Česká golfová federace

Aktuality

Sen se stal skutečností: Klára Spilková vybojovala kartu pro LPGA

Sen se stal skutečností: Klára Spilková vybojovala kartu pro LPGA

Jonáš Mencl, Sobota 3. listopadu 2018

Česko bude mít od příští sezóny zastoupení v nejprestižnější ženské sérii světa. Zásluhou Kláry Spilkové, která v závěrečné kvalifikační části Q-Series obsadila čtvrté místo. Hráčskou kartu si vybojovala s naprostým přehledem, na poslední postupové místo si vytvořila náskok 21 ran.

Díky Kláře Spilkové bude za oceánem vlát od příští sezóny česká vlajka. Žádné jiné Češce se dosud nepodařilo kvalifikovat se mezi ženskou golfovou smetánku na LPGA.

Třiadvacetiletá profesionálka je na svůj nízký věk už ostřílenou hráčkou, vždyť evropský okruh Ladies European Tour hraje osmým rokem. Letos přišel ten správný čas posunout se dál. A i díky zkušenostem nabytým v Evropě, ale i na majorech nejen v USA, se Kláře povedlo uspět v náročné kvalifikaci o túru pro nejlepší hráčky světa.

„Kvalifikace byla dlouhá a únavná, odpočítávala jsem jednotlivá kola, ale při samotné hře jsem se cítila výborně. Řekla jsem si, že nebudu na sebe nijak tlačit a hrála jsem to, co jsem potřebovala. Trefovala jsem fairwaye, zasahovala greeny a hrála na dva putty,“ řekla vítězka turnaje LET 2017 z Maroka.

První fázi kvalifikace mohla vynechat díky postavení do čtyřstého místa ve světovém žebříčku, do závěrečné Q-Series se kvalifikovala po čtvrtém místě ve druhé fázi. Kvalifikační maratón na osm kol pak Spilkové vyšel parádně.

Finálovou část vedla nepřetržitě od druhého kola až do šestého, v závěrečných kolech si hlídala pohodlný postup. Ve finálovém kole zahrála v Q-Series vůbec poprvé nad par hřiště. Po čtyřech bogey a jednom birdie zapsala 75 ran a s konečným skóre -11 obsadila čtvrté místo.

„Před starty jsem byla nervózní, ale pak při hře už ne. Soustředila jsem se a hrála jsem na pohodu a s úsměvem. Obě hřiště mi seděla, hraju rovné rány, takže mi užší fairwaye, ani bunkery a vody nevadily,“ komentovala svou hru 23letá profesionálka.

K finálovému kolu Q-Series pak dodala: „Hrála jsem znovu naplno, možná trochu víc na riziko, než předtím, ale zkoušela jsem skórovat. I když se to nepovedlo, jsem s výsledkem spokojená.“

Vyhrála Korejka Jeongeun Lee6 před americkou amatérkou Jennifer Kupcho. Na kartu kategorie 14 se nakonec může těšit 48 hráček. Není mezi nimi například neteř Tigera Woodse - Cheyenne Woods skončila až na děleném 51. místě.

LEADERBOARD

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Sobota 3. listopadu 2018
Všechny články autora

Související články

Ohlédnutí 2018 (1.):  Spilková posouvá český golf ...
Ohlédnutí 2018 (1.):  Spilková posouvá český golf ...

30.12.2018 | Klára Spilková v posledních dvou letech výrazně vynáší český golf vzhůru. Loni premiérovým vítězstvím na LET, letos postupem do elitní soutěže LPGA. Není už však sama, kdo má podíl na vzestupu českého golfu. Výtečnou sezónu mezi profesionály zažil i Filip Mrůzek, ani další hráči nezůstali pozadu.

Spilková po úspěšné kvalifikaci ukončila sezónu.
Spilková po úspěšné kvalifikaci ukončila sezónu.

06.11.2018 | Klára Spilková vrátila domů z úspěšné kvalifikace LPGA. Na tiskové konferenci v pražské Hergetově Cihelně shrnula tři uplynulé týdny, na jejich závěr přišla velká radost. Současně ukončila předčasně letošní sezónu a už se začala pomalu svěřovat s plány na příští rok.

Sedmé kolo Q-Series se dohrávalo v sobotu, Spilková ...
Sedmé kolo Q-Series se dohrávalo v sobotu, Spilková ...

03.11.2018 | (AKTUALIZOVÁNO) Stejně jako předchozí ani sedmé kolo Q-Series nebylo dokončeno kvůli tmě, dohrávalo se až v sobotu dopoledne. Klára Spilková sice poklesla na čtvrté místo, ale její celkovou pozici to nijak neohrozilo - na postupovou hranici má násko 22 ran.

Spilková kráčí k LPGA, od postupu ji dělí dvě kola
Spilková kráčí k LPGA, od postupu ji dělí dvě kola

01.11.2018 | S každým dalším povedeným kolem je blíž a blíž postupu. Teď už je Klára Spilková LPGA tak blízko, že se nechce věřit, že by měla o kartu přijít. Ani v šestém kole Q-Series neměla žádný vážnější problém, zahrála 71 ran (-1) a stále figuruje na prvním místě pořadí, i když už na čele není sama.

Klára Spilková dál v čele Q-Series, postup na ...
Klára Spilková dál v čele Q-Series, postup na ...

01.11.2018 | Závěrečný kvalifikační část LPGA už míří ke svému závěru, nyní už na hřišti Pinehurst #7. Kláru Spilkovou přechod na druhou osmnáctku zatím nijak nezbrzdila v rozletu a po kole v paru (72) dál drží v Q-Series vedení.

Spilková vstupuje do klíčové části Q-Series z ...
Spilková vstupuje do klíčové části Q-Series z ...

31.10.2018 | První část vyšla Kláře Spilkové skvěle. Česká profesionálka se po první polovině závěrečného kvalifikačního maratónu LPGA s názvem Q-Series usadila na vedoucí příčce, kterou bude chtít v následujících čtyřech kolech na Pinehurst no. 7 přetavit v kartu LPGA.

Spilková nezaváhala: V polovině Q-Series jasně vede
Spilková nezaváhala: V polovině Q-Series jasně vede

29.10.2018 | Úvodní část kvalifikačního maratónu LPGA zvládla Klára Spilková na podtrženou jedničku. Ve všech čtyřech kolech na hřišti Pinehurst číslo 6 zahrála pod par a suverénně vede o čtyři rány před startem druhé části, která se uskuteční na Pinehurst #7. Vyšlo jí i čtvrté kolo, navzdory nervóznímu úvodu.

Spilková k nezastavení: Kartě LPGA je o další ...
Spilková k nezastavení: Kartě LPGA je o další ...

28.10.2018 | Jeden den volna v závěrečné kvalifikační části Q-Series neměl na Kláru Spilkovou negativní vliv. Naopak. Česká hráčka uvítala pauzu v náročném programu, nabrala síly a v sobotu předvedla další bezchybné kolo. Po 69 ranách se jako první hráčka dostala na dvouciferné skóre pod par.

Reklama
RBRB
RB