Česká golfová federace

Aktuality

Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní přehled

Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní přehled

Petr Halaburda, Sobota 26. ledna 2019

Nová pravidla platí od 1. ledna a s přibývajícím časem přibývají možnosti, kde začít s jejich seznámením. Česká golfová federace připravuje aktuálně třetí tištěnou publikaci, ovšem velmi brzy bude možné v češtině vyhledávat v pravidlech rovněž v mobilních aplikacích R&A a ČGF.

V závěru loňského roku jsme jako vstupní přípravu k aplikaci nových pravidel do praxe uveřejňovali patnáctidílný seriál, v kterém Dalibor Procházka popsal zásadní změny, ke kterým došlo. Později došlo na možnost stáhnout si pravidla v plném znění a následně i hráčskou edici na webu ČGF, poté došlo na tištěné verze. V březnu se ke golfistům dostane navíc také třetí česká publikace, která bude obsahovat výčet nejdůležitějších pravidel na 32 stranách ve stručném průvodci.  

Níže naleznete kompletní přehled (včetně odkazů), kde všude už je - a v nejbližší době bude možné - najít nová pravidla, doplněno krátkými komentáři sekretáře ČGF Aleše Libecajta, který působil během příprav pravidel v pravidlové komisi R&A. „Jedinou výjimkou, u které nedošlo ke změnám, a platí v dosavadní podobě, jsou Pravidla amatérského statusu,“ připomněl Libecajt.

Tištěné publikace:

  • Pravidla golfu (v českém jazyce, 235 stran): Hlavní kniha ve formátu A5 je kompletním zněním pravidel, vydána pouze po potřeby ČGF pro federační rozhodčí, do každého klubu šly tři výtisky. „Neprodejná je to z toho důvodů, že konečná cena by musela být kvůli nákladům příliš vysoká.“

  • Hráčská edice Pravidel golfu (v českém jazyce, 160 stran): Formát A6, psaná ve druhé osobě, první náklad (10.000 výtisků) je již k dostání v řadě golfových prodejen. Tato edice nahradí stávající pravidla v bagu každého hráče. „Prakticky by nemělo dojít k situaci, kdy hráč nenajde v této publikaci řešení.“

  • Stručný průvodce Pravidly Golfu (v českém jazyce, 32 stran): Formát A5. „R&A v angličtině nevydalo, ale dalo doporučení, co by výňatek měl obsahovat při šíření mezi golfisty.“ K dispozici bude zdarma – předplatitelé magazínů Golf Digest a Golf naleznou průvodce v březnovém vydání, v prvním letošním vydání (5. března) bude také k dispozici jako příloha v periodiku Hrajeme Golf na recepcích golfových resortů a zařízení po celé zemi.

  • Official Guide to the Rules of Golf (v anglickém jazyce, 522 stran): Formát A5. „Nahrazuje dosavadní Decisions on the Rules of Golf. Jde o vysoce specializovanou publikaci, která obsahuje čtyři části.“ Obsah: a) výklad některých pravidel a situací, b) postupy soutěžního výboru při řízení soutěží (obsahuje též vzorová místní pravidla), c) příkladová vzorová místní pravidla, a d) úpravy pravidel pro hráče s postižením. Případní zájemci si mohou objednat (cena 22 liber) na stránkách R&A.“   

Online přístup:

Pravidla golfu (v českém jazyce):

Hráčská edice:

 

 

 

Datum: Sobota 26. ledna 2019
Všechny články autora

Související články

Aktualizované verze pravidlových publikacích se ...
Aktualizované verze pravidlových publikacích se ...

09.04.2019 | Publikovány byly aktualizované verze všech pravidlových publikací (Plné znění, Hráčská edice, Stručný průvodce). Tyto verze obsahují opravy všech nalezených nedostatků.

TAP.IN: Golfová pravidla v praxi
TAP.IN: Golfová pravidla v praxi

21.03.2019 | Další možnost jak si vylepšit znalost nových Pravidel golfu připravila Česká golfová federace ve spolupráci s Golf Channel. Videa z praktických ukázek máte možnost sledovat během přenosů specializovaného golfového kanálu ale také prostřednictvím sociálních sítí ČGF.

Mobilní aplikace ČGF – rozšířená verze nabízí ...
Mobilní aplikace ČGF – rozšířená verze nabízí ...

01.03.2019 | Další možností a nejmobilnějším způsobem, jak můžete vyhledávat v Pravidlech golfu, je aplikace ČGF. Aplikace dosud hojně využívaná především k přihlášení do turnajů byla rozšířena a nově zde lze nalézt i aktualizované kalendáře a další informace. ...

Stručný průvodce pravidel byl vydán
Stručný průvodce pravidel byl vydán

24.02.2019 | Edice českých tištěných pravidlových publikací je kompletní. Po vydání Pravidel golfu a Hráčské edice zamíří ke golfistům také Stručný průvodce, který na 32 stranách přináší všechna základní golfová pravidla.

R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad
R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad

07.02.2019 | Od 1. ledna hrajeme podle nových Pravidel. Rozjela se většina profesionálních sérií a už během ledna a února došlo k celé řadě pravidlových incidentů, které vyvolaly rozruch a polemiku. V reakci na to přicházejí R&A a USGA se společným prohlášením upřesňujícím výklad příslušných ustanovení.

Kurzy rozhodčích a pravidlová osvěta
Kurzy rozhodčích a pravidlová osvěta

10.01.2019 | Letošní rok je prvním rokem platnosti nové modernizované edice Pravidel golfu. Souhrn změn jsme představili v závěru podzimu 2018, v současné době je již možné objednávat tiskovou podobu českého překladu samotných Pravidel.

Pravidla znovu blíže golfistům: Přichází Hráčská ...
Pravidla znovu blíže golfistům: Přichází Hráčská ...

10.01.2019 | Seznámení se změnami v pravidlech je znovu jednodušší. V závěru minulého roku jsme přinášeli patnáctidílný seriál o novinkách v golfových pravidlech, od poloviny prosince si můžete stahovat kompletní pravidla. A nyní je nově k dispozici i Hráčská edice.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 15.
Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 15.

19.12.2018 | Dnešní patnáctý předvánoční díl o změnách v pravidlech golfu bude zároveň dílem posledním. A zatímco v předchozích dílech jsme se vždy poměrně detailně věnovali jedné nebo několika málo změnám, dnes si nejdůležitější stručně shrneme, protože bude užitečné je mít přehledně uvedené všechny najednou.

Reklama
Banner
X Kluby Kluby Akční nabídky