Česká golfová federace

Aktuality

R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad

R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad

Dalibor Procházka, Čtvrtek 7. února 2019

Od 1. ledna hrajeme podle nových Pravidel. Rozjela se většina profesionálních sérií a už během ledna a února došlo k celé řadě pravidlových incidentů, které vyvolaly rozruch a polemiku. V reakci na to přicházejí R&A a USGA se společným prohlášením upřesňujícím výklad příslušných ustanovení.

V tomto případě jde o Pravidlo 10.2b (4), které se týká pomoci při přípravě a zahrání rány, konkrétně toho, kdy může nosič stát za hráčem. Plné znění příslušných odstavců je následující:

10.2b (4) Omezení toho, kdy může nosič stát za hráčem

Od okamžiku, kdy hráč začne zaujímat postoj pro ránu, až po samotné zahrání rány:

  • Nesmí hráčův nosič úmyslně stát na místě v prodloužení směru hry dozadu za míč nebo blízko takového prodloužení, a to z jakéhokoli důvodu.

  • Jestliže hráč zaujme postoj v rozporu s tímto Pravidlem, nemůže se vyhnout trestu tím, že odstoupí od míče.

Výjimka – Míč na jamkovišti: Jestliže je hráčův míč na jamkovišti, pak hráč neobdrží trest podle tohoto Pravidla, jestliže odstoupí od míče a nezačne znovu zaujímat postoj, dokud jeho nosič neopustí dané místo.

Za porušení tohoto Pravidla byl v Dubaji penalizován Hoatong Li (VIDEO) a jen o pár dní později Danny McCarthy při Phoenix Open, kterému byl ale trest následně zrušen (VIDEO).

Okolo obou incidentů bylo hodně rozruchu a protože k podobným situacím bude nutně docházet i nadále, byly pravidlové autority okolnostmi přinuceny k tomu, aby jasně vymezily, jak by toto Pravidlo mělo fungovat v praxi. A jaké je tedy jejich stanovisko?

Jde v zásadě o vyjasnění jinde ne zcela jasné formulace „kdy hráč začne zaujímat postoj pro ránu“, zejména ve světle případného cvičného švihu a podobně. Aktuální (a závazná!) interpretace nyní určuje, že:

  • Hráč začne zaujímat postoj pro ránu, kterou následně odehraje, když má alespoň jednu nohu na místě finálního postoje.
  • Jestliže hráč ze svého postoje odstoupí, nezaujal ještě postoj pro finální ránu a druhá odrážka výše uvedeného pravidla neplatí.

V praxi to znamená, že ona druhá odrážka Pravidla v podstatě přestává existovat, protože hráč se případnému trestu prostě může vyhnout odstoupením od míče a opětovným zaujetím postoje, a to kdekoliv na hřišti. Což činí zbytečnou i příslušnou výjimku, která tuto možnost uváděla pouze pro jamkoviště.

Na druhou stranu se nijak nemění stanovisko a interpretace toho, kdy je nosič za hráčem, kde se do úvahy bere jednak samotný fakt pozice nosiče a dále úmysl hráče a nosiče resp. jejich povědomí o tom, že se tak děje. Za výjimky lze v tomto ohledu považovat například následující situace:

  • Nosič uhrabuje bunker a není si vědom toho, že se nachází v  prodloužení směru hry za míč
  • Hráč zahraje míč k jamce, kam dojde a míč doklepne, přičemž se nosič náhodou a nevědomky ocitne v prodloužení směru hry za míč toho krátkého dohrávaného puttu
  • Nosič sice stojí v prodloužení směru hry za míč, ale nevěnuje hráči pozornost (dívá se třeba jinam) a nevšimne si, že hráč začal zaujímat postoj k ráně
  • Nosič se zabývá něčím jiným (např. studuje yardage book) a nevšimne si, že hráč začal zaujímat postoj k ráně.

V uvedených případech ale musí nosič v okamžiku, kdy si svou pozici uvědomí, tuto co nejrychleji opustit. (Nejjistější by bylo hráče zastavit, nechat ho dostoupit a zaujmout postoj znovu, aby se předešlo jakýmkoli dohadům, ale to třeba nemusí nosič stihnout.)

Kromě toho se za pozici v rozporu s tímto Pravidlem nepovažuje, když hráč před ránou pomáhá hráči jiným způsobem než v rámci zaujímání postoje, např. když nad ním dočasně drží deštník nebo nějakým způsobem zkoumá pozici míče.

Jak vidíme, je daná interpretace shodná s konečným rozhodnutím obou výše uvedených incidentů.

Každopádně je to vždy na společné odpovědnosti hráče a nosiče, aby si ohlídali, že nedochází k porušení daného Pravidla.

Z čistě formálního pohledu je to tak trochu veletoč (část textu Pravidel je nyní vlastně zbytečná a zavádějící), ale asi se nedalo očekávat, že uvedení takto komplexního balíku změn do praxe bude úplně bezproblémové. Dost možná se podobných vyjasňujících výkladů dočkáme i pro některá jiná Pravidla.

Originální vyjádření R&A lze nalézt ZDE, kompletní text výkladu ZDE.

Datum: Čtvrtek 7. února 2019
Všechny články autora

Související články

Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní ...
Kde všude hledat nová pravidla? Přinášíme kompletní ...

26.01.2019 | Nová pravidla platí od 1. ledna a s přibývajícím časem přibývají možnosti, kde začít s jejich seznámením. Česká golfová federace připravuje aktuálně třetí tištěnou publikaci, ovšem velmi brzy bude možné v češtině vyhledávat v pravidlech rovněž v mobilních aplikacích R&A a ČGF.

Kurzy rozhodčích a pravidlová osvěta
Kurzy rozhodčích a pravidlová osvěta

10.01.2019 | Letošní rok je prvním rokem platnosti nové modernizované edice Pravidel golfu. Souhrn změn jsme představili v závěru podzimu 2018, v současné době je již možné objednávat tiskovou podobu českého překladu samotných Pravidel.

Pravidla znovu blíže golfistům: Přichází Hráčská ...
Pravidla znovu blíže golfistům: Přichází Hráčská ...

10.01.2019 | Seznámení se změnami v pravidlech je znovu jednodušší. V závěru minulého roku jsme přinášeli patnáctidílný seriál o novinkách v golfových pravidlech, od poloviny prosince si můžete stahovat kompletní pravidla. A nyní je nově k dispozici i Hráčská edice.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 15.
Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 15.

19.12.2018 | Dnešní patnáctý předvánoční díl o změnách v pravidlech golfu bude zároveň dílem posledním. A zatímco v předchozích dílech jsme se vždy poměrně detailně věnovali jedné nebo několika málo změnám, dnes si nejdůležitější stručně shrneme, protože bude užitečné je mít přehledně uvedené všechny najednou.

Samostudium může začít, stáhněte si Pravidla golfu ...
Samostudium může začít, stáhněte si Pravidla golfu ...

17.12.2018 | V minulých týdnech jsme přinášeli seriál, popisující novinky, které přinesou golfová pravidla od 1. ledna 2019. Nyní už je „hlavní kniha“ ke stažení v českém jazyce, samostudium může začít.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 14.
Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 14.

12.12.2018 | Dnešní díl o změnách v pravidlech golfu se bude věnovat zdánlivým maličkostem, které ale často mají podstatný vliv na hru a možnosti hráčů. Tušíte správně – posvítíme si na místní pravidla.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 13.
Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 13.

06.12.2018 | Každý správný seriál má nejméně třináct dílů a toho se budeme držet i my. V tom dnešním třináctém (a snad ne nešťastném) se budeme věnovat zdánlivě nudnému tématu – formám hry.

Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 12.
Změny v pravidlech platných od 1. ledna 2019 - 12.

28.11.2018 | Dnešní díl uzavírající tucet pokračování bude spíš takový pel-mel, protože stěžejní témata jsme víceméně probrali. Ale není malých témat a koneckonců leccos z uvedeného má praktický dopad.

Reklama
ThajskeThajske
Thajske