesionálů na mezinárodních sériích. Také tento týden přináší pořádně nabitý golfový program.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP