Česká golfová federace

Aktuality

Klára Spilková vítězí na Ladies European Tour

Klára Spilková vítězí na Ladies European Tour

Tisková zpráva , Neděle 25. září 2022

Druhého vítězství kariéry na Ladies European a prvního po pěti letech dosáhla Klára Spilková. Sedmadvacetiletá golfová profesionálka zvítězila v play off na KMPG Women´s Irish Open a k výhře z dubna 2017 v Maroku přidala 25. září 2022 titul ještě většího významu.

Turnaj v Irsku měl prize money 400 000 eur, z toho 60 000 pro vítězku, a zúčastnila se ho evropská špička, mj. s letošní jedničkou Linn Grant ze Švédska, sedmi hráčkami z Top 10 pořadí Race to Costa del Sol a také s irskou hvězdou Leonou Maguire, 19. hráčkou světového žebříčku. Zároveň šlo o poslední turnaj sezony LET na evropském kontinentu. Všechny soupeřky ale nakonec nechala za sebou právě česká profesionálka. Po prvním kole se dělila o 3. místo, po druhém i třetím o 8. příčku a po finálovém o tu nejvyšší, jenže nebyla sama.

S výsledkem 14 pod par (66-68-73-67) šla Klára ze čtvrtého flightu od konce do play off, v němž jí birdie na první dodatečné jamce, pětiparové osmnáctce, přineslo vítězství. Její soupeřky v rozstřelu, Dánka Nicole Broch Estrup (29) i Finka Ursula Wikström (42) zahrály jen par a skončily tak na děleném druhém místě. Estrup má z LET jeden titul z roku 2015, zatímco Wikström dosud žádný.

Na cestě k irskému vítězství předvedla Klára ve finále sedm birdie, mj. na čtyřech pětiparech včetně šestnácté i osmnácté jamky, spolu s nimi měla i dvě bogey, ale klíčový byl par na tříparové sedmnáctce po ráně dne. Odpal totiž skončil vpravo v trestné oblasti, těsně u vody v bahně, ale místo dropu Klára zula boty, svlékla ponožky a vydala se do ledové vody jezírka, aby se postavila ke kurážné ráně. 

„Poloha míče nebyla zase tak špatná, tak jsem se rozhodla, že to zkusím zahrát kamkoli na green, a i když z toho budou dva putty, tak můžu ještě dát birdie na osmnáctce,“ pravila Klára, která z bahna zahrála asi na dva metry od jamky a proměnila putt do paru. „Byla jsem trpělivá. Věřila jsem si, jen šlo o to, přesvědčit se, že to dokážu. Věděla jsem, že hraju dobře a že mám za sebou dobré výsledky,“ připomněla Klára své letošní pouhé tři starty na Ladies European Tour, kde pokaždé skončila v Top 10.

Začátkem léta se dělila o 2. místo na Tipsport Czech Ladies Open v Berouně a týden poté byla desátá na Amundi German Masters. S koncem léta nejprve skončila osmá na Lacoste Ladies Open de France a hned odsud se vydala do Irska, kde se konal turnaj LET poprvé po deseti letech.

Zrenovované hřiště Dromoland Castle se přes délku kolem 5,5 kilometru ukázalo jako velmi obtížné, s měnícím se počasím a chladem, dešťovými přeháňkami a větrnými poryvy. Jedna taková náhlá změna přišla ve druhém kole, když Klára odpalovala na pětiparové jedenáctce. Míč vzal vichr do trávy za červenými kolíky, kde nebyl nalezen. Dlouhým puttem Klára nakonec zachránila bogey.

„Třetí kolo pak bylo takové dobrodružné, hrála jsem nahoru, dolů, a hlavně na druhé devítce mě podržela krátká hra. Ve finále jsem přes veškerý tlak už byla přece jen klidnější,“ dodala Klára Spilková.

A bylo to především skvělé puttování, na greenech s rychlostmi blížícími se 12 stopám, kde spředla svůj dosud největší profesionální úspěch. Pomohl jí k němu, stejně jako k předchozím Top 10, přítel Sean Davidson jako caddie. S ním Klára ostatně uhrála také svůj nejlepší výsledek na LPGA, 8. místo na turnaji v Boca Raton na začátku sezony 2020.

„Irsko byl náš poslední společný turnaj v letošní sezoně, protože Sean už musí zase do práce, učit ve škole. Jsem šťastná, že jsme takto korunovali sezonu,“ pravila Klára, která se hned vrací do USA na zbývající turnaje sezony Epson Tour.

Díky titulu je jasné, že si také zahraje v polovině října turnaj LET v New Yorku, kde pokračuje Aramco Team Series a kde byla dosud náhradnicí. Zároveň její irské vítězství znamená zisk plné karty na Ladies European Tour 2023. Dlouhodobá česká jednička se výrazně posune ve světovém žebříčku, podle předběžných odhadů na přelom druhé a třetí stovky.

Pro český golf je to také druhé letošní vítězství na Ladies European Tour, a to po třech měsících od titulu Jany Melichové na Tipsport Czech Ladies Open, kde se Klára Spilková dělila o druhé místo – shodou okolností právě s Nicole Broch Estrup, kterou nyní v play off v Irsku porazila.

Do finálových kol se probojovala také Tereza Melecká, které se víkendové dny vůbec nepovedly. “Pocity jsou smíšené, protože jsem zvládla cut. Jenže jsem si věřila na lepší výsledek i vzhledem k tomu, že moje hra nebyla vůbec špatná", hodnotila Melecká konečnou 61. pozici. Jana Melichová kvůli rodinné tragédii z turnaje odstoupila před finálovými koly z průběžné třinácté pozice.

Foto: Mark Runnacles/LET

 

Odkazy:

Konečné výsledky turnaje KPMG Women's Irish Open

Autor: Tisková zpráva  
Datum: Neděle 25. září 2022
Všechny články autora

Související články

Klára Spilková ve finále LET
Klára Spilková ve finále LET

24.11.2022 | Klára Spilková odstartuje dnes (ve čtvrtek 24. 11.) v 11:15 jako jediná z českých golfistek v závěrečném podniku Ladies European Tour Andalucía Costa del Sol Open de Espaňa, který se hraje od 24. do 27. listopadu na Alferini Golf ve Španělsku.

Spilková rozehrála turnaj ve Francii skvěle.
Spilková rozehrála turnaj ve Francii skvěle.

16.09.2022 | Hned tři české golfistky postoupily na turnaji ve Francii v rámci Ladies European Tour (LET) do finálového kola. Nejlepší z nich Klára Spilková bude se skóre -6 dokonce útočit z děleného pátého místa na nejvyšší příčky. Jana Melichová postoupila se skóre +1.

Češi na mezinárodní scéně – 35. týden
Češi na mezinárodní scéně – 35. týden

02.09.2022 | Na přelomu týdne mohou čeští hráči dosáhnout dalších skvělých individuálních, ale také týmových výsledků. Po úspěchu družstva žen na mistrovství světa odehrávajícím se v minulém týdnu se o vylepšení svého maxima snaží i družstvo mužů. Sára Kousková bojuje o své další vítězství v sérii LETAS.

Češi na mezinárodní scéně – týden 26
Češi na mezinárodní scéně – týden 26

30.06.2022 | Po domácím turnaji v Berouně pokračuje LET v Německu. Celkem šest českých hráček se představí nedaleko Berlína na Amundi German Masters. Kromě Kláry Spilkové také vítězka berounského turnaje a čerstvá profesionálka Jana Melichová. Na mužské Challenge Tour v Itálii startují Mrůzek, Zach a Brixi.

Klára Spilková - Top 10 cílem pro Beroun
Klára Spilková - Top 10 cílem pro Beroun

23.06.2022 | Po dvou letech hraje Klára Spilková opět domácí turnaj Ladies European Tour. Na Tipsport Czech Ladies Open v Royal Beroun Golf Clubu, kde před dvěma lety skončila těsně za Top 10, přijela s nejlepším výsledkem sezony, a tedy patřičně sebevědomá.

České hráčky se opět neztratily
České hráčky se opět neztratily

13.06.2022 | Další solidní výsledek na turnaji LETAS, tentokrát ve Francii, zaznamenaly pro české barvy Jana Melichová a Natálie Saint Germain. Kláře Spilkové se podařilo projít cutem při svém prvním letošním startu na LPGA. Kristýna Napoleaová neuspěla na společném turnaji mužů a žen ve Švédsku.

Belgie, Skotsko, USA. Kde všude sledovat české ...
Belgie, Skotsko, USA. Kde všude sledovat české ...

26.05.2022 | Aleš Kořínek a Gordan Brixi se zúčastní turnaje Challenge Tour ve Skotsku. Tereza Melecká a Šideri Váňová pokračují dalším startem na Ladies European Tour, tentokrát v Belgii. Klára Spilková a Karolína Vlčková se budou snažit o dobrý výsledek na Epson Tour.

Tipsport Czech Ladies Open: také s Klárou Spilkovou ...
Tipsport Czech Ladies Open: také s Klárou Spilkovou ...

25.04.2022 | Za dva měsíce se bude hrát v Berouně (24.-26. června) Tipsport Czech Ladies Open, jehož obsazení dostává stále zajímavější kontury. Turnaj se plní jmény šampionek a na startu bude také nejlepší česká profesionálka Klára Spilková, svůj druhý turnaj v profesionálním poli zde čeká Sáru Kouskovou.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP