Česká golfová federace

Aktuality

Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní přehled

Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní přehled

Petr Halaburda, Sobota 26. ledna 2019

Nová pravidla platí od 1. ledna a s přibývajícím časem přibývají možnosti, kde začít s jejich seznámením. Česká golfová federace připravuje aktuálně třetí tištěnou publikaci, ovšem velmi brzy bude možné v češtině vyhledávat v pravidlech rovněž v mobilních aplikacích R&A a ČGF.

V závěru loňského roku jsme jako vstupní přípravu k aplikaci nových pravidel do praxe uveřejňovali patnáctidílný seriál, v kterém Dalibor Procházka popsal zásadní změny, ke kterým došlo. Později došlo na možnost stáhnout si pravidla v plném znění a následně i hráčskou edici na webu ČGF, poté došlo na tištěné verze. V březnu se ke golfistům dostane navíc také třetí česká publikace, která bude obsahovat výčet nejdůležitějších pravidel na 32 stranách ve stručném průvodci.  

Níže naleznete kompletní přehled (včetně odkazů), kde všude už je - a v nejbližší době bude možné - najít nová pravidla, doplněno krátkými komentáři sekretáře ČGF Aleše Libecajta, který působil během příprav pravidel v pravidlové komisi R&A. „Jedinou výjimkou, u které nedošlo ke změnám, a platí v dosavadní podobě, jsou Pravidla amatérského statusu,“ připomněl Libecajt.

Tištěné publikace:

  • Pravidla golfu (v českém jazyce, 235 stran): Hlavní kniha ve formátu A5 je kompletním zněním pravidel, vydána pouze po potřeby ČGF pro federační rozhodčí, do každého klubu šly tři výtisky. „Neprodejná je to z toho důvodů, že konečná cena by musela být kvůli nákladům příliš vysoká.“

  • Hráčská edice Pravidel golfu (v českém jazyce, 160 stran): Formát A6, psaná ve druhé osobě, první náklad (10.000 výtisků) je již k dostání v řadě golfových prodejen. Tato edice nahradí stávající pravidla v bagu každého hráče. „Prakticky by nemělo dojít k situaci, kdy hráč nenajde v této publikaci řešení.“

  • Stručný průvodce Pravidly Golfu (v českém jazyce, 32 stran): Formát A5. „R&A v angličtině nevydalo, ale dalo doporučení, co by výňatek měl obsahovat při šíření mezi golfisty.“ K dispozici bude zdarma – předplatitelé magazínů Golf Digest a Golf naleznou průvodce v březnovém vydání, v prvním letošním vydání (5. března) bude také k dispozici jako příloha v periodiku Hrajeme Golf na recepcích golfových resortů a zařízení po celé zemi.

  • Official Guide to the Rules of Golf (v anglickém jazyce, 522 stran): Formát A5. „Nahrazuje dosavadní Decisions on the Rules of Golf. Jde o vysoce specializovanou publikaci, která obsahuje čtyři části.“ Obsah: a) výklad některých pravidel a situací, b) postupy soutěžního výboru při řízení soutěží (obsahuje též vzorová místní pravidla), c) příkladová vzorová místní pravidla, a d) úpravy pravidel pro hráče s postižením. Případní zájemci si mohou objednat (cena 22 liber) na stránkách R&A.“   

Online přístup:

Pravidla golfu (v českém jazyce):

Hráčská edice:

 

 

 

Datum: Sobota 26. ledna 2019
Všechny články autora

Související články

Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu
Hlavní změny v nové edici Pravidel golfu

07.11.2022 | Dnes bylo uvolněno znění nové edice Pravidel golfu, která vstoupí v platnost příští rok (2023). Tentokrát nejde o revoluční změny jako v posledním případě (2019), ale „jen“ o standardní změnovou edici, která se opakuje každé čtyři roky. I tak ale stojí za to si představit, na co se můžeme těšit.

Amatérem po 1. lednu 2022
Amatérem po 1. lednu 2022

12.11.2021 | Na konci října – po celosvětovém zveřejnění nové edice Pravidel amatérského statusu, která začnou platit od 1. ledna 2022 – jsme avizovali vydání druhého článku zabývajícího se konkrétními dopady všech přijatých změn na český golf. Tady je!...

Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022
Pravidla amatérského statusu od 1. ledna 2022

26.10.2021 | V úterý 26. října byla publikována modernizovaná Pravidla amatérského statusu, kterými se golf globálně začne řídit od 1. ledna 2022. Pojďme si představit nejdůležitější změny.

Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...
Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...

12.04.2021 | Dnešním dnem spouští Česká golfová federace vlastní online platformu pravidlových testů. Bude sloužit jak široké veřejnosti k nezávaznému ověření, jak na tom kdo je se znalostí pravidel, tak i pro výukové a zkouškové účely rozhodčích golfu.

Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...
Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...

27.02.2021 | Více než dva roky jsou v platnosti nová Pravidla golfu, jejichž znění lze čerpat jak z několika tuzemských tištěných publikací, tak také z elektronických médií včetně mobilní aplikace ČGF. Nově lze hledat pravidla v českém jazyce také v celosvětově využívané aplikaci R&A.

Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...
Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...

22.02.2021 | Právě dnes oba řídící orgány golfu ve světě – R&A a USGA – publikovaly návrh modernizovaných Pravidel amatérského statusu, která by v nové podobě měla platit od 1. ledna 2022. Pro někoho nezáživné čtení, pro jiného bestseller. Pravidla amatérského statusu však ovlivňují golfový život každého z nás.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde