Česká golfová federace

Aktuality

Národní mistrovství ČR žáků a kadetů očima vítěze Filipa Lukáše

Národní mistrovství ČR žáků a kadetů očima vítěze Filipa Lukáše

Tomáš Přikryl, Úterý 21. listopadu 2023

Většina mládežnických hráčů má vedle vítězství v turnaji také za cíl vstoupit do světového amatérského žebříčku WAGR. Filip Lukáš si tento úkol splnil na NMČR žáků a kadetů. Jak prožíval chvíle na hřišti? Pojďte se společně s ním vrátit do červencového turnaje na hřišti Kunětická Hora.

„Na začátku finálového kola jsem měl náskok jediné rány. Cítil jsem lehkou nervozitu, ale byl jsem sebevědomý. Věděl jsem, že hraji nejlépe, co jsem kdy hrál, a dobře patuji,“ začal ve svém vyprávění šestnáctiletý Filip Lukáš, který s golfem začal na Líšnici, když mu bylo šest let.

„První odpal sice nebyl dobře trefený, ale dostal mě do dobré pozice. Po druhé ráně jsem zbytečně minul putt na birdie. Během pěti následujících jamek jsem se ale dostal na výsledek -4 za kolo, celkově za turnaj -8,“ pokračuje člen extraligového týmu Prague City Golf Clubu.

„V tu chvíli jsem si myslel, že už mě nic nezastaví. Ale bohužel jsem na sedmé jamce minul kratší putt do birdie a následovala chyba na osmé jamce, kdy se mi míč zapíchnul do hrany bunkeru, snad do nejhoršího místa, co mohl. Na poprvé se mi nepodařilo míč vyhrát a musel jsem to z těžké pozice zkusit znovu. Ani druhý pokus mi zrovna nevyšel. Podjel jsem míč a sotva jsem se dostal z bunkeru ven do hustého roughu. Bál jsem se, aby mi rough nezpomalil hlavu hole, tudíž jsem poměrně krátký chip přehrál. Naštěstí se mi povedlo vrátit třímetrový putt do double bogey, které mě sesunulo na skóre -2. Rozdíl na skvěle hrajícího Romana Pivodu byly už jen tři rány,“ popisuje těžké chvíle na hřišti, které ubíraly z jeho náskoku na skvěle hrajícího soupeře. Roman Pivoda v závěrečném kole donesl do klubovny čistou skorekartu s jedním birdie.

Filipova hra z pohledu diváka zažila další krušnou chvíli: „Na jedenácté jamce jsem zahrál nejhorší drive celého turnaje do levého roughu. Musel jsem zahrát hook okolo stromů, abych měl šanci se dostat třetí ranou na green. Jenže míč byl zapadlý a hustá tráva mi zavřela hlavu hole. To způsobilo krátkou ránu přímo do stromů. Ve stromech jsem měl na třetí ránu úzkou, nízkou mezeru, kterou jsem se mohl dostat ven. Ránu jsem sice mezerou trefil, ale moc silně, tudíž jsem se ocitl blízko stromů z druhé strany fairwaye. Přes ně jsem hrát nemohl a raději se vyklepl na jistou ránu do greenu. Z 65 metrů jsem si pátou ranou přihrál na čtyři metry. Bohužel jsem puttem z kopce trefil hranu jamky, ze které míček vyjel, a nezbylo mi nic jiného než smutně doklepnout druhé double bogey dne a zároveň celého turnaje.“

Roman Pivoda v tu chvíli minul delší putt do birdie a zahrál par. To oba hráče srovnalo do děleného vedení. Pro Filipa to byla rozhodně složitá chvíle, protože Roman nechyboval, měl svoji hru lépe pod kontrolou. „Věděl jsem ale, že hraji dobrý golf a mohu na dalších jamkách zaskórovat. Nevzdával jsem se a snažil se zahrát nejlepší možný výsledek,“ pokračuje ve svém vyprávění Filip Lukáš. „Na dvanácté jamce jsem zahrál drive na fairway a čelil jsem 173metrové ráně přes bunker na složitý pin. Skvěle jsem trefil šestku železo, která skončila na metru a půl od jamky, a proměnil jsem putt do birdie. To mě nakoplo zpátky a dostal jsem se opět do samostatného vedení o jednu ránu. Začal jsem si opět věřit.“

I na dalších jamkách Roman Pivoda předváděl fantastický golf. V závěrečném účtování ho nejspíše bude mrzet minuté birdie na šestnácté jamce. Filip se musel na další jamce zachraňovat dlouhým puttem, aby udržel vedení v turnaji.

„Na osmnácté jamce jsme oba zahráli drive na fairway, ale kvůli silnému větru nás čekaly ještě dlouhé rány do greenu. Roman hrál jako první po agresivní linii, bohužel ránu zatáhl a čekal ho krátký chip. Já jsem se pokusil o jistou ránu na střed greenu, jenže mi ji sebral vítr a skončila v pravém bunkeru,“ popisuje závěrečné chvilky pozdější vítěz turnaje.

Roman svůj chip ale přehrál, a tak ho čekal třímetrový putt z pozice nad jamkou. Filipova příhra z bunkeru byla ještě delší a čekal ho pětimetrový putt. V tu chvíli měl stále jednu ránu k dobru na vítezství v celém turnaji. „Věděl jsem, že svůj putt musím proměnit, abych měl jistou výhru. Míček roloval na směr levé hrany a přál jsem si, aby tam spadl, a to se i stalo. Ovládly mě emoce, možná až moc, tudíž jsem velice hlasitě zařval. Byl to úžasný pocit, a to také díky lidem, kteří stáli okolo greenu a tleskali mi za můj úspěch.“

Roman později svůj putt proměnil, a tak by minutý putt pro Filipa znamenal rozstřel. Nestalo se tak a zaslouženě si mohl vychutnat vítězství v turnaji a zápis do světového žebříčku WAGR.

Výsledková listina kategorie kadeti - Národní mistrovství ČR žáků a kadetů 2023

Fotogalerie z turnaje

Foto: Zdeněk Sluka

Datum: Úterý 21. listopadu 2023
Všechny články autora

Související články

Národní mistrovství ČR žáků a kadetů hostí Slavkov
Národní mistrovství ČR žáků a kadetů hostí Slavkov

01.07.2024 | O letošní individuální tituly národních mistrů ve hře na rány se mladí golfisté a golfistky z kategorií žáci a kadeti (U14 a U16) utkají od středy 3. července do pátku 5. července na hřišti Austerlitz Golf Resortu ve Slavkově. ...

Mladí Češi míří na mezinárodní mistrovství Německa ...
Mladí Češi míří na mezinárodní mistrovství Německa ...

29.05.2024 | 20. ročník German International Amateur Championship Boys & Girls 2024 se letos bude konat od 30. května do 1. června pod novým názvem German Boys & Girls a poprvé na hřišti Golf Clubu Hardenberg. Z Česka zamířily do dějiště mistrovství dvojice mladých golfistů a trojice dívek.

1. Dimension Národní golfová tour mládeže 2024 ...
1. Dimension Národní golfová tour mládeže 2024 ...

26.04.2024 | Vrcholná domácí soutěž pro golfové naděje vstupuje do nového ročníku s významnou podporou nového titulárního partnera, finanční společnosti Dimension. Série odstartuje svoji základní část již v sobotu 4. května 2024 v pražské Vinoři. Možnost podat přihlášku do turnaje končí v sobotu 27.

Nadace Hanuše Goldscheidera pomáhá autistickým dětem
Nadace Hanuše Goldscheidera pomáhá autistickým dětem

20.04.2024 | V pražském golfovém resortu GC Hodkovičky proběhla nebývalá akce na podporu dětí s autismem. Své síly ve snaze zapojit golf do dlouhodobého programu pomoci takto postiženým dětem spojily Nadace Hanuše Goldscheidera a pražský Rotary Klub. Výsledkem pilotní akce bylo nadšení dětí a dojetí rodičů.

Čeští amatéři si polepšili ve světovém žebříčku
Čeští amatéři si polepšili ve světovém žebříčku

09.04.2024 | Postavení českých amatérských golfistů na světovém žebříčku WAGR si udržuje za poslední rok vzestupnou tendenci. Stále více českých golfových nadějí, ať už se připravují v podmínkách českých klubových zázemí nebo na univerzitách v zámoří, prokazují výkonnost na úrovni minimálně širší světové špičky.

Petr Juráš z GC Hořehledy byl oceněn cenou fair play
Petr Juráš z GC Hořehledy byl oceněn cenou fair play

29.03.2024 | Český klub fair play a Český olympijský výbor ocenil v pražské Písecké věži mladého golfového hráče Petra Juráše z Golf Clubu Hořehledy cenou fair play. Cenu mu předal dvojnásobný olympijský vítěz, kanoista Martin Doktor.

Turnajová sezóna 2024 je (téměř) připravena
Turnajová sezóna 2024 je (téměř) připravena

03.01.2024 | Na konci minulého roku byly na webu a v mobilní aplikaci ČGF publikovány oba kalendáře akcí ČGF na rok 2024. V případě kalendáře hlavních akcí to je čtvrtá pracovní verze, kalendář akcí mládeže byl publikován poprvé.

Regionální Moravská Tour Mládeže – Region D
Regionální Moravská Tour Mládeže – Region D

17.11.2023 | Regionální Moravská Tour Mládeže (RMTM) vstupovala do nového ročníku 2023 po ukončení spolupráce s dlouholetým promotérem turnajů. Počáteční obavy se nenaplnily, letošní RMTM přinesla sérii 24 atraktivních turnajů na nejlepších moravských hřištích a také nového partnera pro novou vloženou minisérii...

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde