Čeští senioři potvrzují výzkum finské univerzity
Tomáš Přikryl, Čtvrtek 9. března 2023
Výzkumníci z finské univerzity Eastern Finland zkoumali zdravotní přínosy golfu v seniorském věku 65 let a více. Právě vyšší věk je totiž často doprovázen řadou civilizačních chorob, a o to důležitější roli hraje prevence. Na českých hřištích jsou golfisté v seniorském věku velice aktivní skupinou.
Již dříve bylo potvrzeno, že díky pravidelnému cvičení je možné předcházet vysokému krevnímu tlaku, cukrovce či příliš vysoké hodnotě „zlého“ cholesterolu v krvi. Nová studie finské univerzity Eastern Finland naznačuje, že právě golf může být u starších lidí účinnou prevencí proti celé řadě civilizačních chorob. Výzkumní pracovníci mezi sebou porovnávali 18jamkový golf, 6 kilometrů chůze a 6 kilometrů severské chůze, tzv. nording walking. Tyto aktivity byly vybrány záměrně, jelikož je mohou zpravidla bez omezení provozovat i senioři. Golf je navíc sportem, se kterým je možné začít v jakémkoliv věku.
„Naši hráči většinou začínali ve středním věku, do důchodového dospěli jako aktivní hráči a v důchodu akorát začali hrát častěji. Menší část je těch, kteří začali až v důchodovém věku. Samozřejmě někteří z nich vyjadřují politování nad tím, že měli začít dříve. Nyní jsou rádi, že kromě zábavné aktivity mají spoustu nových přátel a tráví s nimi několikrát týdně svůj čas,“ svěřuje se se svými zkušenosti Jiří Hamr, majitel golfového hřiště Kotlina, které se nachází na pomezí Litoměřic a Terezína.
Výsledky vědců ukázaly, že všechny tři typy sportovních aktivit zlepšily u sportovců kardiovaskulární profil. Hraní golfu sice účastníci výzkumu nevykonávali v takové intenzitě jako jiné aktivity, ale ve výsledku pro ně byla nejnamáhavější a měla největší pozitivní vliv na lipidový profil a metabolismus sacharidů. Co to znamená? Porušený metabolismus sacharidů je základní příčinou vzniku diabetu. Pod pojmem lipidový profil se rozumí vyšetření hladiny různých druhů tuků v krvi, které umožňuje stanovit riziko kardiovaskulárního onemocnění. Jinými slovy: golf byl aktivitou, která nejvíce přispívala ke správné funkci cév i srdce a současně působila preventivně proti diabetu.
„Naše hřiště je pro seniory výbornou volbou i tím, že při hře chodí po rovině. Máme pouze devět jamek, pro seniory máme zvýhodněnou alternativu členství, a tudíž finančně je golf u nás dostupný téměř všem aktivním seniorům,“ říká Jiří Hamr a pokračuje: „Každé úterní dopoledne se 20 až 40 hráčů a hráček účastní turnaje seniorů. Všichni nachodí spoustu kilometrů, čímž utužují své fyzické zdraví; našli nové přátele, tudíž obohatili svůj společenský život a někteří i našli nové životní partnery a partnerky. Jednoduše, všichni si užívají více a intenzivněji svůj život.“
Co by majitel hřiště Kotlina doporučil seniorům, kteří ještě nenašli odvahu přijít na golfové hřiště? „Nestyďte se, nebojte se, naučili se to miliony jiných, naučíte se to i vy, stojí to za to. Přijďte, půjčíme vám hole i míče, ukážeme vám to. Buďte trpěliví, není to nejjednodušší aktivita, ale není ani příliš těžká. Vyzkoušejte si to, budete příjemně překvapeni, jaké to je... hrát golf...“
Julia Kettinen, doktorandka sportovní a pohybové medicíny z Institutu biomedicíny na Univerzitě Eastern Finland sama potvrzuje: „Všechny zmiňované sportovní aktivity lze doporučit zdravým starším lidem jako formu fyzické námahy. Posilují zdraví, působí jako prevence proti některým chorobám a současně je lze použít jako léčebnou strategii ke zlepšení zdraví u těch, kteří již mají kardiovaskulární onemocnění.“
Foto: Golf Kotlina