Česká golfová federace

Aktuality

Finále Poháru klubů v Telči

Finále Poháru klubů v Telči

Petr Vavrů, Neděle 14. srpna 2022

První ze tří národních finále v soutěžích družstev mládeže pořádaných ČGF – pro smíšená družstva mládeže do 16 let – hostí Telč. Pohár klubů je tradičně nejpočetněji obsazovanou týmovou soutěží. Na snímku vítězné družstvo GC Brno, který po Extralize mužů dobyl další velké vítězství.

Pohár klubů je výkladní skříní českého mládežnického golfu. Ve čtyřech regionálních kvalifikacích do něj nastoupilo 40 šestičlečnných týmů. Finálová část je následně určena pro 16 nejlepších. V tomto roce se finále vinou souhry nešťastných okolností účastí jen 15 týmů. Nejprve se z účasti omluvil Royal GC Beroun, kterého velmi dobře zastoupil GC Podbořánky, v Telči nakonec kvůli nedostatečné komunikaci nestartuje Královský GC Malevil, který si účast vybojoval jako čtvrtý nejlepší tým v regionální kvalifikaci Východ A.

Čtvrtek - finálová kvalifikace na rány

Za příjemného letní počasí a na dobře připraveném hřišti se hrála jednokolová finálová kvalifikace na rány. Už po středečním odevzdání sestav bylo jasné, že družstva na Vysočinu přijela ve velmi silných složeních. Papírové role favoritů zatím potvrzují GC Mstětice, GC Brno a RGA Greensgate, avšak hned za nimi číhají na svou příležitost loňští vítězové z Dolní Dobrouče, hráči Albatross GC Praha. Opomenout nejde ani další týmy, jež pronikly do finálové osmičky a budou v jamkové hře bojovat o titul - Park GC Ostrava, GC Austerlitz, GC Black Bridge a GC Hostivař.

Od pátku 12. do neděle 14. srpna se hraje jamkové play-off a v něm se, jak známo, může stát cokoliv. Překvapivě se mezi nejlepších osm týmů nevešel Beskydský GK a rovněž v Hradci Králové či na Kunětické Hoře asi pomýšleli na lepší umístění. Ale i tyto týmy mají pořád oč bojovat – vítěz dolní části pavouka, tj. tým na konečném 9. místě, si odveze Pohár prezidenta ČGF.

Z individuálních výsledků ve čtvrteční kvalifikaci stojí za pozornost výkon Matouše Zacha, který přinesl výsledek 71 (-2). Obdiv si zaslouží teprve 9letá Sofie Chramostová z Hostivaře, která zvládla obejít náročné telčské hřiště z modrých odpališť za 98 ran.

Pátek - 1. den jamkového play-off

Všechny ranní čtyřhry čtvrtfinálových utkání první osmičky vyhráli favorité a šli do odpoledních singlů s náskokem dvou vyhraných zápasů. V odpoledních singlech se o překvapení postarali nadšeně hrající hráči GC Austerlitz, kteří čtyřmi vyhranými singly otočili utkání s RGA Greensgate ve svůj prospěch a slavili postup do semifinále. V ostatních utkáních si postup bezpečně pohlídaly GC Mstětice, Albatross GC Praha a GC Brno.

V utkáních o Prezidentský pohár byl největší boj mezi GC Podbořánky a GC Česká Lípa. Tady rozhodovaly až poslední dva singly a šťastnější nakonec byli hráči z Podbořánek. V dalších dvou utkáních se prosadili favorité z Kunětické Hory a Hradce Králové. Hráči Beskydského GK měli volný den.

Sobota - 2. den jamkového play-off

Semifinálová utkání začala rozdílně, když po úvodních foursomech hráči GC Mstětice vedli nad Albatross GC Praha 2:0, zatímco mezi GC Brno a GC Austerlitz byl stav nerozhodný 1:1. Nakonec dopadla stejně, čemuž odpovídají shodné výsledky 4,5:2,5 ve prospěch favoritů ze Mstětic a Brna. O něco víc se však na vítězství „nadřeli“ brněnští hráči.


V utkáních o 5.-8. místo se z vítězství radovali hráči Park GC Ostrava (výsledek s GC Hostivař 3,5:1,5) a GC Black Bridge, kteří v napínavém souboji přetlačili RGA Greensgate poměrem 3:2.


V soubojích o Prezidentský pohár zvítězili nejtěsnějším poměrem 3:2 hráči Beskydského GK nad GC Kunětická Hora a Royal GC Mariánské Lázně nad GC Česká Lípa. Tým GC Hradec Králové ve zbývajícím duelu deklasoval GC Podbořánky 5:0.

Neděle - 3. den jamkového play-off

Dopolední program byl poznamenán dešťovými přeháňkami. Odhodlání hráčů porvat se o konečné umístění však bylo cítit v každém utkání. Finálová utkání první čtyřky měla dopolední průběh prakticky shodný - zatímco úvodní foursomy skončily ve prospěch moravských týmů, druhé foursomy se rozhodovaly až na 18. jamce a skončily nakonec půlením bodu. Do odpoledních singlů tedy šli s mírnou výhodou hráči GC Austerlitz a GC Brno.

Odpolední singly byly v obou utkáních napínavé až do samotného konce. V boji o 3. místo nakonec musela rozhodnout až první jamka play-off, na níž měli více štěstí hráči Albatross GC. Finálový duel byl rovněž nervy drásající bitvou s vítězným konce pro hráče GC Brno, kteří získali historicky první titul v mládežnických soutěžích.

V utkání o 5. místo si družstvo GC Black Bridge poradilo s Park GC Ostrava 4:1 a stejným výsledkem zvítězila RGA Greensgate v souboji o 7. místo nad GC Hostivař.

V napínavém souboji o 9. místo nakonec hráči Beskydského GK (na fotografii) udolali své soky z GC Hradec Králové poměrem 3:2 a odváží si na sever Moravy Prezidentský pohár. V západočeském derby o 13. místo zvítězily hráčky Royal GC Mariánské Lázně nad GC Karlovy Vary 4:1.

Finále Národního mistrovství ČR smíšených družstev mládeže do 16 let řídil soutěžní výbor v čele s ředitelem Ivo Pavlíkem. Hlavním rozhodčím byl Petr Vávrů, rozhodčím Jiří Novotný.


Foto: Petr Vávrů


Odkazy:
Pohár klubů – týmové výsledky ve finálové kvalifikaci
Pohár klubů – individuální výsledky ve finálové kvalifikaci

Zápisy jamkových utkání a pavouky najdete v přílohách zde

Autor: Petr Vavrů 
Datum: Neděle 14. srpna 2022
Všechny články autora

Související články

Soutěže družstev mládeže otevřou v neděli ti  ...
Soutěže družstev mládeže otevřou v neděli ti  ...

02.06.2023 | Kvalifikaci družstev do 14 let rozehrají v neděli na hřišti Čertovo Břemeno žáci z regionů Západ. Celkem 16 týmů ze čtrnácti golfových klubů se v první letošní kvalifikaci utkají o postupové příčky do finálového turnaje.

Poděbrady o víkendu dějištěm 2.
Poděbrady o víkendu dějištěm 2.

22.05.2023 | Hned tři vítězové svých kategorií obhájili prvenství z 1. NGTM. Mikuláš Vojtěšek a Julie Oplatková opět kralovali kadetům, stejně tak Tereza Kamradková v kategorii žákyň do 14 let. Pouze mezi žáky se na výsledkové listině oproti předchozímu turnaji 1.

Annika Kohoutek sahala v anglickém Enville Golf ...
Annika Kohoutek sahala v anglickém Enville Golf ...

09.05.2023 | Na R&A British Amateur Championship do 16 let v anglickém Enville Golf Club sahala po svém prvním velkém turnajovém vítězství česká juniorka Annika Kohoutek. V dramatickém rozstřelu s Němkou Steinerovou však jedna rána navíc znamenala i tak skvělé druhé místo a největší úspěch v její kariéře.

Na jihu Čech se sešli mladí výkonnostní hráči ...
Na jihu Čech se sešli mladí výkonnostní hráči ...

08.05.2023 | Tři prvenství z prvního turnaje Národní Golfové Tour Mládeže putují z jihočeské Hluboké nad Vltavou na Moravu. Julie Oplatková a Mikuláš Vojtěšek ovládli kategorii kadetů. Tereza Kamradková a Ondřej Doležal se stali vítězi v kategorii žáků.

Mladí golfisté a golfistky míří do zahraničí za ...
Mladí golfisté a golfistky míří do zahraničí za ...

02.05.2023 | Není žádným tajemstvím, že USA jsou centrem golfových nadšenců, špičkových greenů i nejlepších golfistů světa. Jaké benefity studium na americké internátní škole golfistům přináší na sportovní, akademické a osobní úrovni?...

V nové sezóně ČGF připravila více než 100 turnajů ...
V nové sezóně ČGF připravila více než 100 turnajů ...

28.03.2023 | Česká golfová federace cílí na děti prostřednictvím regionálních turnajů. V šesti kategoriích je myšleno i na úplné benjamínky. Ti mají možnost vyzkoušet si své první sportovní krůčky ze zkrácených odpališť. Celkem 105 turnajů na 73 hřištích odstartuje turnaj 14. 4. v Hluboké nad Vltavou.

Nultý Pražský přebor ovládly Hodkovičky
Nultý Pražský přebor ovládly Hodkovičky

21.10.2022 | V neděli 16. října se v Prague City Golf na Zbraslavi - za podpory Magistrátu HMP a GOLFSHOP4YOU - odehrál nultý ročník Pražského přeboru, v němž se střetla pražská Tréninková centra mládeže ČGF. Pozvání přijalo pět klubů: Prague City GC, Albatross GC Praha, GC Hodkovičky, GC Hostivař a GC Motol.

Novinka na závěr sezóny: Bohemia Cup ve Mstěticích
Novinka na závěr sezóny: Bohemia Cup ve Mstěticích

09.10.2022 | V samém závěru letošní sezóny - od pátku 21. do neděle 23. října - Golf Club Mstětice pořádá zajímavý turnaj pro děti a mládež od 10 do 24 let – Bohemia Cup alias Junior Golf Championship. Kromě mládežnických žebříčků ČGF se turnaj započítává také do Světového amatérského žebříčku WAGR.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde