Česká golfová federace

Aktuality

Českých studentů-golfistů v zámoří přibývá

Českých studentů-golfistů v zámoří přibývá

redakce, Čtvrtek 13. února 2020

Agentura Stipendia.cz patnáct let pomáhá českým studentům v cestě na americké univerzity a v řadě případů spolupracuje i s českými golfisty, kterých za oceánem každoročně přibývá. Zakladatelkou agentury je Monika Mertová, která shrnuje možnosti, jež se českým sportovním talentům v USA nabízejí.

Talentovaní sportovci obvykle znají možnosti pomaturitního vzdělávání v zahraničí. Jak jste přišla s nápadem založit agenturu?
První impulz přišel v době, když jsem se na studium za oceánem připravovala sama před více než dvaceti lety. V té době nebylo pro české sportovce studium na univerzitě v USA zdaleka takovým fenoménem jako dnes, dostupnost informací byla malá. Už v té době jsem zvažovala, že by bylo dobré se o zkušenosti s přijímacím procesem podělit. Celou dobu mého studia v USA jsem měla možnost využívat výhody sportovního stipendia, takže bylo potřeba znát a sledovat veškerá pravidla americké asociace NCAA zastřešující univerzitní sport. To vše mě tehdy vedlo k tomu, že jsem se ihned po mém návratu do ČR rozhodla agenturu založit.

Počet českých sportovců na univerzitách v USA každoročně narůstá. Čím to je způsobeno?
Díky internetu mají studenti přístup k neomezenému množství informací. Je však potřeba se umět v té záplavě orientovat a rozlišovat kvalitní informace od zavádějících či nepravdivých. Za patnáct let činnosti se nám podařilo získat spoustu silných partnerů - sportovních svazů, klubů, trenérů i funkcionářů. Společným cílem je poskytnout nadějným sportovcům naprosto korektní informace o možnostech studia a získání sportovního stipendia.

Takže dobrá informovanost studentů-sportovců je základem?
Ano. V naprosté většině případů jsme součástí jednoho z nejdůležitějších životních rozhodnutí mladých lidí a aby byla spolupráce úspěšná, musíme zohlednit veškeré požadavky našich klientů. Pokud chceme, aby sportovci-studenti dělali správná rozhodnutí, musíme jim zajistit co možná nejlepší podmínky. Studium za oceánem nemusí být pro každého, protože odloučení od rodiny a přátel bývá někdy - především v začátcích - psychicky náročné. Ale američtí univerzitní trenéři a celý realizační tým si to moc dobře uvědomují a snaží se svým svěřencům i po této stránce co nejvíce pomoci. Když však s odstupem času komunikujeme s našimi klienty, vidíme vyspělé, mentálně odolné a samostatné mladé lidi, kteří mají možnost získat to pověstné americké sebevědomí.

Americký univerzitní sportovní systém je koncipován do týmových soutěží. Jak do tohoto systému zapadá golf? Sama jako bývalá tenistka to můžete posoudit.
Celou mou kariéru jsem skutečně tenis vnímala jako individuální sport, ale na univerzitě se můj názor zcela změnil. Součástí týmu tam nejsou pouze hráči a trenér, ale také asistenti, fyzioterapeuti a další lidé, kteří se starají, aby vše fungovalo. Hráči jsou součástí celku, kde každý dělá maximum pro to, aby se obstálo v obrovské konkurenci ostatních univerzit a dosáhlo co nejlepších výsledků. Měla jsem štěstí, že se nám v roce 2001 podařilo získat titul NCAA a poznat, jaké to je, když se tým ocitne až na samotném vrcholu. Na základě zpětné vazby, kterou máme od našich golfistů studujících v USA, je naprosto stejná situace také v golfových univerzitních týmech. Golfisté mají také zpravidla tu výhodu, že bývají školou v období mimo hlavní univerzitní golfovou sezónu podporováni v účasti na různých turnajích.

Můžete stručně specifikovat vaše golfové klienty na univerzitách v USA?
Spolupracujeme nejen s golfisty z absolutní výkonnostní špičky, ale i s hráči, pro které je studium v USA splněním celoživotního snu. Naše agentura dává šanci i golfistům, jejichž výkonnost jim neumožňuje představit se trenérům amerických univerzitních týmů osobně během mezinárodních turnajů. Naši klienti tedy studují nejen na univerzitách, jejichž týmy spadají pod asociaci NCAA, ale i na školách z jiných soutěží, kde je ovšem také možnost získání golfového stipendia.

Jak to ale je se samotným studiem?
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v České republice je možné snadno sportovat a zároveň řádně studovat v žákovských kategoriích. Problémy nastávají nadějným sportovcům v dorosteneckém věku, kdy si chtějí udržet sportovní výkonnost na té nejvyšší úrovni a zároveň studovat kvalitní střední nebo vysokou školu. Chybějící systém - a často i neochota zástupců škol vyhovět individuálním potřebám sportovců - jsou mnohdy příčinou hledání alternativních řešení ve vzdělávání. Více než sto let budovaný, vládou podporovaný americký stipendijní univerzitní systém je velkým lákadlem pro nadané mladé lidi z celého světa, což přináší sportovcům velice konkurenční prostředí. A golf patří k tradičním americkým sportům, takže většina tamních univerzit může nabídnout sportovcům golfový program. Ale na americké univerzity se jezdí především studovat. Pokud sportovci nedosahují dostatečných studijních výsledků, mohou být dočasně vyřazeni z týmu. Pokud ovšem poctivě studují a dosahují dostatečného průměru, mohou využívat veškerých výhod, které univerzity sportovcům nabízejí. 

Mluvíme o amerických univerzitách, ale jak je to se studiem našich sportovců na středních školách v USA?
Také počet našich klientů studujících na středních školách v USA každoročně vzrůstá. Zájem o toto studium je především u mladých vyznavačů golfu, protože mnoho lokalit na jihu USA poskytuje možnost celoroční hry a tím mohou golfisté svou hru kontinuálně zlepšovat i v době, kdy ve střední Evropě nepanují příznivé klimatické podmínky. Po studijní stránce je pro naše golfisty na střední škole v USA obrovským bonusem každodenní kontakt s angličtinou, jejíž znalost později mohou využít pro následující studium.

Jak je to se studenty, kteří se naopak pro studium za oceánem rozhodnou o něco později?
V současné době spolupracujeme s celou řadou sportovců, kteří již studují vysokou školu v České republice nebo na Slovensku a chtějí vycestovat za studiem do USA. Velice často tedy studenti využívají možnost „transferovat“ z našich vysokých škol na některou z amerických univerzit. Díky historické dohodě s vládou Spojených států amerických si naše země navzájem uznávají dosažené vzdělání svých studentů. Je tedy možné v USA získat titul bakaláře a pokračovat v magisterském studiu v ČR nebo naopak.

Podle toho tak cestu za studiem do USA mohou najít sportovci téměř jakékoliv věkové kategorie…
Je to tak. Každý by měl na sobě neustále pracovat nejen po sportovní, ale především po studijní stránce. Pro studium za oceánem je potřeba zvládnout vstupní testy, na které každému doporučujeme se dostatečně připravit, a pro samotné vycestování je nutné absolvovat několik někdy časově náročných administrativních kroků. Celkově se tedy od studentů, kteří se rozhodnou pro studium v USA, očekává velice aktivní přístup.

FOTO Stipendia.cz

Autor: redakce 
Datum: Čtvrtek 13. února 2020
Všechny články autora

Související články

Nový software bude pomáhat Tréninkovým centrům ...
Nový software bude pomáhat Tréninkovým centrům ...

21.02.2020 | Sedmadvacet Tréninkových center mládeže ČGF (TCM) bude od letošního roku využívat pro svoji činnost aplikaci TCM.golf. Její možnosti a plné využití představili zástupcům klubů, resortů a trenérům na sérii šesti seminářů zástupci společnosti GolferIS.

Podpora od nadace pomáhá zvyšovat počet mladých ...
Podpora od nadace pomáhá zvyšovat počet mladých ...

09.12.2019 | Podpora mládežnického golfu je hlavním cílem Nadace Hanuše Goldscheidera pro český golf, který se také letos naplňoval. Ve spolupráci s projektem Se školou na golf se daří zvyšovat zapojení dětí, letos vzniklo 1100 nový dětských členství, nejvíce mezi dvanáctiletými.

Podzimní kolo Celorepublikového turnaje základních ...
Podzimní kolo Celorepublikového turnaje základních ...

06.12.2019 | Od 18. do 29. listopadu se ve školách a klubech po celé republice odehrálo podzimní kolo turnaje ve SNAGu. Zúčastnilo se ho celkem 34 škol, vždy ve spolupráci s golfovými kluby v okolí. ...

Skvělý finiš Mlýnka ve finále Faldo Series na ...
Skvělý finiš Mlýnka ve finále Faldo Series na ...

14.11.2019 | Třiadvacátý ročník Grand Finale Faldo Series uzavřel ve Spojených arabských emirátech letošní ročník celosvětové mládežnické série i za účasti šesti českých hráčů. Nejlépe si vedl v dnešním závěrečném kole David Mlýnek, kterého výsledek 68 (-2) posunul na čtvrté místo kategorie do 16 let.

Nový web projektu Se školou na golf
Nový web projektu Se školou na golf

23.10.2019 | Projekt ČGF Se školou na golf se úspěšně rozvíjí a nyní nabízí také nové webové stránky. Na nich lze najít informace ze soutěží, aktuality a také je postupně doplňován seznam spolupracujících škol a klubů.

Se školou na golf do Molitorova
Se školou na golf do Molitorova

11.10.2019 | Projekt ČGF Se školou na golf opět sklidil úspěchy za svou snahu přivést golf do škol. ZŠ Miloše Šolleho Kouřim a Golf Club Molitorov u Prahy rozjely spolupráci ve formě výuky golfu jako součást tělesné výchovy v prvním až čtvrtém ročníku.

Podzimní kolo celorepublikového turnaje ve SNAGu
Podzimní kolo celorepublikového turnaje ve SNAGu

02.10.2019 | Již potřetí se uskuteční podzimní celorepublikové kolo turnaje ve SNAGu ve spolupráci ČGF s Českou SNAG Asociací. Zúčastnit se mohou všechny základní školy, golfové kroužky a kluby, jedinou podmínkou je věk hráčů od šesti do čtrnácti let. Přihlášky je možné posílat do konce října.

Domácí sezóna stáhla oponu, nová už zná první ...
Domácí sezóna stáhla oponu, nová už zná první ...

30.09.2019 | Sotva skončila dvěma nedělními turnaji domácí sezóna výkonnostních golfistů, už je znám jízdní řád pro rok 2020. A také začíná být čas na hodnocení sezóny – první se uskutečnilo na nedělním setkání zástupců ČGF s novináři. Připomínaly se klíčové okamžiky roku, ale také novinky pro rok 2020.

Reklama
Banner