Česká golfová federace

Příprava

Tréninkový systém ČGF

Tréninkový systém ČGF

Tréninkový systém ČGF je základem pro rozvoj mládeže a talentovaných golfistů v České republice, bez kterého není možné pomýšlet na posun kupředu a konkurenceschopnost v evropském či celosvětovém měřítku. Golf je jedním z mála sportů, který své sportovce striktně rozděluje na amatéry a profesionály. Česká golfová federace jako národní řídící orgán golfu v České republice se hlásí k podpoře jak amatérů, tak i profesionálů.


Popis Tréninkového systému ČGF

Tréninkový systém ČGF funguje jako čtyřstupňová pyramida (viz schéma níže), rozdělená na dvě hlavní části: Regionální tréninkový systém ČGF (dvě spodní patra) a Národní tréninkový systém ČGF (dvě horní patra).

 

          

Mládežnický golf v regionech

Základnu pyramidy (první patro) tvoří práce s mládeží v klubech. Česká golfová federace sdružuje 186 členských subjektů – golfových klubů. Téměř ve všech se více či méně věnují systematické práci s mládeží. Již od roku 2006 Česká golfová federace uděluje nejlepším klubům status Tréninkového centra mládeže. V roce 2017 fungovalo v systému 26 těchto center. V nich se pod dohledem 132 golfových trenérů systematicky připravovalo 1438 hráčů. Přidělování a též každoroční potvrzování statusu se řídí jasnými pravidly a kritérii, která jsou rovněž používána pro sestavení žebříčku úspěšnosti a finanční podpory. Ostatní kluby, které nesplňují kritéria, jsou do systému zařazeny jako Kluby pracující s mládeží. I tyto kluby mohou na základě zejména sportovních výsledků svých jednotlivců a družstev získat příspěvek, ve srovnání s Tréninkovými centry mládeže však značně snížený. Česká golfová federace řídí chod ve spodním patře pyramidy prostřednictvím regionálních sportovně-technických komisí, které mají vždy sekci věnující se výhradně mládeži. Zmiňované regiony jsou čtyři a sdružují kluby příslušných krajů:

  • Západ A: Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský
  • Západ B: Praha, Středočeský, Ústecký
  • Východ A: Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Vysočina
  • Východ B: Moravskoslezský, Olomoucká, Zlínský, Jihomoravský

Ve všech těchto regionech pořádá příslušná regionální komise ucelené golfové tour pro mládež do 18 let, v některých regionech je umožněn start až hráčům do 23 let. Za zvýhodněných podmínek startovného je začínajícím hráčům, ale i zkušeným mládežnických reprezentantům umožněno pravidelné soutěžení formou golfových turnajů. Česká golfová federace na tyto turnaje zajišťuje zkušené rozhodčí a turnajové administrátory.

 

Regionální tréninkový systém

Druhým patrem pyramidy jsou Regionální tréninkové skupiny působící ve čtyřech Regionálních tréninkových centrech – v Plzni na Dýšině, v Praze na Zbraslavi, na Kunětické Hoře a v Brně na Kaskádě. Ty již mají výběrový charakter a dle kritérií je do nich zařazeno přibližně 60 hráčů do 14 let. Jelikož se jedná o mladé talenty, není jediným kritériem výběru postavení na mládežnickém žebříčku, ale svou roli hraje také potenciál hráče, šikovnost, snaha a pracovitost. Hráči se tak mají šanci dostat do regionálních skupin díky dobrým výsledkům, ale i díky své píli.

O každou skupinu se starají 2 golfoví trenéři a 1 kondiční trenér. Příprava spočívá v organizování několika tréninkových kempů, jejichž charakter a cíle se v průběhu sezóny liší podle potřeby. Sezóna začíná výběrem hráčů do skupin na začátku října. Do konce roku se uskuteční úvodní tréninkový kemp, který je zaměřený především na sběr vstupních dat, a následně kondiční soustředění ve Sportovním centru Nymburk, kde hráči cvičí pod dohledem kondičních trenérů ČGF. Součástí je také fyzické testování podle zpracované testové baterie. Hráči dostávají podle dosažených výkonů barevné náramky, které je motivují k dalšímu zlepšování. V lednu a v únoru se regionální trenéři setkají s hráči a jejich osobními trenéry na individuální lekci, jíž cílem je shrnutí nasbíraných dat a informací z úvodních kempů a nastavení cílů na zimní přípravné období.

Další tréninkový kemp se koná až těsně před začátkem sezóny. Ten je pětidenní a je zaměřený na hru na hřišti a strategii. V dubnu se všechny skupiny potkávají v prestižním klání pod názvem Utkání regionů. Systémem každý s každým v jamkové hře bojují o titul a putovní pohár. Součástí jsou také vložené dovednostní soutěže.

V sezóně se ještě koná jeden třídenní kemp, ale většinu léta je vyhrazena turnajům. V srpnu a v září se pak trenéři ČGF ještě jednou setkávají s hráči a jejich osobními trenéry, aby společně vyhodnotili sezónu a plnění nastavených cílů. Koncem září se sezóna uzavírá a opět nastává proces výběru hráčů.

 

Národní tréninkový systém

Nejvyšším patrem pyramidy jsou Národní tréninkové skupiny ČGF tvořeny Národními týmy a Czech Golf Teamem. Cílem všech hráčů v regionech by měl být plynulý přesun právě do těchto pater Tréninkového systému ČGF. Národní tréninkové skupiny jsou složeny z 30 až 35 nejlepších amatérských a profesionálních hráčů, kteří reprezentují Českou republiku na mezinárodních akcích nebo profesionálních tour. Jsou mezi nimi i hráči studující v zahraničí. Výběr hráčů je koná vždy jednou v roce (koncem září) podle předem stanovených kritérií. Těmi jsou např. postavení na světovém amatérském žebříčku WAGR, na Oficiálním žebříčku ČGF či na mládežnickém žebříčku ČGF. Vybíráni jsou vždy nejlepší amatérští hráči ve svých věkových kategoriích a nejlepší profesionálové. Výběr provádí Komise vrcholového golfu ČGF, která může udělit i několik volných karet. Národní tréninkový systém ČGF má svou strukturu, svůj program a svého hlavního trenéra. Tím se od roku 2018 stává zkušený švédský profesionál Staffan Johansson. Spolu s ním se bude o hráče starat hlavní kondiční trenér Milan Mojžíš a celá řada dalších externích specialistů na různé aspekty hry.

Hráči Národního tréninkového systému ČGF se společně připravují především přes zimu, a to na tréninkových kempech v zahraničí. Součástí přípravy je také kondiční soustředění ve Sportovním centru Nymburk. Na programu nechybí ale ani setkání v průběhu sezóny nebo přípravné kempy týmů před ME družstev.

Hráči využívají podporu v podobě příspěvků na přípravu, na účast na mezinárodních akcích a mnohé další výhody v podobě např. lékařského nebo materiálního zajištění. V roce 2018 je v plánu osm společných tréninkových kempů za účasti hlavního trenéra a dalších externích trenérů.

Podrobný rozpis programu Národních a Regionálních tréninkových skupin ČGF na rok 2018 naleznete ZDE (dokument osa sezóny 2018)

Neodmyslitelnou součástí celého tréninkového systému je tzv. Evidenční systém ČGF, který souží jako obsáhlá online kartotéka všech hráčů a zároveň funguje jako komunikační kanál mezi trenéry ČGF, hráči, osobními trenéry a rodiči. Trenér zde nalezne kompletní informace o každém hráči v systému včetně komentářů, videí, statistik z odehraných her, ale i různých užitečných dokumentů a odkazů.

 

 

 
Reklama
RBRB
RB