Česká golfová federace

Aktuality

Sára Kousková převzala na Zbraslavi plnou hrací kartu na Ladies European Tour pro rok 2023

Sára Kousková převzala na Zbraslavi plnou hrací kartu na Ladies European Tour pro rok 2023

Neděle 16. října 2022

Sára Kousková ovládla celoroční žebříček Order of Merit druhé nejvyšší evropské golfové soutěže Ladies European Tour Access Series a stala se tak historicky první českou golfistkou, které se podařilo získat podobné ocenění.

Ač Kousková absolvovala pouze polovinu z 20 turnajů, které letošní ročník LETAS nabídl, připsala si kromě vítězství v OoM také titul Rookie of the Year a prvenství v oficiálním Money Listu. Prvenství v hodnocení LETAS Kouskové zajistilo plnou hrací kartu na Ladies European Tour pro rok 2023.

Česká golfistka, která získala v žebříčku OoM celkem 2592 bodů, se neúčastnila posledního turnaje LETAS u Zaragozy, jenž již na jejím vítězství nemohl nic změnit. Druhá Němka Chiara Noja zaostala za českou golfistkou o téměř 370 bodů, třetí místo patří Momoce Kobori z Nového Zélandu. Plnou kartu na Ladies European Tour si zajistily ještě Němka Patricie Schmidt, nizozemská golfistka Lauren Holmey a Švédka Anna Magnusson.

Kouskové letos po vstupu mezi profesionálky pomohly k celoročnímu triumfu zejména tři vítězství – v Malaze, Jonkopingu a Puidoux. V deseti turnajích slavila kromě výher další tři umístění na stupních vítězů a na každém z turnajů prošla cutem.

Všechny tři výhry byly trochu odlišné, ale vážím si každé z nich. Ohromně moc jsem si vzala nejen z těchto turnajů, ale také z dalších, kde jsem bojovala do posledních jamek o výhru. Jsem přesvědčená, že ještě důležitější než samotné výsledky, byl pro mě sběr informací a zkušeností. Ty budu chtít využít už příští rok v soubojích s těmi nejlepšími…“ líčí rodačka z Karlových Varů. „Plán letošních turnajů byl lehce fluidní, ale byli jsme s týmem připraveni na několik variant průběhu sezóny. Volba cesty přes LETAS se ukázala být jako ta nejlepší, i když to nebylo zrovna lehké rozhodování. To, že vše dopadlo ziskem karty a výhrou v OoM, ač se to v červnu mohlo zdát spíš jako sen, je ohromná odměna.“

Česká golfistka měla možnost převzít všechna ocenění od zástupkyně Ladies European Tour Kláry Kuchařové o tomto víkendu v Praze, ve svém domovském klubu na Zbraslavi. „Bylo to ohromně milé a velmi osobní. Trochu mě mrzelo, že jsem nemohla být u pátečního předávání ve Španělsku, ale dnešní zážitek to vše ještě předčil. Byl to jeden z nejdojemnějších momentů v mém životě,“ říká Kousková, která přijímala gratulace z celého světa. „Ohromně si vážím všech zpráv, které jsem dostala, a ještě teď mi chodí. Zároveň to vnímám jako určitou odměnu a motivaci do budoucna. Je to takové palivo do toho mého „dieselového“ motoru. Vždyť co může být lepší, než rozdávat radost svým blízkým a lidem, kteří vám fandí… A je to o to cennější, když se třeba jedná i o vaše protihráčky,“ směje se Kousková a ke svému úspěchu dodává. „Vlastně mi vše ještě ani moc nedochází. Ale vzhledem k tomu, že už příští týden budeme plánovat jakých turnajů se následující rok na LET chceme účastnit, tak mi to dělá ohromný úsměv na tváři. Moc se těším. Cíle ještě stanovené nemáme, ale určitě bych se chtěla pohybovat v TOP 25 žebříčku LET a prorazit na jednom z majorů.“

Kouskové její letošní výsledky pomohly také ke kariérnímu posunu na světovém žebříčku, kde jí nyní na 260. místě. Na konci května, kdy se rozhodla přestoupit k profesionálkám, jí přitom patřilo umístění až v osmé světové stovce. Aktuální pozice by jí zajistila, společně s Klárou Spilkovou, účast na olympijských hrách v Paříži. „Samozřejmě skok na žebříčku je to obrovský. Amatérské turnaje se do světového žebříčku nepočítaly, takže jsem reálně začala sbírat body až od června. A moc mě těší, že se nám daří plnit plán i směrem k olympijským hrám v Paříži. Ty jsou velkým snem a motivací,“ říká s ohledem na OH třiadvacetiletá golfistka.

Pro Kouskovou ještě letošní sezóna nekončí. Díky svému vítězství v LETAS obdržela pozvánku na prestižní Australian Open, ve hře jsou i pozvánky na Aramco Series v Jeddah a také na finále Ladies European Tour ve Španělsku, kde by měla možnost poměřit síly s nejlepšími golfistkami starého kontinentu. „Ještě nechci hodnotit celou sezónu, protože jsme se rozhodli si ji trochu prodloužit. Jsem šťastná, že budu moct závěr roku strávit na hřišti a zahrát si s nejlepšími golfistkami světa. Věřím, že se mi povede na turnajích přetavit to, co zatím fungovalo celou sezónu – tedy konzistentní hra z týčka a v poli. Když se k tomu přidá i puttování, tak věřím, že mohu být úspěšná i mezi nimi,“ usmívá se Kousková na závěr.

Výsledky celoročního žebříčku Order of Merit naleznete zde.
Výsledky celoročního žebříčku Rookie of the Year naleznete zde.

 

Foto: Patrik Jeřicha

 
Datum: Neděle 16. října 2022
Všechny články autora

Související články

Davidson Spilková pokračuje v krasojízdě na LET
Davidson Spilková pokračuje v krasojízdě na LET

18.03.2023 | Klára Davidson Spilková přidala třetí umístění v Top 6 v řadě na okruhu Ladies European Tour, které na turnaji Aramco Team Searies – Singapore ozdobila také děleným třetím místem v týmové soutěži. Dělená 23. skončila Sára Kousková, cutem prošla také Tereza Melecká.

Aramco Team Series na LET začíná v Singapuru
Aramco Team Series na LET začíná v Singapuru

15.03.2023 | Inovativní týmová série Aramco Team Series Presented by Public Investment Fund na okruhu Ladies European Tour začíná tento týden v Singapuru. Na turnaji, ve kterém se hraje individuální i týmová soutěž, budou startovat rovněž Klára Davidson Spilková, Sára Kousková, Tereza Melecká a Jana Melichová.

Druhé Top 10 pro Kláru Davidson Spilkovou v Jižní ...
Druhé Top 10 pro Kláru Davidson Spilkovou v Jižní ...

11.03.2023 | Česká profesionálka Klára Davidson Spilková vybojovala i v druhém týdnu v Jižní Africe umístění v Top 10 po skvělé šesté příčce na turnaji Investec South African Women’s Open. Také Sára Kousková si drží stoprocentní bilanci úspěšných cutů a odváží si dělené 47.

LET pokračuje v Jižní Africe i s českým zastoupením
LET pokračuje v Jižní Africe i s českým zastoupením

07.03.2023 | Okruh Ladies European Tour pokračuje již druhým týdnem v Jihoafrické republice, kde se od středy bude hrát čtyřdenní turnaj Investec South African Women’s Open. Na start se postaví také čtyři české profesionálky – Klára Davidson Spilková, Sára Kousková, Jana Melichová a Tereza Melecká.

Klára Davidson Spilková se v Jižní Africe umístila ...
Klára Davidson Spilková se v Jižní Africe umístila ...

04.03.2023 | O další výborný výsledek v podání české hráčky se zajistila Klára Davidson Spilková v turnaji Joburg Ladies Open série Ladies European Tour. Nejlepší česká profesionálka si v Jihoafrické republice připsala dělenou čtvrtou příčku, cutem prošla také Sára Kousková a umístila se dělená 49.

Dva týdny v Jižní Africe i s pěti Češkami na LET
Dva týdny v Jižní Africe i s pěti Češkami na LET

27.02.2023 | Okruh Ladies European Tour (LET) se po osmidenní pauze opět rozjíždí. Dva týdny v Jižní Africe započnou turnajem Joburg Ladies Open, ve kterém budou startovat také Klára Davidson Spilková, Jana Melichová, Sára Kousková, Tereza Melecká a Šideri Váňová.

Výtečná Melichová na LET: z Maroka veze dělené ...
Výtečná Melichová na LET: z Maroka veze dělené ...

12.02.2023 | O skvělý úspěch se zasloužila Jana Melichová, která se na turnaji Lalla Meryem Cup umístila na děleném pátém místě. V Maroku se dařilo rovněž Sáře Kouskové s dělenou 24. příčkou, cutem prošla i Tereza Melecká a brala dělenou 34. pozici. ...

Úvodní turnaj LET: cutem prošly tři Češky, nejlépe ...
Úvodní turnaj LET: cutem prošly tři Češky, nejlépe ...

05.02.2023 | Nejvyšší ženský okruh Ladies European Tour má za sebou první zastávku letošní sezóny. Na turnaji Magical Kenya Ladies Open se do víkendových kol probojovaly tři české hráčky, nejlépe skončila Jana Melichová na děleném 27. místě. ...

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde