Memoriál Hanuše Goldscheidera po 23. v Karlových Varech
Tomáš Přikryl, Neděle 6. srpna 2023
V roce 1993 se Hanuš Goldscheider stal prvním prezidentem České golfové federace. Ještě dříve, v roce 1990, byla z jeho iniciativy založena i PGA České republiky. V roce 2000 se stal členem Síně slávy ČGF. Od roku 2001 se pravidelně pořádá memoriál, který připomíná jeho význam pro český golf.
Plzeňský rodák Hanuš Goldscheider je pro český golf velice významnou osobností. Mnoho z českých hráčů, kteří se nyní objevují na startovních listinách těch nejvýznamnějších světových turnajů, na něj vzpomíná, hlavně díky turnajům „na dvorečku“ v pražském Erpetu, které organizoval další člen Síně slávy ČGF Karel Vopička. Ze všech talentovaných hráčů můžeme jmenovat hlavně Kláru Davidson Spilkovou, ale i další, jako například Šimona Zacha, Sáru Kouskovou nebo Janu Melichovou.
A právě podpora mládežnického golfu se v roce 2008 stala základní myšlenkou pro založení Nadace Hanuše Goldscheidera pro český golf. V roce 2012 se stal předsedou správní rady významný hudebník a právník JUDr. Ladislav Vostárek. Nadace dostala nový směr, který odkazoval na hlavní myšlenky prvního českého prezidenta ČGF. Díky jeho iniciativě získala nadace od svých přispěvovatelů a dárců finanční prostředky pro nákup dětského golfového vybavení. Nejprve začátečnické sady pro výuku golfu v tělocvičnách škol, následně běžné golfové hole, které se prostřednictvím golfových klubů spolupracujících v projektu ČGF Se školou na golf dostávají do rukou dětem na základních školách.
Za deset let existence projektu Se školou na golf se hlavně díky aktivitám nadace podařilo podpořit české golfové kluby ve spolupráci se základními školami, a to od prvních krůčků při zakládání zájmových golfových kroužků až po vytvoření metodického pokynu, jak na prvním stupni základních škol začít s golfem v rámci Školního výukového programu.
Hanuš Goldscheider byl velice aktivní i na mezinárodním poli. Zasloužil se o obnovení členství Československého golfového svazu v Evropské golfové asociaci, kde od roku 1989 pracoval po dobu čtyř let jako člen Championship Committe, a také o vstup do World Amateur Golf Council. Čtyři roky zastupoval Evropu v Rules Committee a dva roky v Komisi pro amatérský status, obě působící při Royal & Ancient St Andrews (R&A). Projekt Se školou na golf se po deseti letech své existence v tomto roce zapojil do GolfSixes, aktivity, která propojuje stejnou myšlenku napříč 16 zeměmi z různých kontinentů. GolfSixes podporují R&A, Confederation of profesional golf (CPG), ale i DP World Tour nebo Ladies European Tour.
23. memoriál Hanuše Goldscheidera je proto příležitostí vzpomenout si nejen na významného člověka v českém golfu nebo na již dříve jmenovaný „dvoreček“ v pražském Erpetu. Memoriál je i příležitostí, kde si nejen jeho účastníci mohou připomenout, kam až český golf za 23 let došel. Základní myšlenka je však stále stejná. A hodí se využít slova Ladislava Vostárka: „A co děti, mají si kde hrát?“