Česká golfová federace

Aktuality

Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk Kodejš

Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk Kodejš

Petr Halaburda, Pátek 24. listopadu 2017

Poklidný průběh měla výroční konference EGA, která v závěru minulého týdne vynesla v Lausanne do vedení prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše. První muž českého golfu převzal otěže Centrální zóny a po návratu začal spřádat své plány v nové funkci. Podle jeho mínění čeká evropský golf řada zajímavých změn.

Středoevropská spolupráce narůstá


Jakým způsobem funguje Centrální zóna?
Spojuje třináct zemí od Nizozemska po Makedonii. Úkolem vedení je předávat informace, být  jakýmsi styčným důstojníkem mezi exekutivou a členy zóny. Setkávat se budeme třikrát až čtyřikrát ročně, mezitím ale musíme řešit řadu věcí korespondenčně. Navíc mezi mé povinnosti bude patřit účast na některých evropských šampionátech, či utkání, které EGA pořádá nebo se jich účastní.


Jednotlivé zóny mají specifické problémy. Jak třináctka spolu komunikuje?
V Centrální zóně se komunikace v posledních letech výrazně zintenzivnila. Hodně tomu pomohla kandidatura – byť neúspěšná - Rakouska na Ryder Cup pro rok 2022. Mimochodem: moc nevěřím tomu, že se nakonec tato akce v Římě, který ve výběrovém řízení zvítězil, uskuteční… Ta kandidatura byla pojata jako společný středoevropský projekt, hodně věcí nás spojilo – stále více jsou slyšet Rakušané, aktivní jsme my, Slováci, zapojují se i Poláci, i když ti patří mimo naši zónu. V řadě záležitostí ale postupujeme společně.


Stejně jako v dalších funkcích, i ta vaše je podmíněna rotačním systémem, který v rámci EGA platí. Pravidlo, že funkcionář může být zvolen maximálně na dvakrát dva roky, se nebude měnit?
V rámci principu spravedlnosti bude rotační systém ve většině funkcí asi platit i v dalších letech. Ale je pravda, že občas může dojít k jeho narušení ve chvíli, kdy příslušná země nemá vhodného, nebo řekněme ideálního nástupce. Již nějaký čas se rovněž zvažuje, že by rotace byla přerušena u Championship Committee, zabývající se přípravou velkých turnajů. Tam je potřeba hodně zkušených odborníků. Jenže praxe je taková, že když už naberou dostatečné zkušenosti, tak je pomalu čas na výměnu. Je nevyhnutelné, aby tyto akce v budoucnu objížděli schopní experti, kteří na svých pozicích zůstanou déle.

 

Velká témata budoucnosti: Hendikepový systém, pravidlové změny, podpora talentů

Jaká témata rezonovala třídenním setkáním v Lausanne?
Velkým tématem stále je a ještě bude jednotný celosvětový hendikepový systém. Společně to řeší R&A, USGA a také EGA, která se snaží zachovat výsadní postavení při práci na zásadních změnách. Vystupujeme velmi aktivně, na naší půdě se uskutečnilo několik workshopů a zasedání. Je to významný úkol pro následující dva, tři roky.


Ale EGA určitě vnímá i další úkoly do blízké budoucnosti…
Rozhodně se hodlá více věnovat popularizací golfu. Úkolem EGA historicky nebylo pořádání vrcholných akcí typu Ryder Cup, či série profesionálních turnajů. Svůj potenciál viděla především v přípravě mladých hráčů prostřednictvím pořádání amatérských mistrovství Evropy. Hlavním úkolem tedy byla příprava mladých golfistů na profesionální kariéru a tento úkol rozhodně zůstává prioritou činnosti EGA. V posledních letech však Evropská golfová asociace více spolupracuje s R&A St. Andrews i na různých dalších programech na podporu rozvoje golfu. Velmi intenzivně je zapojena v připravované změně pravidel a na zmiňovaném jednotném světovém hendikepovém systému. Důležitým momentem je i podpora koučinku v členských zemích, což jsme v České republice hojně využívali.


Diskutují se stále také možné změny amatérského statusu?
Také v této oblasti se vede na různých fórech široká diskuze. Je velká snaha pomáhat mladým hráčům, kteří vidí svoji budoucnost v tvrdém profesionálním světě, ale nemusí uspět. Mluví se tak reálně o zavedení pevně daného období pro „profesionála na zkoušku“, po kterém by se hráč mohl vrátit mezi amatéry. Mluví se také o možnostech, jak uvolnit finanční podporu mladých amatérů, aby náklady nezůstávaly pouze na bedrech rodičů či klubů.  Aby bylo možné podporu rodin i jiných firem využít alespoň částečně marketingově a koneckonců by to mohlo pomoci také popularizaci golfu. Jsem přesvědčen, že v tomto ohledu se dočkáme poměrně v brzké době uvolnění značně konzervativních pravidel, která v golfu dosud platí.

 

Datum: Pátek 24. listopadu 2017
Všechny články autora

Související články

Krásné Vánoce s očekávaným dárkem
Krásné Vánoce s očekávaným dárkem

23.12.2017 | Krásné a klidné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2018 přejeme všem golfistům i těm, kteří se do našich řad teprve chystají vkročit. A jak jsme slíbili, přidáváme dárek v podobě nového webu České golfové federace.

Dva případy disciplinární komise - dva tresty
Dva případy disciplinární komise - dva tresty

30.11.2017 | Dvěma tresty v minulých týdnech definitivně uzavřely Disciplinární komise a následně i Rozhodčí komise České golfové federace dva projednávané případy letošní sezóny. V uvedených případech jde o potrestané hráče v mládežnických kategoriích, proto jména dotčených uvádíme pouze s iniciálami.

Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018
Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018

29.11.2017 | Rok 2018 bude posledním rokem platnosti stávající edice pravidel golfu. Komise rozhodčích rozhodla, že v předsezónním období se uskuteční pouze dva centrální kurzy rozhodčích, které budou otevřeny pro všechny stávající kategorie (třídy), jakož i případné nové zájemce.

Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková
Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková

24.11.2017 | Golfisty roku 2017 byli vyhlášeni dnes večer v Erpet Golf Centru Sára Kousková a Šimon Zach, který navíc obhájil svoje loňské prvenství. Čerstvý vítěz dvou amatérských turnajů na americké půdě se XXII. Večera českého golfu nemohl kvůli svému studijnímu pobytu v USA osobně zúčastnit.

Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny
Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny

23.11.2017 | Již podvaadvacáté se uskuteční v pátek 24. listopadu Večer českého golfu, podruhé se budou vyhlašovat nejlepší čeští golfisté v pražském Erpetu a premiérově dostane možnost v přímém internetovém přenosu sledovat slavnostní večer rovněž celá golfová veřejnost.

Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako ...
Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako ...

21.11.2017 | Stejně jako její spoluhráčka z dívčích reprezentačních výběrů Sára Kousková se po letních prázdninách vypraví do USA. Jen místo jihu zvolila Hana Ryšková východní pobřeží. Zakotví na University of South Carolina, kde se také připojí k ženskému golfovému týmu Gamecocks.

Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...
Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...

20.11.2017 | Klára Spilková dnes předala symbolický šek na 72.000 Kč Dětskému domovu Racek u Benešova. Finance pro projekt získal partner nejlepší české golfistky, společnost B. Braun, věcné dárky přidaly CzechTourism a Axa, další partneři hráčky Czech Golf Teamu ČGF.

Zdeněk Kodejš se stal členem nejužšího vedení EGA
Zdeněk Kodejš se stal členem nejužšího vedení EGA

18.11.2017 | Prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš byl dnes potvrzen do čela Centrální zóny Evropské golfové asociace (EGA) a současně se stal členem exekutivy, nejvyššího orgánu evropského golfu. Očekávané zvolení českého golfového funkcionáře bylo završeno na Výroční konferenci EGA v Lausanne.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde