Česká golfová federace

Aktuality

Odstartovala univerzitní sezóna v USA

Odstartovala univerzitní sezóna v USA

Tomáš Přikryl, Pátek 10. února 2023

Česká republika má zastoupení téměř třicítkou českých hráčů a hráček, kteří při studiu na amerických vysokých školách hrají soutěžní golf díky tamní podpoře univerzitního sportu. Nejsledovanějšími Čechy v již započaté jarní sezóně budou Jiří Zuska, Filip Jakubčík, Patricie Macková a další.

Jarní semestr na amerických univerzitách odstartoval a golfisté již finišují své přípravy. Někteří v uplynulém týdnu dokonce zahájili letošní sezónu, která je v případě univerzitního golfu považována za tu hlavní. Na rozdíl od semestru podzimního se totiž bude soutěžit minimálně po dobu čtyř měsíců a vše vyvrcholí šampionáty konferencí, regionů a následně národním šampionátem.

Mezi 27 českými amatéry působícími za oceánem je naposledy i česká mužská amatérská jednička Jiří Zuska, který svůj poslední semestr na University of Louisville zahájil v minulém týdnu na turnaji Sea Best Invitational na Floridě.

„První turnaj po zimní pauze je vždy trochu náročnější a výsledek příliš neodpovídá mému očekávání, ale za ty roky jsem se naučil mít správný přístup jak v tréninku, tak i po mentální stránce. Dělené 29. místo není špatné a první turnaj mi ukázal, na čem můžu v začátku sezóny pracovat,“ komentoval Zuska, jehož tým bral finální čtvrté místo v turnaji.

Právě tento zahajovací podnik sezóny pořádal tým dalšího českého reprezentanta Filipa Ráži, který druhým rokem působí na Jacksonville University na Floridě. Se spoluhráči na turnaji Sea Best Invitational obsadili dělenou osmou příčku.

Česká amatérská dvojka Filip Jakubčík má za sebou svůj první semestr coby vysokoškolák na prestižní University of Arizona. Také jeho tým v minulém týdnu zahájil sezónu domácím turnajem The Arizona Thunderbirds Intercollegiate, kde brali skvělé druhé místo. Jakubčík skončil na dělené 31. příčce.

Za University of Washington již čtvrtým rokem hraje Petr Hrubý, v týmu University of the Pacific působí Petr Janík rovněž čtyři roky. Dalšími hráči v USA z Top 30 českého amatérského žebříčku jsou Vlastimil Miler jun. hrající za Wayland Baptist University a Václav Tichý na James Madison University.

I po úspěšném ukončení studia ze stran předních, nyní již profesionálních hráček soutěžících na Ladies European Tour, má Česká republika nadále silné zastoupení v podání Patricie Mackové, Natálie Saint Germain, Anny Andrýsové či Dominiky Burdové.

Aktuálně druhá nejlepší česká amatérka Macková je za polovinou svých studií na University of Maryland. Její tým si na úvodním turnaji Collegiate Invit. at Guadalajara CC připsal sedmou příčku, česká reprezentantka skončila na děleném 23. místě.

Saint Germain naopak na podzim svou univerzitní kariéru zahájila, a to na University of Houston. První turnaj sezóny ji čeká v nadcházejícím týdnu na San Diego State Classic.

Andrýsová je rovněž tzv. Freshman a soutěží v týmu University of Louisiana Monroe, zatímco Burdová působí třetím rokem na škole Indiana University.

Ke konci dubna akademický rok vyvrcholí významnými turnaji. Družstva čekají Conference Championships, ze kterých týmoví a individuální vítězové postoupí na NCAA Regional Championships. Tento šampionát, rozdělen na několik částí dle příslušných regionů, se hraje o pár týdnů později a účastní se ho jak vítězové konferencí, tak i nejlepší týmy v USA dle žebříčků. Na konci měsíce pak dojde na velké finále, kde se utkají nejlepší ženské i mužské týmy o titul národního šampióna.

Hlavní sportovní asociací pro univerzitní sporty v USA je NCAA, která je rozdělaná na tři divize a univerzity jsou zpravidla rozděleny dle velikosti dané školy i úspěšnosti vybraných sportů v národním měřítku. Nejlepší týmy z celé země spadají pod Divizi I, existují však i další sportovní asociace zaměřené na univerzitní sport, jako je například NAIA.

