Česká golfová federace

Aktuality

Reorganizace regionálního uspořádání ČGF

Reorganizace regionálního uspořádání ČGF

Aleš Libecajt, Neděle 27. listopadu 2022

Velký projekt několika posledních let byl dokončen. Tak by se s trochou nadsázky dala označit snaha STK ČGF upravit regionální členění tak, aby čtyři územní celky byly co do počtu klubů, hřišť i hráčů co možná nejvyrovnanější.

Původní regiony byly ustanoveny 20. ledna 2007 směrnicí STK ČGF. Převratná změna s sebou přinesla mnoho nového, samozřejmě zejména na poli sportovním – regionální kvalifikace soutěží družstev mládeže, organizace nižších ligových soutěží družstev mužů a žen, regionální mládežnické tour atd. Vznikají také příslušné regionální STK a jejich subkomise s akcentem na podporu mládeže. Rozdělují se pravomoci, ukládají se povinnosti. Každý „golfový“ region je územně tvořen třemi nebo čtyřmi kraji. Dlouhou dobu vše funguje velmi dobře.

Regionální uspořádání 2007 až 2022:

  • Západ A – Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj
  • Západ B – Ústecký kraj, Středočeský kraj, Praha
  • Východ A – Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina
  • Východ B – Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj

Regiony
Rozdělení regionů do roku 2022

V letech 2014 či 2015 se objevují první zmínky o nutnosti „s regiony něco udělat“, že jsou nevyvážené, že v regionu Západ B musela vzniknout 4. liga mužů, že kvalifikaci družstev mládeže v regionu Západ A hrají jen tři týmy atd. Pracujeme i s návrhy na šest nebo dokonce osm územních celků. Nakonec je v roce 2019 schválena částečná reorganizace nebo chcete-li první fáze. V nižších ligových soutěžích mužů a žen (2. a 3. liga) je nově používáno označení A, B, C, D – tedy stále čtyři regiony. Už neplatí slučování krajů, ve hře jsou i okresy.

První fáze měla pozitivní odezvu, objevily se sice drobné „porodní bolesti“ či „dětské nemoci“, ale nic zásadního. Nový systém se velmi rychle zaběhl a každý klub si rychle zvykl na to, kam (v nižších soutěžích družstev) patří. Na řadě je druhá fáze – reorganizaci aplikovat i na mládež (družstva, regionální tour, TCM). Následují další schůzky, znovu se projednávají všechna pro a proti. Nakonec se STK jednomyslně shoduje na tom, že nejlepší variantou je zaběhnutý model aplikovat i na mládež. Návrh bez připomínek bere na vědomí výbor ČGF i Přípravná konference ČGF (říjen 2022).

Regionální členění má svůj dopad také na funkcionářskou činnost. Ať už se to týká regionálních komisí STK (včetně regionálních komisí mládeže), nebo i členů výboru ČGF. Funkcionáři STK budou do regionů A, B, C, D zvoleni na schůzích, které se konají na přelomu listopadu a prosince tohoto roku. Členové výboru ČGF (pro spolupráci s kluby v regionech) budou zvoleni na Volební konferenci ČGF v březnu roku 2025.

Spolu s novým označením bude používáno také barevné rozlišení (A – žlutá; B – zelená; C – oranžová; D – modrá). Na serveru ČGF budou změny provedeny během zimního období. Závěrem se sluší doplnit, že ani jedna z fází reorganizace nijak neovlivnila územní členění regionu Východ B – nyní „Déčko“.

Regiony
Nové rozdělení regionů od roku 2023

Do kterého regionu nově patří golfový klub, si můžete ověřit po stažení následujícího souboru.

Datum: Neděle 27. listopadu 2022
Všechny články autora

Související články

Kurzy pro rozhodčí golfu v roce 2023
Kurzy pro rozhodčí golfu v roce 2023

31.01.2023 | Na začátku roku 2023 vstoupila v platnost nová edice Pravidel golfu. Na rozdíl od „revoluční“ edice z roku 2019 je změn relativně minimálně, přesto je důležité, aby se s nimi bezmála 600 rozhodčích ČGF seznámilo a obnovilo si licenci na další čtyři roky.

Kurz rozvoje výkonnostních koučů
Kurz rozvoje výkonnostních koučů

29.01.2023 | Česká golfová federace připravila vzdělávací projekt pro golfové trenéry pod názvem „Kurz rozvoje výkonnostních koučů“ (CGF Performance Coach Development Course). Roční kurz pro vybrané trenéry má za cíl pozvednout úroveň tréninkové přípravy a koučinku napříč golfovými kluby v České republice.

STK ČGF schválila postupy B-týmů v ligových s ...
STK ČGF schválila postupy B-týmů v ligových s ...

25.01.2023 | Technický úsek STK ČGF na konci minulého týdne v rozšířeném jednání s regionálními zástupci rozhodl o podobě kvalifikací v soutěžích družstev mládeže v roce 2023 a také výrazně změnil hrací řád v soutěžích družstev mužů a žen.

Kurz maršálů golfových resortů
Kurz maršálů golfových resortů

19.01.2023 | Česká asociace golfových maršálů pořádá kurz maršálů golfových resortů, který se uskuteční v Panorama Golf Resortu v Kácově ve dnech 29. – 30. března 2023.

Hráčů v Česku opět přibylo.
Hráčů v Česku opět přibylo.

29.12.2022 | Již třetím rokem za sebou stoupá v České republice zájem o golf. Vyplývá to ze statistik České golfové federace za rok 2022. Celkem 52.730 registrovaných hráčů je nejvíce za poslední tři roky.

EGA Konference v dějišti Ryder Cupu 2023
EGA Konference v dějišti Ryder Cupu 2023

26.11.2022 | Delegace ČGF ve složení prezident Vratislav Janda a generální sekretář Aleš Libecajt se zúčastnila Výroční konference Evropské golfové asociace (EGA) v italské metropoli.

Začínají schůze regionálních STK
Začínají schůze regionálních STK

25.11.2022 | Konec listopadu a začátek prosince je každoročně termínem, kdy se na čtyřech místech v republice konají schůze zástupců STK klubů příslušného regionu. Vedle zhodnocení právě končící sezóny a projednání regionálních návrhů pro sezónu příští, mají letošní setkání přívlastek volební.

Přípravná konference ČGF za velkého zájmu delegátů
Přípravná konference ČGF za velkého zájmu delegátů

15.10.2022 | Páteční přípravná konference se uskutečnila v pražském Hotelu Step za velkého zájmu delegátů, ale také pozvaných hostů. Na programu byla dvě důležitá témata: budoucí marketingová a komunikační strategie ČGF a také financování ČGF v roce 2023 a s ním související členské příspěvky.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP