Česká golfová federace

Aktuality

Celosvětový handicapový systém - Praktické příklady

Celosvětový handicapový systém - Praktické příklady

Dalibor Procházka, Úterý 3. prosince 2019

V dnešním sedmém pokračování se podíváme na samotnou praktickou aplikaci Světového handicapového systému, která snad dobře objasní vše dříve uvedené.

Nejprve si zopakujeme, jak se naloží s jednotlivým uhraným výsledkem. Ten je totiž ve finále vyjádřen jako přepočtená odchylka, která ve skutečnosti reprezentuje handicap odpovídající právě uhranému výsledku. K výsledku se lze dobrat jednak přes rány (pomocí tzv. upraveného hrubého výsledku), nebo přes Stableford – vždy v závislosti na tom, o jaký typ hry se jednalo. Výsledek je ale v obou případech totožný (s možnou výjimkou u opravdu vysokých handicapů, kde hráč dostává 4 nebo více ran na jamce).

Vezměme si konkrétní příklad, jehož vizuální podoba (skórkarta) je výše. Hráč s handicapovým indexem 17,8 měl plný hrací handicap 22. Jeho uhrané hrubé skóre 103 se pro potřeby handicapového zápočtu upraví o dvě rány dolů na 101, protože na jamkách č. 2 a 4 zahrál pokaždé netto triple bogey (8 na paru 4 s 1 handicapovou ranou), které se započítá jen jako netto double bogey (7 – tyto úpravy jsou zvýrazněny). Na jamce č. 8 sice hráč také získal 0 bodů, ale přesně za netto double bogey, takže tam se nic nemění.

Ke stejnému výsledku dojdeme, když to přepočítáme přes Stablefordové body: UHV = PAR + plný hrací handicap – ( Body – 36 ) = 72 + 22 – ( 29 – 36 ) = 94 + 7 = 101. Mimochodem - těch 94 je vlastně výsledek odpovídající hráčovu aktuálnímu handicapu.

Takže máme UHV (upravený hrubý výsledek) 101. Teď ho přepočítáme na přepočtenou odchylku: PO = ( UHV – CR ) * 113 / SR = ( 101 – 72,2 ) * 113 / 140 = 23,2. To je vlastně výše handicapu odpovídající tomuto výsledku.

Záznam v hráčově handicapové historii pak bude obsahovat následující položky:

  • Datum, Turnaj, Hřiště, Kolo, Odpaliště, Typ hry
  • Normy (PAR 72, CR 72,2, SR 140)
  • Výchozí handicap (17,4)
  • Plný hrací handicap (22)
  • Brutto rány (103 – pokud je výsledek k dispozici)
  • Stablefordové body (29 – pokud je výsledek k dispozici)
  • Upravený hrubý výsledek (101)
  • Přepočtenou odchylku (23,2)
  • Případné další technické položky (PCC, úpravu s ohledem na výjimečný výsledek, nejnižší handicapový index za poslední rok atd.)

Jako poslední pak bude uveden nový handicapový index hráče. Ten ale jen z toho jednoho záznamu nelze zjistit, jako vstupní data potřebujeme posledních 20 výsledků hráče, konkrétně posledních 20 přepočtených odchylek. Jejich přehled je v prvním řádku ve spodní části obrázku, přičemž těch 8 nejlepších, které se aktuálně započítají, je zvýrazněno. Nový handicapový index hráče je jejich průměrem a vyjde 18,2.

Z přehledu přepočtených odchylek, které jsou uvedeny v chronologickém pořadí, se dá odvodit, že hráči právě musel ze sledovaných 20 výsledků vypadnout dobrý výsledek, který se mu předtím započítával do průměru. Zároveň je vidět, že většina jeho dobrých započítávaných výsledků je staršího data a že se tak nutně blíží okamžik, kdy začne ještě výrazněji zhoršovat, protože mu ty dobré výsledky začnou mizet. Nejprve to nebude o tolik, protože těch nejbližších 20,0 ještě jakž takž nahradí dalších 20,8, ale pokud pokles výkonnosti bude pokračovat, půjde to pak rychle. Třeba když ani jeden z dalších 5 výsledků nespadne do započítávané osmičky (viz druhý řádek na obrázku dole), bude jeho handicapový index už 19,5, ovšem s potenciálem se dále výrazněji zhoršovat.

Kde se to zhoršování zastaví? To samozřejmě záleží na tom, jak moc špatně bude hrát, ale jestliže jeho výchozí handicapový index pro analyzované kolo (17,8) byl jeho tzv. nejlepším handicapovým indexem, pak v během dalších 12 kalendářních měsíců nemůže zhoršit na víc než 22,8 (tzv. tvrdá uzávěra, která je o 5 ran nad nejnižším handicapovým indexem).

Všechny díly seriálu Nový handicapový systém

 

Datum: Úterý 3. prosince 2019
Všechny články autora

Související články

Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...
Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...

12.04.2021 | Dnešním dnem spouští Česká golfová federace vlastní online platformu pravidlových testů. Bude sloužit jak široké veřejnosti k nezávaznému ověření, jak na tom kdo je se znalostí pravidel, tak i pro výukové a zkouškové účely rozhodčích golfu.

Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...
Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...

27.02.2021 | Více než dva roky jsou v platnosti nová Pravidla golfu, jejichž znění lze čerpat jak z několika tuzemských tištěných publikací, tak také z elektronických médií včetně mobilní aplikace ČGF. Nově lze hledat pravidla v českém jazyce také v celosvětově využívané aplikaci R&A.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Jak na handicapy v době pandemie?
Jak na handicapy v době pandemie?

08.04.2020 | V souvislosti s otevřením hřišť - byť zatím s omezeními – v situaci, kdy nadále přetrvává epidemická situace v době onemocnění COVID-19, se množí dotazy na zajištění bezpečného průběhu hry za dodržená Pravidel Golfu a Pravidel pro hendikepy.

Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...
Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...

19.03.2020 | Zatímco rekreační golfisté po přechodu ČGF na nový handicapový systém vesměs zjistili, že svůj handicap zhoršili, u předních českých amatérů se stal pravý opak. Nejlepší WHS handicap z amatérských hráčů registrovaných v rámci ČGF má nyní reprezentantka Sára Kousková (+5,9).

Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...
Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...

17.03.2020 | Technický server ČGF je po odstávce, během které se uskutečnila migrace HCP (přepočet podle nových pravidel WHS) znovu v provozu. Přepočet handicapů byl tak dokončen.

Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr
Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr

06.02.2020 | ČGF se přihlásila k používání nového WHS již od roku 2020. Leden je pryč, ale zatím se nic neděje. Jak to tedy vlastně bude? A hlavně kdy? A jak vlastně bude ten přechod vypadat?...

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP