Česká golfová federace

Česká golfová federace

Kde zkusit golf?

Kde zkusit golf?

Golf je možné vyzkoušet na kterémkoliv sportovišti, které poskytuje služby určené k hraní golfu. Dnes už ve všech krajích České republiky naleznete řadu golfových areálů, jejichž součástí jsou devítijamková, osmnáctijamková hřiště i hřiště s větším počtem jamek. A nejsou to zdaleka jen hřiště, na nichž si můžete golf vyzkoušet. Ideálním místem pro vaše první odpaly je driving range (cvičná louka), kde můžete libovolným počtem odehraných míčků svůj švih zdokonalovat. Pokud jste samouk, vystačíte si na drivingu sám, kdo chce lépe porozumět svému švihu, může vyhledat pomoc golfového trenéra s odbornou znalostí, což minimálně na golfovém startu je velmi vhodné.

 

Kde všude můžu golf zkusit?

 

Cvičná louka (neboli Driving Range) - je nejčastějším místem tréninku golfistů všech úrovní i místem prvních golfových pokusů. Obvykle jde o louku s řadou odpalovacích míst umístěných v řadě na jejím okraji. Protože hráči trénují nejrůznější typy ran s různě vzdáleným místem dopadu míče, do prostoru louky před odpalovacími místy je vždy z bezpečnostních důvodů zakázán vstup. Na cvičné louce je obvykle také možné domluvit trénink s trenérem. Vždy je třeba dávat pozor na bezpečnost - přehlédnutá hůl ve švihu je stejně nebezpečná, jako letící míč.


Putting green (neboli cvičné jamkoviště) vs. Chipping green (jamkoviště pro trénink přihrávek, označováno též Approach Green či Pitching Green) - v obou případech jde o jamkoviště, tedy pečlivě střiženou uhlazenou plochu určenou pouze pro patování (v češtině se neujal vhodnější název), neboli dohrání míče do jamky po zemi. Hráči zde trénují především odhad tvaru a sklonu povrchu jamkoviště, které rozhodují o tom kudy a jak daleko míč doběhne a jestli při tom nemine jamku. V případě putting greenu se pouze patuje, v případě approach greenu se trénuje přesnost krátkých příher z blízkého okolí greenu kdy dráha doběhu míčku hraje hlavní roli. Povrch jamkoviště vyžaduje od hráčů určitou ohleduplnost - šoupání nohou či vysoké podpatky správci neuvidí rádi. Poznámka: cvičná jamkoviště jsou standardní součástí větších golfových areálů - proto je v Seznamu sportovišť na této stránce nerozlišujeme.


Veřejné hřiště - nejprve je třeba vysvětlit, že jde o zavádějící pojem. Většina všech tuzemských golfových hřišť je „veřejná", na řadě z nich je ale vyžadováno držení tzv. "osvědčení pro hru na hřišti" (dříve zelená karta), neboli držení golfového „řidičského průkazu", které zaručuje určitou minimální výkonnost a zkušenost hráče. Pojem „veřejné hřiště" se proto ustálil jako označení hřiště bez omezení výkonnosti hráče. Obvykle je takové hřiště kratší a zjednodušenou obdobou hřišť mistrovských, nabízí ale plnohodnotnou golfovou hru. Veřejná hřiště bývají navštěvována i pokročilými hráči z tréninkových důvodů. 


Golfová akademie - je termín, označující souhrnně areál s více tréninkovými možnostmi, zejména pro trénink krátké hry okolo jamkoviště. Obvykle umožňuje trénovat příhry k vlajce z modelovaného terénu a různých překážek na krátké vzdálenosti (v řádu desítek metrů).


In-door - tréninková golfová sportoviště uvnitř budov, oblíbená zejména v zimě. Golfové haly poskytují většinou tréninkovou síť, do níž hráči míče tréninkově odpalují a putting green (jamkoviště) s provozem podobným jako v létě na cvičné louce. Některé in-doory nabízejí také „full-swing" golf, neboli počítačový simulátor umožňující reálnou hru na virtuálních hřištích, zpoplatněný obvykle hodinovou sazbou v řádu několika set korun.


Různé formy (out-door) tréninkových ploch jsou často soustředěné v jednom areálu, je také obvyklé očekávat tyto plochy u všech velkých hřišť. Některé tréninkové areály vybírají vstupné (běžně do 100 Kč), jiné nikoliv. Na místě bývá možné si vypůjčit hůl (50 až 150 Kč), či sadu několika holí. Na cvičné louce se odpalují pouze vypůjčené míče, za které zaplatíte 1 až 2 Kč za kus. 

 

Přehledný seznam všech golfových areálů v České republice se všemi možnostmi hry a zázemí naleznete ZDE. Na vás už je jen zaškrtnout, které služby v areálu vyžadujete. 

 

 

Pohled na tréninkové plochy

FOTO Golf Resort Mladá Boleslav

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde