
Pražská Stromovka je rájem sportovních nadšenců
Klára Kuchařová, Čtvrtek 29. července 2021
Olympijský festival v pražské Stromovce se stal na 17 dnů rájem sportovních nadšenců, kteří si chtějí vyzkoušet rozličné disciplíny. Velký zájem je také o stanoviště České golfové federace nacházející se hned za vstupem do areálu, s golfem se zde seznámily již stovky návštěvníků.
Olympijský festival nabízí škálu všemožných sportů. Návštěvníci mají možnost si vyzkoušet 30 olympijských a patnáct neolympijských sportů. Děti také mohou obdržet hrací kartu, se kterou mohou dostat ocenění ve formě diplomu, medaile, či dokonce dárku, pokud splní úkoly na různých sportovních stanovištích. A že toho využívají skutečně dokonale!
Výhodná poloha stanoviště projektu ČGF Bav se golfem u vchodu do areálu festivalu pomáhá jeho výrazné návštěvnosti. Jakmile se ráno zvednou brány festivalu, až do poledne se to na golfovém stanovišti hemží zájemci o golf každého věku, ale prázdno zde nenajdete vlastně po celý den.
„Zájem je takový, že občas musíme návštěvníky požádat, aby se k nám až po chvíli vrátili, protože bychom se jim nezvládli plně věnovat," přiznává Wong Tran, amatérský golfista provázející zájemce o první golfové kroky. "Děti chtějí nejvíce zkoušet puttování, dospělí raději chodí na driving, aby cítili ten odpal. Děti jsou hodně soutěživé a my jim během dne nabízíme dvě časová okna, během kterých si mohou zasoutěžit právě na greenu."
Díky výhodnému termínu během letních prázdnin na festival zavítá i řada mimopražských, výjimkou nejsou dokonce ani cizinci. „Ptáme se návštěvníků odkud jsou, abychom je mohli navigovat na nejbližší hřiště u jejich bydliště. Nasměrujeme je na kluby, kde právě vyzkoušené golfové znalosti mohou dále rozvíjet," vysvětluje Tran a stále po oku sleduje, kdo vchází do golfového koutku, aby byl okamžitě osloven.
A návštěvníci nejen zkouší první doteky s golfem, ale rádi si i povídají. Nejčastější otázky se týkají základních detailů o golfu - jak a kde se tento sport může hrát.
"Nejčastěji se nás zájemci ptají, jak dlouho golf hrajeme, jak dlouho jim bude trvat, aby se to také naučili, otázek je dost a dost. Chodí nám sem ale i děti, které golf již hrají, většinou kolem 12 až 13 let. Ty pak často pomáhají třeba svým mladším sourozencům a kamarádům z příměstských táborů se základními radami. Je fajn sledovat, jak se sami vlastně zapojují do propagace golfu," všímá si průvodce v golfovém stánku.
Golf si však mohou vyzkoušet nejen děti a také starší zájemci toho zhusta využívají. "Nejmladšímu návštěvníkovi mohly být asi dva roky, naše nejkratší hůl mu byla dlouhá. Jelikož sem ale děti často doprovází prarodiče, měli jsme tu i golfové zájemce přes sedmdesát let. Nikdo se toho nebojí a když už jsou zde, vyzkouší si to rádi a s nadšením, je tu fajn atmosféra," vypráví Tran.
Na golfové zastávce naleznete čtyři stanoviště – putting, chipping, driving a SNAG, který je určen pro nejmenší předškolní děti. Proto je systém soutěže nastaven tak, aby stačilo obejít pouze tři stanoviště a mohou si odškrtnout nejen splněné cíle na kartě od ČGF, ale také splní jednu z podmínek hrací karty celého Olympijského festivalu. Golfem putování za sportovní nabídkou v pražské Stromovce začíná.
Ale nezapomeňte, že podobně si užívají i návštěvníci stejného projektu v Brně a také tam není o golfové greenhorny nouze. Olympijská myšlenka spojuje sportovní fanoušky nejen před televizní obrazovkou a pomáhá i propagaci sportu, který je v tuzemsku šestý největší podle registrovaných hráčů.
FOTO Klára Kuchařová