Česká golfová federace

Aktuality

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Jonáš Mencl, Úterý 4. prosince 2018

Na konci léta se oblékla do oranžových barev Texas Longhorns. Týden před Vánoci vymění univerzitní úbor za civilní oblečení a vrátí se na svátky domů do Čech. Sára Kousková se v mezidobí zabydlela na univerzitě v Texasu, kde strávila první zimní semestr. Kromě toho se jí dařilo na hřištích.

Sáru ulovila jedna z nejlepších amerických univerzit, ať už jde o úroveň vzdělání či výkonnostní golf. Obhájkyni vítězství v anketě Golfista roku čekal krok do neznámá, seznamování se s novým prostředím a novými lidmi. Po třech měsících mimo domov líčí své první dojmy z texaské mise.

Jak se vám líbí v Texasu?

Libí se mi tady moc. Prostředí v kampusu, nádherné soukromé hřiště, domácí akademie pro holky a kluky, krásná klubovna. V útrobách stadionu máme krásné zázemí, včetně jídelny, doktorů, posilovny. Vše je na jednom místě. Moc mě baví obor, který jsem se rozhodla studovat. Ale za čtrnáct dnů už se vracím domů na Vánoce za rodinou, na kterou se taky moc těším.

Stihlo už se vám stýskat po domově, rodině a přátelích?

Měla jsem takovou lehčí krizi asi před měsícem a půl, rozhodně to nebylo něco zásadního, kvůli čemu bych měla panikařit. Postesklo se mi na Den díkůvzdání, který jsem strávila u rodiny mé spolubydlící. Když jsem viděla její rodinu, vzpomněla jsem si hned na tu svoji a začala se těšit domů.

Jak jste se spolubydlící svátek oslavily?

Odpočinkem, jídlem, ale taky jsem si stihly zatrénovat a zacvičit. Co si ale budu dlouho pamatovat, je ta spousta jídla v někdy až naprosto šílených kombinacích.

Co máte na mysli těmi šílenými kombinacemi?

Třeba ty jejich sladké brambory s marshmallowy, nebo brusinkový salát s hráškem a ledovým salátem. To jsou zvláštní kombinace. Ale každá rodina tu má svoje recepty.

Stihla jste už aspoň částečně prozkoumat Texas?

Moc ne, tedy skoro vůbec. Stihly jsme si jen trochu prohlédnout Austin. Nicméně zajímavá místa jsou i u nás v kampusu. První semestr je takový zabydlovací, člověk zatím nemá potřebu nikam cestovat. Až bude více času, určitě se pustím do průzkumu. Zatím ještě stále objevuju prostředí kolem školy.

Studium zvládáte bez potíží?

Obor, který jsem si vybrala mě baví. Jsem ráda, že se mohu umění dál věnovat. Je to lepší v tom, že tady to mám jako součást výuky. U nás doma jsem se o něj zajímala ve svém volném čase. Tady vám to ale úplně otevře oči, jsou tu zajímavé diskuse. Každý den mám tři hodiny umění, a pak hodinu a půl další předmět. Dohromady tak pět hodin ve škole, pátek mám volnější.

Ale začátek studia asi nebyl jednoduchý...

Spíš je člověk prvních pár dnů zmatený. Všechno je nové, nové prostředí, noví lidé. První tři dny jsem si zařizovala jen věci kolem kampusu, ID kartu a tak. Naštěstí mi pomáhala jak koučka, tak holky z týmu. Vždycky večer jsem si říkala, co jsem všechno za ten den stihla zařídit. Naštěstí ale šlo všechno jako na drátkách. Jen to hrozně uteklo. Sotva jsem nastoupila, a první polovina roku je pryč.

Za Longhorns jste stihla odehrát tři turnaje. Jak byste je zhodnotila?

V prvním turnaji jsem asi platila nováčkovskou daň. Všechno bylo nové a moc jsem netušila, co od toho čekat. A taky moje hra nebyla úplně pohromadě. Druhý turnaj, kde jsem skončila desátá, se mi už povedl. Nakonec to byl dobrý start, už jen dostat se do týmu není jednoduché. Je nás devět a turnaj může hrát jen pět z nás, přičemž o pět míst se reálně pere asi sedm holek. Těžké jsou tedy už i kvalifikace.

Kromě desátého místa na univerzitním turnaji jste letos vylepšila rekord na ME žen, kde jste skončila osmá, vyhrála jste mezinárodní mistrovství ČR juniorů. Byla letošní sezóna z vašeho pohledu ještě lepší než ta předchozí?

Určitě byla lepší než ta předchozí. Podařilo se mi zlepšit průměr ran na kolo o jednu ránu, mám radost, že moje výkony dál rostou. Jsem ráda, že jsem si zahrála mistrovství světa, nasbírala další zkušenosti a zvládla i přechod na univerzitu. Jde to správným směrem. A pomáhá mi i prostředí tady na škole, kde vychovávají vynikající sportovce. Je to hrozně motivující, když kolem vás chodí šampióni z nejrůznějších sportů.

Jaké cíle, mety si dáváte do dalšího roku?

Nad tím začnu přemýšlet, až se vrátím do Čech. Určitě se sejdu se Staffanem Johanssonem a budeme tvořit tréninkové plány. To nás čeká někdy v průběhu prosince ledna. V únoru už totiž musím být připravená na první univerzitní turnaj. Zapracuji ještě na fyzičce, chci se taky setkat s trenérem Pavlem Ničem. Takže následující měsíce budou hlavně o plánování a přípravě na další rok.

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 4. prosince 2018
Všechny články autora

Související články

Na Kaskádě se během turnaje Challenge Tour představí ...
Na Kaskádě se během turnaje Challenge Tour představí ...

22.05.2019 | Čtrnáct českých golfistů se představí na druhém turnaji v rámci European Challenge Tour, který se v krátké době ukáže v tuzemsku. Před dvěma týdny jako jediný prošel na Zbraslavi cutem Stanislav Matuš, tentokrát se o totéž společně s ním bude pokoušet dalších sedm profesionálů a šest amatérů.

Váňová prošla cutem na LET, Vítů veze 45.
Váňová prošla cutem na LET, Vítů veze 45.

18.05.2019 | AKTUALIZOVÁNO: Složité podmínky provázely další turnaj LETAS hraný ve Švýcarsku s dvěma českými amatérkami, cutem prošla Gabriela Roberta Vítů (45. místo). Na Ladies Europen Tour prošla do finálových kol Šideri Váňová, konečné osmé místo veze Hana Ryšková z MM Slovinska.

Ženské profesionální série pokračují s českou účastí
Ženské profesionální série pokračují s českou účastí

14.05.2019 | Mužské série mají tento týden s výjimkou PGA Championship volno, ale ženské mimo LPGA pokračují a české hráčky chybět nebudou. Na Symetra Tour je přihlášena Karolína Vlčková, na LET vyráží Šideri Váňová, na LETAS budeme mít dvojí zastoupení, hrají se také šampionáty Německa a Slovinska.

Z Čechů na turnaji Pro Golf Tour na Ypsilonu skončil ...
Z Čechů na turnaji Pro Golf Tour na Ypsilonu skončil ...

12.05.2019 | Dělené třiadvacáté místo vybojoval Marek Siakala na turnaji EXTEC Trophy 2019 by Atomic Drinks ze série Pro Golf Tour na hřišti Ypsilon Golf Liberec. V tříkolové soutěži byl nejlepší z jedenácti českých hráčů, v nedělním finále hráli i Michal Pospíšil (32.

Prague Golf Challenge, 4.
Prague Golf Challenge, 4.

12.05.2019 | Na konečném děleném 29. místě skončil po vydařeném závěrečném kole (69) na zbraslavském turnaji série European Challenge Tour český golfista Stanislav Matuš. Suverénním vítězem se stal Antoine Rozner z Francie s náskokem sedmi ran.

Prague Golf Challenge, 3.
Prague Golf Challenge, 3.

11.05.2019 | Třetím kolem pokračoval zbraslavský turnaj Prague Golf Challenge už za účasti pouze jediného českého hráče. Stanislav Matuš dnes zapisoval 71 ran a je na 53. místě leaderboardu. V čele je Antoine Rozner z Francie (-13) s náskokem pouhé rány na své pronásledovatele.

Prague Golf Challenge, 2.
Prague Golf Challenge, 2.

10.05.2019 | Pouze Stanislav Matuš prošel jako jediný z českých hráčů do finálových víkendových kol Prague Golf Challenge na pražské Zbraslavi. Další Češi neprožili ve větrném počasí radostný den a končí.

Vlčková bojovala se zraněním, ale bude znovu na ...
Vlčková bojovala se zraněním, ale bude znovu na ...

09.05.2019 | Minulý turnaj Symetra Tour nedokončila kvůli zraněnému zápěstí a další dva týdny do startu dalšího turnaje se Karolína Vlčková snažila zdravotní potíže doléčit. Zdá se, že úspěšně – v následujících třech dnech bude startovat na další akci.

Reklama
Banner
X Kluby Kluby Akční nabídky