Novinky tuzemské sezóny: open turnaje, změny v extralize a midi od pětadvaceti
Petr Halaburda, Sobota 6. února 2021
Nouzový stav ani koronavirová opatření zatím nenarušily přípravy blížící se turnajové sezóny. V několika pokračováních přiblížíme všechny hlavní změny, které rok 2021 přinese. Napoprvé to jsou informace o Czech Open Golf Tour, změnách v Extralize i výrazném snížení věkové hranice pro mid-amatéry.
Navzdory jarní vlně koronavirové epidemie se loni podařilo odehrát téměř všechny plánované turnaje a mistrovství. Také letos má vedení Technického úseku STK ambice svůj turnajový kalendář bezezbytku naplnit. „Trochu jsme se kvůli nutnosti pořádat všechny schůze a jednání jen prostřednictvím videokonferencí zdrželi, ale věřím, že do 23. dubna bude všechno připraveno,“ ujišťuje technický ředitel ČGF Luboš Klikar. „Pokud se protiepidemické restrikce začnou včas uvolňovat – musím a chci být optimista - turnajová sezóna ČGF bude právě v tento den zahájena v Praze na Zbraslavi.“
Czech Open Golf Tour
Čtyřdílná Czech Golf Amateur Tour je tradiční vrcholná individuální série pro amatérské hráče a hráčky. Od letošního roku však nejlepší muži dostanou šanci na přímou konfrontaci s profesionály v nově vznikající Czech Open Golf Tour. „Naším cílem je v příštích několika letech vybudovat společnou domácí túru pro špičkové amatéry a mladé hrající profesionály. Je to prověřená cesta, jak hlavně v malých zemích podpořit další výkonnostní růst nejtalentovanějších hráčů směrem ke startům na hlavních profesionálních okruzích,“ říká Klikar.
„Letos uspořádáme dva pilotní otevřené turnaje na 54 jamek – jeden na Kaskádě, druhý na Karlštejně. Pokud oba dopadnou dobře a hráči o ně budou mít zájem, v roce 2022 spustíme sérii až pěti takových turnajů. Počítáme v nich s účastí 70 až 80 amatérů a až 40 profesionálů včetně menšího kontingentu profesionálů ze zahraničí.“
Třídenní turnaje Czech Open Golf Tour budou vypsány pro 120 mužů, kteří budou hrát o dotaci ve výši do 10.000 eur. Výhry si rozdělí jen hráči v TOP 10 v neredukovaném pořadí včetně amatérů. Letos na finanční výhry dosáhnou jen profesionálové, ale po změně Pravidel amatérského statusu, která se připravuje od 1. ledna 2022, série bude mít možnost - až do výše schváleného finančního limitu (zřejmě 750 amerických dolarů) - vyplatit výhry i amatérským hráčům.
Zavedená Czech Golf Amateur Tour bude pokračovat i po vzniku nové série v roce 2022, jen se změní poměr mezi startujícími hráči a hráčkami ve prospěch většího počtu dívek a žen. „Do budoucna počítáme i s tím, že na Czech Golf Amateur Tour budeme vypisovat také samostatné kategorie pro naše nejlepší žáky a kadety do 14 a 16 let,“ upřesnil Klikar.
Extraliga družstev se špičkou
Nejvyšší týmová soutěž mužů a žen se od letošní sezóny bude hrát ve dvou termínech v červnu a červenci. „Vyslyšeli jsme letité volání extraligových klubů, že chtějí mít na finále k dispozici všechny své nejlepší hráče a hráčky. Tedy i ty, kdo ve stále větším počtu odjíždějí studovat a hrát do Spojených států,“ vysvětlil Klikar.
Program Extraligy je hlavně z tohoto důvodu mírně upraven. Na rozdíl od dřívějších dvou víkendových kvalifikací a finále na přelomu srpna a září se bude hrát jeden tříkolový turnaj na rány v červnu. Červencové finále, jehož se změny nijak nedotknou, bude zahrnovat čtvrté kolo kvalifikace a tři dny jamkové hry v Play-off a Play-out. „Snížením počtu hracích dnů o jeden se však výrazně sníží i náklady pro extraligové kluby, což není zanedbatelné,“ připomněl Klikar. „Třídenní extraligová kvalifikace na rány v červnu navíc umožní zařazení tohoto turnaje do Světového amatérského žebříčku.“
Další novinkou by mohl být start profesionálů. „Vážně uvažujeme o povolení startu malého počtu profesionálů v ligových týmech mužů a žen. Byl by to vedle turnajů Czech Open Golf Tour další signál, že u nás chceme amatérský a profesionální golf spojit v jeden,“ popsal záměr Klikar.
Rozhodnutí je však svízelnější, než se na první pohled může zdát. Pokud se totiž změní Pravidla amatérského statusu tak, jak avizují R&A a USGA, i dnešní učící profesionálové automaticky získají status amatéra. Těmto hráčům, kteří pak budou mít chuť posílit ligový tým svého klubu, už v tom sama pravidla bránit nebudou.
„Většinový názor je počkat ještě rok a rozhodnout se se znalostí modernizovaných pravidel,“ poodhaluje rozhodovací proces Klikar. „Na druhé straně zaznívají i hlasy, abychom už tuto sezónu využili k získání konkrétnější představy, jak velký zájem o start v ligových týmech by učící profesionálové případně mohli mít. Každopádně rozhodnout musíme nejpozději do poloviny března a budeme o tom pochopitelně informovat.“
Soutěže mid-amatérů od 25 let
Revoluční změna čeká od této sezóny také na mid-amatéry. Až dosud to byli hráči a hráčky od 30 do 49 let. Nově se do série turnajů a šampionátů, které pro ně ČGF pořádá, budou moci přihlašovat i hráči a hráčky, kteří během letošního roku oslaví už své 25. narozeniny. „Stejně jako před několika lety, kdy Evropská golfová asociace snížila věkovou hranici pro midy z 35 na 30 let, budeme ji i letos znovu následovat. Není od věci připomenout, že ve Spojených státech bylo 25 let pro midy zavedeno už mnohem dříve,“ uzavřel Klikar.