Seznam turnajů a výsledky můžete po dobu jarního semestru sledovat na stránkách GolfStat a BirdieFire. Oficiální žebříčky naleznete zde a aktualizovaný seznam výsledků českých golfistů na našem portále zde.

FOTO University of Louisville

Datum: Pátek 10. února 2023
Všechny články autora

Související články

Univerzitní golf v USA: příležitost pro české hráče
Univerzitní golf v USA: příležitost pro české hráče

07.12.2023 | Desítky českých mladých golfových nadějí odcházejí každoročně za oceán, aby tam spojily studium s golfem. Zámořské univerzitní podmínky momentálně využívá pro svůj golfový rozvoj na čtyři desítky mladých Čechů. O jejich úspěších se z médií dočteme. Co ale víme o tamním systému univerzitního golfu?...

Dagmar Urbánková má za sebou skvělou část univerzitn ...
Dagmar Urbánková má za sebou skvělou část univerzitn ...

14.11.2023 | Český golf se na amatérské úrovni v zahraničí prezentuje skvělými výsledky. Na amerických univerzitách působí v první a druhé divizi 39 hráčů. Skvělý vstup do sezóny předvedla v týmu University of Illinois Chicago Dagmar Urbánková, která před začátkem třetího ročníku přestoupila na novou školu.

Veronika Kedroňová zvítězila ve svém prvním turnaji
Veronika Kedroňová zvítězila ve svém prvním turnaji

16.09.2023 | Zámořská golfová sezóna odstartovala skvělými výsledky českých hráčů. Výborný vstup do svého nového angažmá v Kent State University předvedla Veronika Kedroňová. Z Nového Mexika ze hřiště UNM Championship Course si odváží vítězství z jejího první ostrého startu.

Patricie Macková sbírá další úspěchy ve své univerzi ...
Patricie Macková sbírá další úspěchy ve své univerzi ...

21.04.2023 | Česká amatérská dvojka Patricie Macková působící v univerzitním týmu Marylandu v USA zaznamenala další velký úspěch děleným vítězstvím na turnaji Lady Buckeye Invitational v Ohio. Jejích -8 ran znamenalo rekord turnaje a její sedmou top 10 v sezóně, včetně vítězství na turnaji Yale Invitational.

Zářivé momenty českých univerzitních mladíků na ...
Zářivé momenty českých univerzitních mladíků na ...

14.04.2023 | S optimismem se dívá český mužský golf za moře na jarní výkony trojice mladíků v týmech amerických univerzit. Rekordních 66 ran Jakubčíka v prvním kole Western Intercollegiate, historicky první start Čecha na PGA včetně projití cutem v podání Zusky nebo 3.

Václav Tichý má v zámoří skvělou formu
Václav Tichý má v zámoří skvělou formu

30.03.2023 | Vizitka Václava Tichého, hráče James Madison University ve Virginii, je za poslední dva turnaje v řadě impozantní. Dvě TOP 10, navíc čistá skórkarta a 65 ran v posledním kole v turnaji UNCW Seahawk Intercollegiate v Severní Karolíně je zároveň školním rekordem jeho univerzity.

Petr Hrubý vybojoval první titul v USA, Jelínkovi ...
Petr Hrubý vybojoval první titul v USA, Jelínkovi ...

10.03.2023 | Na rozjetý vlak skvělých výsledků českých hráčů v zahraničí naskočili také Petr Hrubý a Maximilián Jelínek. Zatímco Hrubý získal první univerzitní titul na turnaji R.E.L. Lamkin Invitational, Jelínek si připsal první a třetí místo mezi juniorskou elitou.

Patricie Macková se v zámoří umístila v Top 10
Patricie Macková se v zámoří umístila v Top 10

06.03.2023 | Přední česká amatérka Patricia Macková má za sebou úspěšný turnaj ICON Invitational, na kterém se umístila na děleném osmém místě. V silně obsazeném podniku, který hrála se svým týmem University of Maryland, startovalo 12 týmů z první padesátky univerzitního žebříku NCAA.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde