Česká golfová federace

Aktuality

Národní mistrovství ČR žáků a kadetů očima vítěze Filipa Lukáše

Národní mistrovství ČR žáků a kadetů očima vítěze Filipa Lukáše

Tomáš Přikryl, Úterý 21. listopadu 2023

Většina mládežnických hráčů má vedle vítězství v turnaji také za cíl vstoupit do světového amatérského žebříčku WAGR. Filip Lukáš si tento úkol splnil na NMČR žáků a kadetů. Jak prožíval chvíle na hřišti? Pojďte se společně s ním vrátit do červencového turnaje na hřišti Kunětická Hora.

„Na začátku finálového kola jsem měl náskok jediné rány. Cítil jsem lehkou nervozitu, ale byl jsem sebevědomý. Věděl jsem, že hraji nejlépe, co jsem kdy hrál, a dobře patuji,“ začal ve svém vyprávění šestnáctiletý Filip Lukáš, který s golfem začal na Líšnici, když mu bylo šest let.

„První odpal sice nebyl dobře trefený, ale dostal mě do dobré pozice. Po druhé ráně jsem zbytečně minul putt na birdie. Během pěti následujících jamek jsem se ale dostal na výsledek -4 za kolo, celkově za turnaj -8,“ pokračuje člen extraligového týmu Prague City Golf Clubu.

„V tu chvíli jsem si myslel, že už mě nic nezastaví. Ale bohužel jsem na sedmé jamce minul kratší putt do birdie a následovala chyba na osmé jamce, kdy se mi míč zapíchnul do hrany bunkeru, snad do nejhoršího místa, co mohl. Na poprvé se mi nepodařilo míč vyhrát a musel jsem to z těžké pozice zkusit znovu. Ani druhý pokus mi zrovna nevyšel. Podjel jsem míč a sotva jsem se dostal z bunkeru ven do hustého roughu. Bál jsem se, aby mi rough nezpomalil hlavu hole, tudíž jsem poměrně krátký chip přehrál. Naštěstí se mi povedlo vrátit třímetrový putt do double bogey, které mě sesunulo na skóre -2. Rozdíl na skvěle hrajícího Romana Pivodu byly už jen tři rány,“ popisuje těžké chvíle na hřišti, které ubíraly z jeho náskoku na skvěle hrajícího soupeře. Roman Pivoda v závěrečném kole donesl do klubovny čistou skorekartu s jedním birdie.

Filipova hra z pohledu diváka zažila další krušnou chvíli: „Na jedenácté jamce jsem zahrál nejhorší drive celého turnaje do levého roughu. Musel jsem zahrát hook okolo stromů, abych měl šanci se dostat třetí ranou na green. Jenže míč byl zapadlý a hustá tráva mi zavřela hlavu hole. To způsobilo krátkou ránu přímo do stromů. Ve stromech jsem měl na třetí ránu úzkou, nízkou mezeru, kterou jsem se mohl dostat ven. Ránu jsem sice mezerou trefil, ale moc silně, tudíž jsem se ocitl blízko stromů z druhé strany fairwaye. Přes ně jsem hrát nemohl a raději se vyklepl na jistou ránu do greenu. Z 65 metrů jsem si pátou ranou přihrál na čtyři metry. Bohužel jsem puttem z kopce trefil hranu jamky, ze které míček vyjel, a nezbylo mi nic jiného než smutně doklepnout druhé double bogey dne a zároveň celého turnaje.“

Roman Pivoda v tu chvíli minul delší putt do birdie a zahrál par. To oba hráče srovnalo do děleného vedení. Pro Filipa to byla rozhodně složitá chvíle, protože Roman nechyboval, měl svoji hru lépe pod kontrolou. „Věděl jsem ale, že hraji dobrý golf a mohu na dalších jamkách zaskórovat. Nevzdával jsem se a snažil se zahrát nejlepší možný výsledek,“ pokračuje ve svém vyprávění Filip Lukáš. „Na dvanácté jamce jsem zahrál drive na fairway a čelil jsem 173metrové ráně přes bunker na složitý pin. Skvěle jsem trefil šestku železo, která skončila na metru a půl od jamky, a proměnil jsem putt do birdie. To mě nakoplo zpátky a dostal jsem se opět do samostatného vedení o jednu ránu. Začal jsem si opět věřit.“

I na dalších jamkách Roman Pivoda předváděl fantastický golf. V závěrečném účtování ho nejspíše bude mrzet minuté birdie na šestnácté jamce. Filip se musel na další jamce zachraňovat dlouhým puttem, aby udržel vedení v turnaji.

„Na osmnácté jamce jsme oba zahráli drive na fairway, ale kvůli silnému větru nás čekaly ještě dlouhé rány do greenu. Roman hrál jako první po agresivní linii, bohužel ránu zatáhl a čekal ho krátký chip. Já jsem se pokusil o jistou ránu na střed greenu, jenže mi ji sebral vítr a skončila v pravém bunkeru,“ popisuje závěrečné chvilky pozdější vítěz turnaje.

Roman svůj chip ale přehrál, a tak ho čekal třímetrový putt z pozice nad jamkou. Filipova příhra z bunkeru byla ještě delší a čekal ho pětimetrový putt. V tu chvíli měl stále jednu ránu k dobru na vítezství v celém turnaji. „Věděl jsem, že svůj putt musím proměnit, abych měl jistou výhru. Míček roloval na směr levé hrany a přál jsem si, aby tam spadl, a to se i stalo. Ovládly mě emoce, možná až moc, tudíž jsem velice hlasitě zařval. Byl to úžasný pocit, a to také díky lidem, kteří stáli okolo greenu a tleskali mi za můj úspěch.“

Roman později svůj putt proměnil, a tak by minutý putt pro Filipa znamenal rozstřel. Nestalo se tak a zaslouženě si mohl vychutnat vítězství v turnaji a zápis do světového žebříčku WAGR.

Výsledková listina kategorie kadeti - Národní mistrovství ČR žáků a kadetů 2023

Fotogalerie z turnaje

Foto: Zdeněk Sluka

Datum: Úterý 21. listopadu 2023
Všechny články autora

Související články

Turnajová sezóna 2024 je (téměř) připravena
Turnajová sezóna 2024 je (téměř) připravena

03.01.2024 | Na konci minulého roku byly na webu a v mobilní aplikaci ČGF publikovány oba kalendáře akcí ČGF na rok 2024. V případě kalendáře hlavních akcí to je čtvrtá pracovní verze, kalendář akcí mládeže byl publikován poprvé.

Regionální Moravská Tour Mládeže – Region D
Regionální Moravská Tour Mládeže – Region D

17.11.2023 | Regionální Moravská Tour Mládeže (RMTM) vstupovala do nového ročníku 2023 po ukončení spolupráce s dlouholetým promotérem turnajů. Počáteční obavy se nenaplnily, letošní RMTM přinesla sérii 24 atraktivních turnajů na nejlepších moravských hřištích a také nového partnera pro novou vloženou minisérii...

Regionální Dětská Tour Severovýchod - REGION C
Regionální Dětská Tour Severovýchod - REGION C

10.11.2023 | Dětská Tour Severovýchod (DTSV) vstoupila letošním ročníkem do třetí dekády své existence posílena změnami. Hlavní dětská a mládežnická soutěž pro nově definovaný REGION C nabídla větší počet hřišť, atraktivnější turnajový kalendář a zaznamenala nárůst hráčského startovního pole.

Regionální soutěže – Regionální Tour Mládeže Regionu ...
Regionální soutěže – Regionální Tour Mládeže Regionu ...

03.11.2023 | V roce 2023 proběhl již 14. ročník Regionální Tour Mládeže Regionu B. Reorganizace regionů se nejvíce dotkla právě této mládežnické série. Přišla o více než 10 hřišť, i tak mladým hráčům nabídla možnost odehrát srovnatelný počet turnajů a kol jako minulé roky.

Regionální soutěže – Dětská Tour Západ A
Regionální soutěže – Dětská Tour Západ A

27.10.2023 | Regionálními soutěžemi mládeže rozvíjí Česká golfová federace odspodu a od útlého věku hráčskou základnu v ČR. V roce 2023 přišla ČGF se změnou regionálního uspořádání a s pozitivními novinkami vstoupily do sezony čtyři regionální mládežnické okruhy. Dětská Tour Západ A vyhlásila v září své vítěze.

Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let ovládl ...
Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let ovládl ...

24.09.2023 | Poslední letošní finále družstev se odehrálo na hřišti Svobodné Hamry. Na Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let zvítězili hráči z Albatross Golf Clubu Praha, kteří si ve finálovém boji poradili se zástupci RGA Greensgate.

Finále Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let ...
Finále Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let ...

21.09.2023 | Předposlední záříjový víkend se odehraje další z vrcholů týmových soutěží vypsaných Českou golfovou federací. Na programu je finále Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let, které od 22.-24. září hostí Golf & Country Club Svobodné Hamry na Vysočině. ...

Národní golfová tour mládeže 2023 zná své vítěze
Národní golfová tour mládeže 2023 zná své vítěze

18.09.2023 | Povedené Masters nejvyšší mládežnické túry ukázalo na kvalitu nastupující generace. Národní golfovou tour mládeže za rok 2023 ovládli Mikuláš Vojtěšek a Anna Ludvová v kategoriích do 16 let. Nejlepší žákyní je Tereza Kamradková a v kategorii žáci Martin Zimerman.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde