Česká golfová federace

Aktuality

Univerzitní golf v USA: příležitost pro české hráče

Univerzitní golf v USA: příležitost pro české hráče

Tomáš Přikryl, Čtvrtek 7. prosince 2023

Desítky českých mladých golfových nadějí odcházejí každoročně za oceán, aby tam spojily studium s golfem. Zámořské univerzitní podmínky momentálně využívá pro svůj golfový rozvoj na čtyři desítky mladých Čechů. O jejich úspěších se z médií dočteme. Co ale víme o tamním systému univerzitního golfu?

Sára Kousková, Jana Melichová, Jiří Zuska a další… To jsou jména, která spojuje podobný příběh: vydali se za oceán studovat a rozvíjet svůj golfový talent na tamních univerzitách, aby se pak vrátili připravení vstoupit do světa profesionálního golfu. Tuto alternativu, jak v mládí uchopit golfovou kariéru, využívá a bude jistě dál využívat mnoho českých talentů.

Systém univerzitního golfu v USA pro tenhle scénář nabízí poměrně široké možnosti. Je rozdělen do několika podskupin, přičemž tou hlavní organizací je NCAA (National Collegiate Athletics Association). Čítá přibližně 1100 členských univerzit a ty jsou rozděleny do tří divizí podle výkonnosti a velikosti školy.

Dále jsou tu ještě menší sekce NAIA pro menší univerzity a NJCAA pro junior college.

NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics) - je soutěž vytvořená pro univerzity, které nesplňují požadavky NCAA, ale přesto chtějí sportovcům nabízet stipendia. Zahrnuje přibližně 250 univerzit, které většinou nemají tak široký sportovní záběr, věnují se pouze některým sportům a většinou to nejsou ty hlavní jako americký fotbal nebo basketbal. Obecně by se dalo říci, že NAIA je výkonnostně na úrovní třetí divize NCAA.

NJCAA (National Junior College Athletics Association) je organizace sdružující přibližně 500 dvouletých a juniorských univerzit. Můžeme si je představit jako jakési přípravky na univerzitu. I v této soutěži je dělení do tří divizí podle výkonnosti a velikosti školy.

Americký univerzitní golf přešel před začátkem sezóny 2023-2024 na nový celostátní systém zadávání výsledků a hodnocení jak týmů, tak i jednotlivých hráčů a ve druhém listopadovém týdnu konečně vyšel i první podzimní žebříček.

Žebříčkové hodnocení jak hráčů, tak i týmů prošlo po dlouhých letech rekonstrukcí a asociace vysokoškolského sportu vytvořila svůj vlastní bodový systém, který nadále dokáže porovnávat výkony hráčů na různých hřištích a v různých časech, ale ze systému vyňala některé limitující parametry a naopak jiné, zpřesňující, přidala. Nový systém by tedy měl být detailnější a měl by zohledňovat i jemnější rozdíly jako například jestli vítěz vyhrál o 1 ránu nebo o 5 ran, či o kolik ran byl poslední za předposledním. 

Skutečnost, že si univerzita zvolí tu či onu konkrétní konferenci a divizi, není dána čistě jen golfovým pohledem. Každá škola jako celek totiž vždy hraje v jedné divizi a v jedné konferenci. Konferenci si do jisté míry může vybrat sama, u divize jsou hlavními určujícími faktory velikost školy, výkonnost týmů, vybavenost školy (zázemí). V tomto dělení jsou ovšem určující hlavní sporty (americký fotbal, basketbal, plavání, …).

Každá škola má určitý rozpočet na stipendia a při jeho rozdělování do značné míry rozhodují zájmy školy, na který sport se chce orientovat. Pro představu – na špičkových školách, kde např. studuje Dominika Burdová, je roční stipendium přibližně 65.000 dolarů, zatímco ve třetí divizi může jeho výše klesnout až k 25.000 dolarům. Platí, že špičkoví hráči si vždy budou snažit vybrat výkonnostně nejlepší školu. Názornou ukázkou je Denisa Vodičková, která odmítla nabídku prestižního Stanfordu a dala přednost Wake Forest, kde je orientace na golf v současnosti větší. V minulosti však Stanfordem prošli např. Rose Zhang nebo Tiger Woods, a je možné, že v té době, by Stanford byl pro Denisu Vodičkovou skvělou nabídkou.

Zaoceánský univerzitní scénář je pro mladého golfistu určitě náročný mentálně fyzicky i finančně a často je stejnou zátěží i pro rodinu a blízké. O svou zkušenost se podělil pro časopis Golf Jan Wdówka, v současnosti student americké Webster University: „Chtěl jsem kombinovat studium a sport, co nejdéle to půjde, a zlepšit se v golfu. A takové podmínky bych v ČR pro další růst neměl. Zároveň jsem chtěl zažít něco nového, v jiném kulturním prostředí, a získat vzdělání v zahraničí. Inspirací mi byli hráči a hráčky, kteří v minulosti touto cestou šli. S celým procesem mi pomáhali USA Sport & Study, jak s vytipováním nejvhodnější školy v mém sportovním, akademickém a finančním kontextu, tak s jednotlivými požadavky pro dokončení přihlášky až po vízový proces. Je to pro mě úplně neskutečné a jsem strašně rád za takovou příležitost. Na této úrovni je to na univerzitě srovnatelné s profesionálními podmínkami.“  K osobnímu vyžití a studentskému životu pak doplňuje: „Během sezony jsem si užíval cestování na turnaje, člověk toho během cesty hodně vidí a zažije. Nemám úplně rád davy lidí, takže mi nejvíc vyhovuje cestovat za konkrétním účelem a v mezičase vidět kousek Ameriky.“

Průběžné pořadí našich hráčů v žebříčkách NCAA a NAIA naleznete zde

Připravil: Tomáš Burda, -vrk-
Foto: Zdeněk Sluka

Datum: Čtvrtek 7. prosince 2023
Všechny články autora

Související články

Filip Jakubčík zakončí univerzitní sezónu národním ...
Filip Jakubčík zakončí univerzitní sezónu národním ...

23.05.2024 | V pátek 24. května odstartuje Filip Jakubčík do svého posledního univerzitního turnaje tohoto školního roku. Na hřišti Omni La Costa Resort & Spa v kalifornském Carlsbadu se pokusí navázat na své skvělé výsledky. Díky pozvánce na Arnold Palmer Cup si však nejspíše svůj pobyt v Americe prodlouží.

Veronika Kedroňová startuje ve finále NCAA
Veronika Kedroňová startuje ve finále NCAA

17.05.2024 | Veronika Kedroňová je jedinou českou hráčkou, která v americké univerzitní soutěži díky svému individuálnímu výsledku postoupila do závěrečného finále NCAA, které se hraje od 17. do 22. května na hřišti Omni La Costa Resort & Spa v kalifornském Carlsbadu.

Univerzita Karlova vítězí v prvním ročníku UNI ...
Univerzita Karlova vítězí v prvním ročníku UNI ...

14.05.2024 | Hráči týmu Univerzity Karlovy přehráli v pátek 10. 5. v soutěži univerzitních týmů UNI 2024 MATCH PLAY Západočeskou univerzitou v Plzni. Smíšené golfové týmy univerzit se utkaly ve formátu každý s každým. Předání cen se zúčastnil také prezident České golfové federace Vratislav Janda.

Filip Jakubčík získal nominaci na Arnold Palmer Cup
Filip Jakubčík získal nominaci na Arnold Palmer Cup

27.04.2024 | Filip Jakubčík se po svém vítězství v turnaji „The Western“ stal prvním českým golfistou, který se zúčastní Arnold Palmer Cupu. Turnaj se odehraje 5. až 7. července na hřišti Lahinch Golf Clubu. Jakubčík je dalším českým hráčem, který v tomto roce přepisuje historii českého golfu.

Filip Jakubčík triumfoval v USA na prestižním ...
Filip Jakubčík triumfoval v USA na prestižním ...

18.04.2024 | Český talent, působící aktuálně v zámoří jako hráč Arizona Wildcat, se stal vítězem jednoho z nejprestižnějších turnajů univerzitního golfu, Western Intercollegiate. Jakubčíkovo jméno tak přibylo na historický seznam účastníků a vítězů vedle hvězd jako Tiger Woods nebo Scottie Scheffler.

Hrubý letos nejviditelnější z Čechů v univerzitním ...
Hrubý letos nejviditelnější z Čechů v univerzitním ...

28.02.2024 | Mezi více než čtyřmi desítkami mladých českých hráčů působících v zámořském univerzitním golfu je na začátku roku nejvýraznější Petr Hrubý jr. z University of Washington. Dařilo se i Veronice Kedroňové.

Dagmar Urbánková má za sebou skvělou část univerzitn ...
Dagmar Urbánková má za sebou skvělou část univerzitn ...

14.11.2023 | Český golf se na amatérské úrovni v zahraničí prezentuje skvělými výsledky. Na amerických univerzitách působí v první a druhé divizi 39 hráčů. Skvělý vstup do sezóny předvedla v týmu University of Illinois Chicago Dagmar Urbánková, která před začátkem třetího ročníku přestoupila na novou školu.

Veronika Kedroňová zvítězila ve svém prvním turnaji
Veronika Kedroňová zvítězila ve svém prvním turnaji

16.09.2023 | Zámořská golfová sezóna odstartovala skvělými výsledky českých hráčů. Výborný vstup do svého nového angažmá v Kent State University předvedla Veronika Kedroňová. Z Nového Mexika ze hřiště UNM Championship Course si odváží vítězství z jejího první ostrého startu.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde