Česká golfová federace

Aktuality

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Sára Kousková: Zmatený začátek i tvrdý boj o místo v sestavě

Jonáš Mencl, Úterý 4. prosince 2018

Na konci léta se oblékla do oranžových barev Texas Longhorns. Týden před Vánoci vymění univerzitní úbor za civilní oblečení a vrátí se na svátky domů do Čech. Sára Kousková se v mezidobí zabydlela na univerzitě v Texasu, kde strávila první zimní semestr. Kromě toho se jí dařilo na hřištích.

Sáru ulovila jedna z nejlepších amerických univerzit, ať už jde o úroveň vzdělání či výkonnostní golf. Obhájkyni vítězství v anketě Golfista roku čekal krok do neznámá, seznamování se s novým prostředím a novými lidmi. Po třech měsících mimo domov líčí své první dojmy z texaské mise.

Jak se vám líbí v Texasu?

Libí se mi tady moc. Prostředí v kampusu, nádherné soukromé hřiště, domácí akademie pro holky a kluky, krásná klubovna. V útrobách stadionu máme krásné zázemí, včetně jídelny, doktorů, posilovny. Vše je na jednom místě. Moc mě baví obor, který jsem se rozhodla studovat. Ale za čtrnáct dnů už se vracím domů na Vánoce za rodinou, na kterou se taky moc těším.

Stihlo už se vám stýskat po domově, rodině a přátelích?

Měla jsem takovou lehčí krizi asi před měsícem a půl, rozhodně to nebylo něco zásadního, kvůli čemu bych měla panikařit. Postesklo se mi na Den díkůvzdání, který jsem strávila u rodiny mé spolubydlící. Když jsem viděla její rodinu, vzpomněla jsem si hned na tu svoji a začala se těšit domů.

Jak jste se spolubydlící svátek oslavily?

Odpočinkem, jídlem, ale taky jsem si stihly zatrénovat a zacvičit. Co si ale budu dlouho pamatovat, je ta spousta jídla v někdy až naprosto šílených kombinacích.

Co máte na mysli těmi šílenými kombinacemi?

Třeba ty jejich sladké brambory s marshmallowy, nebo brusinkový salát s hráškem a ledovým salátem. To jsou zvláštní kombinace. Ale každá rodina tu má svoje recepty.

Stihla jste už aspoň částečně prozkoumat Texas?

Moc ne, tedy skoro vůbec. Stihly jsme si jen trochu prohlédnout Austin. Nicméně zajímavá místa jsou i u nás v kampusu. První semestr je takový zabydlovací, člověk zatím nemá potřebu nikam cestovat. Až bude více času, určitě se pustím do průzkumu. Zatím ještě stále objevuju prostředí kolem školy.

Studium zvládáte bez potíží?

Obor, který jsem si vybrala mě baví. Jsem ráda, že se mohu umění dál věnovat. Je to lepší v tom, že tady to mám jako součást výuky. U nás doma jsem se o něj zajímala ve svém volném čase. Tady vám to ale úplně otevře oči, jsou tu zajímavé diskuse. Každý den mám tři hodiny umění, a pak hodinu a půl další předmět. Dohromady tak pět hodin ve škole, pátek mám volnější.

Ale začátek studia asi nebyl jednoduchý...

Spíš je člověk prvních pár dnů zmatený. Všechno je nové, nové prostředí, noví lidé. První tři dny jsem si zařizovala jen věci kolem kampusu, ID kartu a tak. Naštěstí mi pomáhala jak koučka, tak holky z týmu. Vždycky večer jsem si říkala, co jsem všechno za ten den stihla zařídit. Naštěstí ale šlo všechno jako na drátkách. Jen to hrozně uteklo. Sotva jsem nastoupila, a první polovina roku je pryč.

Za Longhorns jste stihla odehrát tři turnaje. Jak byste je zhodnotila?

V prvním turnaji jsem asi platila nováčkovskou daň. Všechno bylo nové a moc jsem netušila, co od toho čekat. A taky moje hra nebyla úplně pohromadě. Druhý turnaj, kde jsem skončila desátá, se mi už povedl. Nakonec to byl dobrý start, už jen dostat se do týmu není jednoduché. Je nás devět a turnaj může hrát jen pět z nás, přičemž o pět míst se reálně pere asi sedm holek. Těžké jsou tedy už i kvalifikace.

Kromě desátého místa na univerzitním turnaji jste letos vylepšila rekord na ME žen, kde jste skončila osmá, vyhrála jste mezinárodní mistrovství ČR juniorů. Byla letošní sezóna z vašeho pohledu ještě lepší než ta předchozí?

Určitě byla lepší než ta předchozí. Podařilo se mi zlepšit průměr ran na kolo o jednu ránu, mám radost, že moje výkony dál rostou. Jsem ráda, že jsem si zahrála mistrovství světa, nasbírala další zkušenosti a zvládla i přechod na univerzitu. Jde to správným směrem. A pomáhá mi i prostředí tady na škole, kde vychovávají vynikající sportovce. Je to hrozně motivující, když kolem vás chodí šampióni z nejrůznějších sportů.

Jaké cíle, mety si dáváte do dalšího roku?

Nad tím začnu přemýšlet, až se vrátím do Čech. Určitě se sejdu se Staffanem Johanssonem a budeme tvořit tréninkové plány. To nás čeká někdy v průběhu prosince ledna. V únoru už totiž musím být připravená na první univerzitní turnaj. Zapracuji ještě na fyzičce, chci se taky setkat s trenérem Pavlem Ničem. Takže následující měsíce budou hlavně o plánování a přípravě na další rok.

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 4. prosince 2018
Všechny články autora

Související články

Regionální tréninkové skupiny poprvé na zahraničním ...
Regionální tréninkové skupiny poprvé na zahraničním ...

23.02.2019 | Vůbec poprvé pořádá během letošní přípravné sezóny Česká golfová federace zahraniční soustředění nejen pro reprezentační výběry, ale také pro členy z „dětských“ Regionálních tréninkových skupin ČGF. Do Turecka vyrazilo ve čtvrtek 21. února 40 hráčů a hráček.

Golfové žebříčky: Únor 2019
Golfové žebříčky: Únor 2019

22.02.2019 | Klára Spilková a Ondřej Lieser mezi profesionály, Sára Kousková a Šimon Zach mezi mezi amatéry jsou nejvýše postavenými českým golfisty ve světovém žebříčku. V amatérském žebříčku (WAGR) je aktuálně 45 mužů a 38 žen.

Na Pro Golf Tour přibyl další Čech.
Na Pro Golf Tour přibyl další Čech.

20.02.2019 | V letošní sezóně se kromě několika českých stálic začalo na Pro Golf Tour pravidelně objevovat další české jméno. Štěpán Daněk po přestupu k profesionálům zvolil pro svůj další rozvoj satelitní sérii, která ho má dovést k vyšším evropským ligám. První starty naznačily, že by nemuselo jít o utopii.

Spilková zpátky v akci. Čeká ji druhý turnaj v ...
Spilková zpátky v akci. Čeká ji druhý turnaj v ...

13.02.2019 | Druhý australský turnaj LPGA čeká od čtvrtka 14. února Kláru Spilkovou. Českou profesionálku čeká návrat na známé místo, v Grange hrála jako amatérka mistrovství světa už v roce 2008. Teď by na ISPS Handa Women´s Australian Open ráda odčinila minutý cut z minulého týdne.

Mrůzek se vrací z Egypta. Plný optimismu i očekávání
Mrůzek se vrací z Egypta. Plný optimismu i očekávání

12.02.2019 | Filip Mrůzek zahájil sezónu třemi turnaji Mediterranean Tour v Egyptě, ze kterých se vrací s dobrými výsledky. Dvakrát skončil v top 10, jednou mu desítka utekla jen kvůli pokaženému závěru finálového kola. „Určitě převažují pozitivní věci,“ říká a už netrpělivě vyhlíží start Challenge Tour.

Cafourek vybojoval na Pro Golf Tour třetí místo, ...
Cafourek vybojoval na Pro Golf Tour třetí místo, ...

10.02.2019 | Zatím spokojeni mohou být čeští profesionálové, kteří se vydali na sérii turnajů Pro Golf Tour v Maroku. V obou úvodních akcích celé české trio prošlo cutem, Jan Cafourek navíc přidal v dnešní dohrávce druhého turnaje dělené třetí místo.

Klára Spilková v Austrálii neprošla cutem
Klára Spilková v Austrálii neprošla cutem

08.02.2019 | Letošní premiéra na LPGA Tour Kláře Spilkové nevyšla podle představ. Česká profesionálka v Austrálii na turnaji ISPS Handa Vic Open neprošla cutem o tři rány. Už v příštím týdnu ale bude mít šanci na reparát, ženská profesionální série se přesune do Grange.

První zimní kemp reprezentantů: Devět tréninkových ...
První zimní kemp reprezentantů: Devět tréninkových ...

08.02.2019 | Devítidenní intenzivní tréninkový pobyt ve Spojených arabských emirátech mají za sebou hráči Národních tréninkových skupin. Pod vedením trenérského kvarteta absolvovali mladí čeští golfisté první z letošních zimních kempů, které je mají připravit na náročnou sezónu.

Reklama
ThajskeThajske
Thajske