Česká golfová federace

Aktuality

WAGR změní podstatným způsobem svoji tvář

WAGR změní podstatným způsobem svoji tvář

Dalibor Procházka, Pátek 22. listopadu 2019

World Amateur Golf Ranking (WAGR) je Světový amatérský golfový žebříček, který je jednotným způsobem sestavován na základě výsledků dosažených na vybraných započítávaných turnajích. Princip jeho sestavování se od příštího roku změní. Co to bude znamenat pro samotné hráče?

Kromě případného porovnávání handicapů (které doteď mohlo být ošidné i z důvodů různých handicapových systémů) jde v případě žebříčku WAGR o jediný ověřitelný nástroj pro porovnání výkonnosti amatérských hráčů ze všech koutů světa. Jeho důležitost podtrhuje i to, že na většině špičkových turnajů je umístění na WAGRu prioritnějším kritériem pro přijetí do turnaje, než je handicap. Garantem a správcem WAGRu je R&A.

Princip sestavování byl doposud víceméně následující:

 • Každému započítávanému turnaji byla ex post na základě síly startovního pole (z pohledu již klasifikovaných WAGR hráčů) stanovena jeho kategorie (vyjma několika málo explicitně určených elitních turnajů).
 • Od kategorie turnaje se odvíjel počet bonifikovaných umístění (prvních N).
 • Hráč pak získával jednak body za případné bonifikované umístění v celkovém pořadí, ale hlavně také za každý jednotlivý výsledek v každém odehraném kole (v principu šlo o obdobu odchylky).
 • S výjimkou předních umístění na elitních turnajích byly přitom tyto odchylkové body mnohem vyšší než ty bonifikační, takže pro většinu hráčů šlo v podstatě o odchylkový žebříček.
 • Všechny získané body se pak průměrovaly počtem odehraných kol, přičemž byl stanoven určitý minimální dělitel (dokud tedy hráč neměl odehrán dostatečný počet turnajů/kol, byl do určité míry znevýhodněn).
 • Započítávaly se výsledky za poslední 2 plovoucí roky (posledních 104 týdnů)

V důsledku těchto pravidel víceméně platilo, že:

 • Nejtěžší bylo se na WAGR vůbec dostat, protože to vyžadovalo umístit se na bonifikovaném místě, přičemž na turnajích nižších kategorií (a takových byla u nás pořádaných většina) bylo takových míst opravdu málo (třeba jen 2)
 • Již klasifikovaný hráč pak získával body z každého započítávaného turnaje, i když se zrovna neumístil na bonifikovaném místě. S ohledem na převahu odchylkových bodů to stejně bylo dost jedno.
 • Teoreticky tedy šlo získat lepší body na slabším turnaji, kdy byla jednak větší šance umístit se na bonifikované pozici (byť takových bylo málo), a také odchylka se v každém kole potenciálně počítala od horšího průměrného výsledku.

Nově se ale celý způsob získávání bodů od základu mění. Nebudou se již hodnotit jednotlivá kola a v nich uhrané výsledky, vše bude založeno pouze na výsledném pořadí. Nový způsob se souhrnně nazývá Power Method.

 • Nadále bude platit, že o síle turnaje bude rozhodovat složení jeho startovního pole.
 • Na jeho základě bude každému turnaji přidělena celková bodová dotace, která se následně podle určitého klíče rozdělí mezi umístěné hráče.
 • Maximální dotace amatérského turnaje bude 1000 bodů, ale zahrnuty budou i výsledky z profesionálních turnajů, jako doposud.
 • Započítávané období zůstává dvouleté, ale aby se více podtrhla aktuálnost dosažených výsledků, budou se plně započítávat pouze body z posledních 52 týdnů. Váha starších výsledků bude postupně klesat o cca 2% za každý týden. Podobné to bude i s nasčítaným dělitelem.

Systém by měl přinést jasnější a přehlednější způsob výpočtu (dobrat se detailů výpočtu toho současného vyžadovalo docela dost práce a pochopení). Nebude se přitom začínat znovu od nuly, stávajícím turnajům budou zpětně přiděleny body víceméně podle toho, kolik na nich hráči získali bodů podle stávajícího systému, takže by bezprostředně po přechodu na nový systém nemělo dojít k nějakým revolučním změnám v pořadí.

Bližší detaily (např. jak se bude určovat síla turnaje, jaká bude přidělována bodová dotace a jak budou body v rámci turnaje distribuovány) by R&A měl publikovat v rámci FAQ v průběhu prosince.

Datum: Pátek 22. listopadu 2019
Všechny články autora

Související články

Karolína Vlčková plánuje změny v programu, cílem ...
Karolína Vlčková plánuje změny v programu, cílem ...

04.12.2019 | Druhou kompletní profesionální sezónu má za sebou Karolína Vlčková. Druhý rok na americké sérii Symetra Tour byl pro pětadvacetiletou českou profesionálku pořádně složitý, protože ji provázely zdravotní problémy, které se významně projevily na výsledcích.

Spilková se po Vánocích začne chystat na novou ...
Spilková se po Vánocích začne chystat na novou ...

02.12.2019 | Po nejlepším výsledku sezóny, který zaznamenala o víkendu ve Španělsku, se česká golfistka Klára Spilková těší na pár týdnů volna. Už po Vánocích se znovu přesune na Floridu a začne s přípravou na novou sezónu LPGA Tour.

Spilková dotáhla vydařený víkend, v Marbelle uzavřel ...
Spilková dotáhla vydařený víkend, v Marbelle uzavřel ...

01.12.2019 | I v druhém víkendovém kole svého závěrečného letošního turnaje předvedla Klára Spilková výbornou hru a po výsledku 69 se posunula do druhé desítky konečných výsledků Andalucia Costa del Sol Open de Espana ze série Ladies European Tour.

Klára Spilková po výtečném kole stoupá ve výsledcích
Klára Spilková po výtečném kole stoupá ve výsledcích

30.11.2019 | Výsledek 69 zapisovala ve třetím kole česká golfistka Klára Spilková na posledním letošním turnaji série LET na starém kontinentu a v průběžném pořadí vystoupala na dělené 29. místo. Před nedělním finišem ztrácí na TOP 20 dvě rány. ...

Klára Spilková prošla na LET ve Španělsku cutem
Klára Spilková prošla na LET ve Španělsku cutem

29.11.2019 | Bez větších komplikací zvládla Klára Spilková postup do finálového víkendu turnaje Ladies European Tour ve Španělsku. Po výsledku 73 (+1) figuruje v polovině soutěže na děleném 45. místě.

Klára Spilková bude ve Španělsku bojovat o cut
Klára Spilková bude ve Španělsku bojovat o cut

28.11.2019 | Třikrát bogey, jednou birdie – tak vypadalo úvodní kolo české profesionálky Kláry Spilkové na turnaji série Ladies European Tour ve Španělsku. S výsledkem +2 (74) se usadila na průběžné dělené 54. pozici a v druhém kole jí čeká boj o postup do finálového víkendu.

Klára Spilková sezónu zakončí ve Španělsku
Klára Spilková sezónu zakončí ve Španělsku

25.11.2019 | Klára Spilková sezónu ještě neukončila. Česká profesionálka, která má i pro příští rok status hráčky LPGA, se v závěru roku rozhodla startovat na španělském turnaji z evropské série Ladies European Tour.

Q-School zakončil Matuš pohodovým kolem
Q-School zakončil Matuš pohodovým kolem

20.11.2019 | Pohodovým kolem (67) zakončil Stanislav Matuš turnaj Final Stage Q-School European Tour ve španělské Tarragoně. Přes velmi vydařený den se ve výsledkové listině sice už směrem vzhůru příliš neposunul, přesto bude odjíždět spokojen.

Reklama
Banner