Česká golfová federace

Aktuality

Senzační týden pro český golf

Petr Šavrda, Sobota 23. července 2022

Triumf Sáry Kouskové na LETAS ve Španělsku, zlato a stříbro pro naše mladé naděje na European Young Masters ve Finsku a dvě Češky v nejlepší dvanáctce na Mistrovství Evropy žen ve Francii. Týden, který český golf nepamatuje!

Sára Kousková si připsala své druhé vítězství na nižší ženské evropské profesionální tour LET Access Series. Na turnaji Santander Golf Tour Malaga zvítězila o jedinou ránu před Italkou Virginií Elenou Cartou a připsala si výhru 6.400 euro. Kousková díky vítězství ve Španělsku oslavila svou první profesionální výhru, premiérový triumf na LETAS si připsala loni ještě jako amatérka. Za dva měsíce stihla na prestižní Ladies European Tour vytěžit ze dvou startů dvě umístění v TOP 25.  Na okruhu LETAS pak druhé místo na Amundi Czech Ladies Challenge a sedmé místo minulý týden na Trust Golf Series ve Skotsku. Kouskové přinesla výhra důležité body do Order of Merit celé tour, ve které jí nyní patří 6. místo. Je potřeba ale zmínit, že má zatím odehrané pouze čtyři turnaje. Pokud se jí podaří být v nejlepší šestce i na konci sezóny, získá plnou hrací kartu na Ladies European Tour pro rok 2023 a vyhne se prosincové Q-school.

Na úspěch Kouskové navázali tento týden také čeští amatéři. Smíšený reprezentační tým získal zlaté medaile na European Young Masters ve Finsku. Mistrovství Evropy družstev do 16 let se hrálo na hřišti Linna Golf a český tým porazil všech 28 soupeřů včetně největších favoritů Španělska, Itálie, Anglie, Francie nebo Německa. Tým ve složení Louis Klein, Jakub Janda, Kristina Lebová a Tiphani Knight se pohyboval mezi nejlepšími od prvního kola. Na úvod turnaje to byli hlavně čeští chlapci, kteří drželi naděje na dobré umístění. Od druhého dne se k nim však přidaly i dívky a závěrečné kolo Kristiny Lebové za -4 zpečetilo české zlato. Lebová navíc získala stříbrnou medaili v individuální kategorii dívek. Ke zlatu jí chyběla jedna rána. Louis Klein začal závěrečné kolo třemi bogey, ale v druhé devítce zabojoval a dokázal se dostat zpět na skóre even par. Podobný průběh závěrečného kola prožil také Jakub Janda. I on se dokázal z plusových čísel vyhoupnout zpět na par, a to především díky eaglu na desáté jamce. Klein obsadil v individuální kategorii chlapců dělené páté místo, Janda skončil dělený osmý. Zahanbit se nenechala ani debutující Tiphani Knight, které si odváží z Finska dělené patnácté místo. Důležité pro český titul bylo především její druhé kolo za 71 ran (-1). V celkovém součtu tří kol zaznamenal český tým skóre -9 a díky lepšímu „tie breakeru“ (rozhodující kritérium v případě stejného výsledku více týmů) předstihl druhé Španělsko. Třetí skončila Itálie. Tým kouče Petra Němečka a kapitána Milana Mojžíše tak může slavit další parádní úspěch českého golfu v letošní sezóně.

Aby toho nebylo tento víkend ve výčtu českých úspěchů na golfových hřištích málo, parádního výsledku dosáhly na Mistrovství Evropy žen ve Francii také naše dvě hráčky Patricie Macková a Denisa Vodičková. Šampionát se odehrál na hřišti Golf de St. Germain na předměstí Paříže a dle slov hlavního kouče Harryho Scotta, který české hráčky na turnaji doprovázel, se jednalo o obrovský kontrast v porovnání s nedávno skončeným ME družstev ve Walesu. Extrémně těžký set up a drsné podmínky na ostrovech tentokrát vystřídalo kratší hřiště, které vyzývalo ke skórování.

Do posledních jamek finálového kola byly ve hře o medaile dvě naše hráčky. Patricie Macková obsadila po kolech 70, 67, 68, 69 (-13) dělené čtvrté místo a odváží si tak z Francie nejlepší umístění české hráčky na evropském ženském šampionátu v historii. O čtyři příčky tak vylepšila dvě osmá místa Sáry Kouskové. „Patricie ukázala zkušenosti, a především kvalitu hry srovnatelnou s evropskou špičkou. Měla pečlivou přípravu na každé kolo, její hra byla klidná, dělala na hřišti správná rozhodnutí a minimalizovala zásadní chyby. Kdybych mohl říct jedno místo ve hře, které mohlo být lepší a možná by jí zajistilo umístění na stupních vítězů, tak to bylo patování. Páťa odehrála skvělý turnaj a nelze jí nic vytknout, tři soupeřky byly prostě o maličko lepší“, okomentoval historické umístění české hráčky Harry Scott.

Druhou hráčkou, která se do posledního kola prala o umístění v TOP 10, byla Denisa Vodičková. Slabší třetí den jí vyřadil ze hry o medaile a v sobotním finálovém kole se jí již nepodařilo smazat náskok vedoucích soupeřek. I tak je dělené 12. místo dalším senzačním výsledkem této mladé hráčky. „Denisa zasahovala tento týden míč jako žádná jiná hráčka na turnaji. V pátek se jí tolik nedařilo a v sobotu se již snažila příliš tlačit na výsledek, z čehož plynulo několik drobných chyb. Přesto opět ukázala svůj ohromný potenciál a jsem přesvědčený, že jednou tento turnaj vyhraje“, dodal hlavní kouč.

Velmi solidní turnaj odehrála také Natálie Saint Germain. Na hřišti se stejným názvem odehrála velmi solidní čtyři kola bez větších chyb. Jako třetí česká hráčka prošla cutem a díky závěrečnému kolu v paru obsadila konečné 54. místo. Zbývající tři hráčky se do finálového sobotního kola neprobojovaly. Agáta Vahalová bojovala po celý turnaj s nemocí, Gabriela Roberta Vítů a Sofie Dimitrova hrály velmi slušně, ale v žádném ze tří kol se nevyvarovaly několika závažným chybám.

Mistryní Evropy pro rok 2022 se stala Belgičanka Savannah de Bock, která až na čtvrté jamce play off udolala Angličanku Charlotte Heath.