Česká golfová federace

Aktuality

Prokop Sedlák, člen Síně slávy českého golfu, oslaví 80 let

Prokop Sedlák, člen Síně slávy českého golfu, oslaví 80 let

Tomáš Přikryl, Pátek 21. dubna 2023

V neděli 23. dubna 2023 oslaví Prokop Sedlák úžasných 80 let a všichni, kteří ho znají, mu dozajista přejí jen to nejlepší. Česká golfová federace se připojuje také. Od roku 2005 je členem Síně slávy českého golfu za dlouholetou organizační a publikační činnost. Golf hraje již 75 let.

Prokop Sedlák je s historií českého golfu bytostně spjat také tím, že jeho otec patřil k zakladatelům a průkopníkům hry v Československu. Ten v roce 1928 stál u vzniku Golfového klubu Líšnice, působil zde 12 let jako jeho prezident, pomohl klubu přežít nejtěžší období v 50. letech.

Sedlák svého otce následoval, golfově vyrůstal na Líšnici od přelomu 40. a 50. let, je s tímto klubem svázán stejně jako jeho otec celým životem i aktivitou. Ve vedení klubu byl již od 70. let, a i díky němu byla Líšnice vždy nejen nositelem golfových tradic, ale i soudržnosti. V letech 1993–1996 zde působil jako prezident, také jeho přičiněním se v té době podařilo Líšnici zachovat jednotu klubu a později získat správu nad hřištěm. V roce 2005 byl uveden do Síně slávy českého golfu, stal se i čestným členem Golfového klubu Líšnice. Byl přitom i dobrým sportovním hráčem, několikanásobným mistrem líšnického klubu; naposledy v roce 1992, v téměř padesáti letech.

Sedlákova organizační práce pro golf byla vykonávána mimo jeho zaměstnání, ve volném čase. Jako výzkumný pracovník a inženýr pracoval dlouhá léta v Ústavu termomechaniky AV, od roku 1991 zde zastával funkci zástupce ředitele. V roce 2016 byl za svoji činnost Akademií věd oceněn Děkovným listem. Na atmosféru práce pro ČGF jak v 90. letech pod vedením Hanuše Goldscheidera, tak i později pod Milanem Veselým vzpomínal jako éru konsenzu a věcnosti, kdy k zásadním konfliktům nedocházelo a bojovná hlasování se nekonala, usnesení byla přijímána na základě obecné shody ve výboru. Práci pro ČGF na republikové úrovni opustil především z osobních důvodů, stále pracoval jako náměstek v Ústavu termomechaniky AV a chtěl se rovněž více věnovat rodině, vnoučatům, a samozřejmě dále práci pro Líšnici.

V současné době se Sedlák aktivně zapojuje do mapování historie českého golfu a úzce na ní spolupracuje s Českou golfovou federací.

Rozhovor s Prokopem Sedlákem naleznete na stránkách Golf Digest.

Text převzat z knihy Andreje Halady: Český golf – Historie od roku 1990 do současnosti.
Foto: Zdeněk Sluka

Datum: Pátek 21. dubna 2023
Všechny články autora

Související články

Martina Fulínová vstupuje v ČGF do čtvrté dekády
Martina Fulínová vstupuje v ČGF do čtvrté dekády

30.11.2023 | 1. prosince 1993 se tehdy třiadvacetiletá jamková mistryně České republiky Martina Dorníková (později provdaná Fulínová) stala první placenou zaměstnankyní České golfové federace. Začínala jako sekretář ČGF a asistentka Hanuše Goldscheidera. V sekretariátu působí již 30 let.

Sportovní manažerkou ČGF se stala Adéla Koukalová
Sportovní manažerkou ČGF se stala Adéla Koukalová

20.11.2023 | Na pozici sportovního manažera byla vybrána Adéla Koukalová. V její gesci bude zejména příprava tréninkových kempů v tuzemsku i v zahraničí, příprava reprezentačních akcí včetně komunikace s vrcholnými evropskými a světovými orgány. Převezme rozsáhlou agendu Tréninkového systému ČGF a reprezentace.

ČGF se stěhuje do Hostivaře
ČGF se stěhuje do Hostivaře

31.10.2023 | Česká golfová federace přestěhovala v říjnu 2019, po 25 letech působení v Erpet Golf Centru, své sídlo do kancelářské budovy Golden Office v Praze 4 v Braníku. Od letošního listopadu bude novým působištěm ČGF zázemí v Galerii Golf Hostivař.

Manažer Sportovního úseku STK ČGF
Manažer Sportovního úseku STK ČGF

15.09.2023 | Česká golfová federace hledá spolupracovníka na pozici Manažer Sportovního úseku STK ČGF. Zájemci se mohou přihlásit nejpozději do 30. září na mailovou adresu secretary@cgf.cz. Podmínkou je zaslání motivačního dopisu a strukturovaného životopisu.

#ThankAGreenkeeper, #ThankASuper
#ThankAGreenkeeper, #ThankASuper

12.09.2023 | Česká golfová federace se připojuje k aktivitě, která má za cíl poděkovat všem greenkeeperům a superintendentům golfových hřišť. Ať jste golfisté, partneři, nebo máte jiné aktivity, které vás spojují s golfem, nezapomínejme na úsilí lidí, kteří připravují golfová hřiště ke hře.

Vývoj a provoz Informačního systému České golfové ...
Vývoj a provoz Informačního systému České golfové ...

11.09.2023 | Česká golfová federace vstupuje do nového projektu, který se bude zabývat vývojem nového informačního systému, který v současné době zajišťuje tzv. Technický server. Všichni zájemci, kteří mají zájem nahlédnout do zadávací dokumentace, se mohou registrovat do 25.

Portál Bav se golfem na nové digitální platformě ...
Portál Bav se golfem na nové digitální platformě ...

24.08.2023 | Cílem nové aktivity je změnit vnímání golfové hry a přivést nové hráče tam, kde se tento sport hraje, od driving range přes simulátory až po jednotlivá hřiště. R&A přichází s novou digitální platformou golf.golf. S platformou, která v České republice existuje již od roku 2018.

Fanshop národního týmu – Czechia Golf
Fanshop národního týmu – Czechia Golf

08.08.2023 | Česká golfová federace uvádí ve spolupráci se značkou Tony Trevis fanshop pro fanoušky českého golfu. Reprezentační oblečení českého týmu je nyní dostupné všem sportovním nadšencům pod značkou Czechia Golf . ...

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde