Česká golfová federace

Aktuality

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Jonáš Mencl, Úterý 4. prosince 2018

Na konci léta se oblékla do oranžových barev Texas Longhorns. Týden před Vánoci vymění univerzitní úbor za civilní oblečení a vrátí se na svátky domů do Čech. Sára Kousková se v mezidobí zabydlela na univerzitě v Texasu, kde strávila první zimní semestr. Kromě toho se jí dařilo na hřištích.

Sáru ulovila jedna z nejlepších amerických univerzit, ať už jde o úroveň vzdělání či výkonnostní golf. Obhájkyni vítězství v anketě Golfista roku čekal krok do neznámá, seznamování se s novým prostředím a novými lidmi. Po třech měsících mimo domov líčí své první dojmy z texaské mise.

Jak se vám líbí v Texasu?

Libí se mi tady moc. Prostředí v kampusu, nádherné soukromé hřiště, domácí akademie pro holky a kluky, krásná klubovna. V útrobách stadionu máme krásné zázemí, včetně jídelny, doktorů, posilovny. Vše je na jednom místě. Moc mě baví obor, který jsem se rozhodla studovat. Ale za čtrnáct dnů už se vracím domů na Vánoce za rodinou, na kterou se taky moc těším.

Stihlo už se vám stýskat po domově, rodině a přátelích?

Měla jsem takovou lehčí krizi asi před měsícem a půl, rozhodně to nebylo něco zásadního, kvůli čemu bych měla panikařit. Postesklo se mi na Den díkůvzdání, který jsem strávila u rodiny mé spolubydlící. Když jsem viděla její rodinu, vzpomněla jsem si hned na tu svoji a začala se těšit domů.

Jak jste se spolubydlící svátek oslavily?

Odpočinkem, jídlem, ale taky jsem si stihly zatrénovat a zacvičit. Co si ale budu dlouho pamatovat, je ta spousta jídla v někdy až naprosto šílených kombinacích.

Co máte na mysli těmi šílenými kombinacemi?

Třeba ty jejich sladké brambory s marshmallowy, nebo brusinkový salát s hráškem a ledovým salátem. To jsou zvláštní kombinace. Ale každá rodina tu má svoje recepty.

Stihla jste už aspoň částečně prozkoumat Texas?

Moc ne, tedy skoro vůbec. Stihly jsme si jen trochu prohlédnout Austin. Nicméně zajímavá místa jsou i u nás v kampusu. První semestr je takový zabydlovací, člověk zatím nemá potřebu nikam cestovat. Až bude více času, určitě se pustím do průzkumu. Zatím ještě stále objevuju prostředí kolem školy.

Studium zvládáte bez potíží?

Obor, který jsem si vybrala mě baví. Jsem ráda, že se mohu umění dál věnovat. Je to lepší v tom, že tady to mám jako součást výuky. U nás doma jsem se o něj zajímala ve svém volném čase. Tady vám to ale úplně otevře oči, jsou tu zajímavé diskuse. Každý den mám tři hodiny umění, a pak hodinu a půl další předmět. Dohromady tak pět hodin ve škole, pátek mám volnější.

Ale začátek studia asi nebyl jednoduchý...

Spíš je člověk prvních pár dnů zmatený. Všechno je nové, nové prostředí, noví lidé. První tři dny jsem si zařizovala jen věci kolem kampusu, ID kartu a tak. Naštěstí mi pomáhala jak koučka, tak holky z týmu. Vždycky večer jsem si říkala, co jsem všechno za ten den stihla zařídit. Naštěstí ale šlo všechno jako na drátkách. Jen to hrozně uteklo. Sotva jsem nastoupila, a první polovina roku je pryč.

Za Longhorns jste stihla odehrát tři turnaje. Jak byste je zhodnotila?

V prvním turnaji jsem asi platila nováčkovskou daň. Všechno bylo nové a moc jsem netušila, co od toho čekat. A taky moje hra nebyla úplně pohromadě. Druhý turnaj, kde jsem skončila desátá, se mi už povedl. Nakonec to byl dobrý start, už jen dostat se do týmu není jednoduché. Je nás devět a turnaj může hrát jen pět z nás, přičemž o pět míst se reálně pere asi sedm holek. Těžké jsou tedy už i kvalifikace.

Kromě desátého místa na univerzitním turnaji jste letos vylepšila rekord na ME žen, kde jste skončila osmá, vyhrála jste mezinárodní mistrovství ČR juniorů. Byla letošní sezóna z vašeho pohledu ještě lepší než ta předchozí?

Určitě byla lepší než ta předchozí. Podařilo se mi zlepšit průměr ran na kolo o jednu ránu, mám radost, že moje výkony dál rostou. Jsem ráda, že jsem si zahrála mistrovství světa, nasbírala další zkušenosti a zvládla i přechod na univerzitu. Jde to správným směrem. A pomáhá mi i prostředí tady na škole, kde vychovávají vynikající sportovce. Je to hrozně motivující, když kolem vás chodí šampióni z nejrůznějších sportů.

Jaké cíle, mety si dáváte do dalšího roku?

Nad tím začnu přemýšlet, až se vrátím do Čech. Určitě se sejdu se Staffanem Johanssonem a budeme tvořit tréninkové plány. To nás čeká někdy v průběhu prosince ledna. V únoru už totiž musím být připravená na první univerzitní turnaj. Zapracuji ještě na fyzičce, chci se taky setkat s trenérem Pavlem Ničem. Takže následující měsíce budou hlavně o plánování a přípravě na další rok.

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 4. prosince 2018
Všechny články autora

Související články

Jiří Zuska si na univerzitní režim rychle zvyknul
Jiří Zuska si na univerzitní režim rychle zvyknul

14.12.2018 | Vyhrál domácí žebříček, v tom světovém je druhý z Čechů za Šimonem Zachem. Ale Jiřího Zusku spojuje se starším kolegou i to, že se v létě vydal v jeho šlépějích do stejného univerzitního týmu a po jeho boku odehrál v barvách Lousville již pět turnajů.

Lucie Hinnerová: Vždy jsem věřila, že to klapne.
Lucie Hinnerová: Vždy jsem věřila, že to klapne.

11.12.2018 | Mezi českými hráčkami, které se v letošní předkvalifikaci Ladies European Tour rvaly o postup do finálové fáze kvalifikačního boje o evropskou ženskou sérii, byla Lucie Hinnerová tou nejzkušenější. I proto si nakonec s vypjatými okamžiky poradila nejlépe a teď už se připravuje na poslední krok.

Kvalifikační škola LET: Z českého kvarteta postoupil ...
Kvalifikační škola LET: Z českého kvarteta postoupil ...

10.12.2018 | Z kvarteta českých golfistek na startu předkvalifikace Q-School pro Ladies European Tour si postup v marockém Marakéši vybojovala pouze Lucie Hinnerová. V závěrečném turnaji měla účast zaručenu již dříve Šideri Váňová.

Kvalifikační škola LET, 3.
Kvalifikační škola LET, 3.

09.12.2018 | Velmi blízko má v Maroku česká golfistka Lucie Hinnerová k postupu do závěrečné fáze kvalifikační školy Ladies European Tour. Na postupové pozice má po třetím kole náskok pěti ran.

Kvalifikační škola LET, 2.
Kvalifikační škola LET, 2.

08.12.2018 | Také v polovině prvního kvalifikačního turnaje Ladies European Tour v Maroku je nejlepší z českého kvarteta golfistek Lucie Hinnerová (-1), která má na 20. místě náskok čtyř ran na postupové příčky do finálového turnaje.

Kvalifikační škola LET, 1.
Kvalifikační škola LET, 1.

07.12.2018 | Rozdílně vstoupily do kvalifikační školy Ladies European Tour v Maroku české golfistky. Nejlepší Lucie Hinnerová (71) je na děleném 14. místě, za postupovým plánem zatím zaostává Kateřina Vlašínová (76).

Čtyři Češky zkouší štěstí v kvalifikaci o LET
Čtyři Češky zkouší štěstí v kvalifikaci o LET

06.12.2018 | V Maroku a Kambodži pokračuje od 7. prosince kvalifikace o Ladies European Tour. V marockém Marrákeši se o postup do finálové fáze kvalifikace pokusí i kvarteto českých hráček. Přihlášené jsou profesionálky Lucie Hinnerová, Michaela Valášková a Kateřina Vlašínová, i amatérka Kristýna Napoleaová.

Češi z Grand finale Faldo Series vezou umístění ...
Češi z Grand finale Faldo Series vezou umístění ...

28.11.2018 | Sedm českých golfistů a golfistek se zúčastnilo 22. finále juniorské soutěže Faldo Series v Al-Ainu v Emirátech. V absolutním pořadí si vedl nejlépe na děleném desátém místě Hynek Groh, ve své kategorii do 16 let byla hodnocena na děleném třetím místě Tereza Chlostová.

Reklama
RBRB
RB