Česká golfová federace

Aktuality

Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako poslední putt do vítězství

Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako poslední putt do vítězství

Jonáš Mencl, Úterý 21. listopadu 2017

Stejně jako její spoluhráčka z dívčích reprezentačních výběrů Sára Kousková se po letních prázdninách vypraví do USA. Jen místo jihu zvolila Hana Ryšková východní pobřeží. Zakotví na University of South Carolina, kde se také připojí k ženskému golfovému týmu Gamecocks.

V současnosti nejvýše postavená česká hráčka ve světovém amatérském žebříčku (146.) už sama sobě dokázala, že zvládne hrát golf stabilně na vysoké úrovni, a že je tedy čas posunout se dál. Tím dalším krokem v její golfové kariéře je odchod na univerzitu ve Spojených státech.

„Na univerzitu jsem chtěla odmala,“ svěřuje se čerstvě devatenáctiletá Češka. Jedním dechem dodává, že o studiu v Čechách ani příliš nepřemýšlela. „Chci pokračovat ve výkonnostním golfu, Spojené státy jsou v tomto ohledu asi nejlepší variantou,“ dodává golfistka z Frýdku-Místku.

A jakže se její přestup na univerzitu v Jižní Karolíně zrodil? „Věděla jsem, že se po mě tu a tam nějaký kouč poohlížel. Řešit jsem to začala ve třetím ročníku střední školy, a nakonec vybírala mezi univerzitami v Iowě, Arizoně, Oregonu, Alabamě a právě Jižní Karolíně.“

Jižní Karolína u Ryškové zvítězila nejen z hlediska velké golfové kvality (pod vedením koučky Kalen Anderson – účastnice US Women’s Open 2000 – se družstvu Gamecocks od roku 2010 pravidelně daří vítězit v regionálních soutěžích), ale pochopitelně také kvalitního vzdělání. Roli hrálo i počasí – teploty dosahují na jaře příjemných 20 stupňů, v létě šplhají ke třicítkám a i na podzim se dá hrát v přijatelných teplotách pro golf. Hrozbou jsou ovšem hurikány, které v Jižní Karolíně hrozí od června do listopadu.

Hana Ryšková podepsala smlouvu s University of South Carolina 12. listopadu 2017, ale studentský život v USA ji začne až na konci srpna příštího roku. Do té doby ji čeká maturita na sportovním gymnáziu v Ostravě i řada golfových turnajů. Teď však převládá nadšení z nové výzvy univerzitního golfu. Smlouvu podepsala den po svých devatenáctých narozeninách. „Oslavila jsem to decentně se svými nejbližšími. Dali jsme si dortík. Žádné velkolepé oslavy ale neplánuji, vždyť tam ještě nejsem,“ připomíná. 

Nepopsatelný zážitek z dopisu své budoucí koučky Kalen Anderson ovšem skrývat nemohla. „V duchu jsem si řekla: Já to fakt mám,“ popisuje pocity při čtení řádek. „Oficiálně mi pogratulovala, že jsem přijatá. Nedokážu ten okamžik asi dost dobře vyjádřit. Jen vím, že mě to příjemně zahřálo u srdce. Jako když dáš poslední putt na osmnáctce do vítězství,“ líčí Ryšková.

Česká reprezentantka, která letos vyhrála turnaj Czech Golf Amateur Tour v Kácově, byla třetí na Mezinárodním mistrovství ČR na rány a výrazného úspěchu se dočkala také na Casa Sereně na Foxconn Czech Ladies Challenge, kde skončila šestnáctá, chce v USA studovat psychologii a nechat si tak otevřená zadní vrátka, pokud by jí nevyšla kariéra profesionální golfistky.

„Může ze mě být sportovní psycholog, láká mě i forenzní psychologie, nebo zůstanu u profi golfu, anebo si dodělám nějakou školu v Čechách. Možností je několik. Nechci si zavírat žádné dveře,“ říká.

 

CO O HANĚ RYŠKOVÉ ŘEKLA JEJÍ BUDOUCÍ TRENÉRKA KALEN ANDERSON?

„Jsem nadšená, že Hana bude součástí týmu. Její hra je vyzrálá a stabilní. Jako členka českého národního týmu může našemu týmu předat spoustu mezinárodních zkušeností. Hana má velký talent ve všech směrech hry a já jsem moc zvědavá na její další vývoj v příštích čtyřech letech. Hana je uchvácená od prvního okamžiku, kdy s námi podepsala.“

 

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 21. listopadu 2017
Všechny články autora

Související články

Krásné Vánoce s očekávaným dárkem
Krásné Vánoce s očekávaným dárkem

23.12.2017 | Krásné a klidné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2018 přejeme všem golfistům i těm, kteří se do našich řad teprve chystají vkročit. A jak jsme slíbili, přidáváme dárek v podobě nového webu České golfové federace.

Dva případy disciplinární komise - dva tresty
Dva případy disciplinární komise - dva tresty

30.11.2017 | Dvěma tresty v minulých týdnech definitivně uzavřely Disciplinární komise a následně i Rozhodčí komise České golfové federace dva projednávané případy letošní sezóny. V uvedených případech jde o potrestané hráče v mládežnických kategoriích, proto jména dotčených uvádíme pouze s iniciálami.

Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018
Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018

29.11.2017 | Rok 2018 bude posledním rokem platnosti stávající edice pravidel golfu. Komise rozhodčích rozhodla, že v předsezónním období se uskuteční pouze dva centrální kurzy rozhodčích, které budou otevřeny pro všechny stávající kategorie (třídy), jakož i případné nové zájemce.

Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková
Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková

24.11.2017 | Golfisty roku 2017 byli vyhlášeni dnes večer v Erpet Golf Centru Sára Kousková a Šimon Zach, který navíc obhájil svoje loňské prvenství. Čerstvý vítěz dvou amatérských turnajů na americké půdě se XXII. Večera českého golfu nemohl kvůli svému studijnímu pobytu v USA osobně zúčastnit.

Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk ...
Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk ...

24.11.2017 | Poklidný průběh měla výroční konference EGA, která v závěru minulého týdne vynesla v Lausanne do vedení prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše. První muž českého golfu převzal otěže Centrální zóny a po návratu začal spřádat své plány v nové funkci. Podle jeho mínění čeká evropský golf řada zajímavých změn.

Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny
Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny

23.11.2017 | Již podvaadvacáté se uskuteční v pátek 24. listopadu Večer českého golfu, podruhé se budou vyhlašovat nejlepší čeští golfisté v pražském Erpetu a premiérově dostane možnost v přímém internetovém přenosu sledovat slavnostní večer rovněž celá golfová veřejnost.

Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...
Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...

20.11.2017 | Klára Spilková dnes předala symbolický šek na 72.000 Kč Dětskému domovu Racek u Benešova. Finance pro projekt získal partner nejlepší české golfistky, společnost B. Braun, věcné dárky přidaly CzechTourism a Axa, další partneři hráčky Czech Golf Teamu ČGF.

Zdeněk Kodejš se stal členem nejužšího vedení EGA
Zdeněk Kodejš se stal členem nejužšího vedení EGA

18.11.2017 | Prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš byl dnes potvrzen do čela Centrální zóny Evropské golfové asociace (EGA) a současně se stal členem exekutivy, nejvyššího orgánu evropského golfu. Očekávané zvolení českého golfového funkcionáře bylo završeno na Výroční konferenci EGA v Lausanne.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde