Česká golfová federace

Aktuality

Talent Development: Praktická příručka, jak přistupovat k tréninku mládeže

Talent Development: Praktická příručka, jak přistupovat k tréninku mládeže

Petr Halaburda, Středa 27. ledna 2021

Talent Development in Czech Golf je název manuálu pro kluby, trenéry a samotné hráče, který zveřejnila Česká golfová federace. Autory tréninkového materiálu jsou hlavní kouč ČGF Staffan Johansson a kondiční trenér Milan Mojžíš.

Jak naznačuje složení autorské dvojice, jeho zaměření je zcela odlišné od Tréninkového manuálu ČGF, který v roce 2015 zpracoval tehdejší hlavní kouč Keith Williams. Zatímco Williamsův materiál byl převážně založen na teorii, věnoval se technice golfového švihu, nový dokument Talent Development je především praktickou příručkou, jak přistupovat k tréninku mládeže v různých věkových kategoriích a na různých výkonnostních úrovních.

Materiál by měl pomoci především klubovým trenérům k zefektivnění tréninku mládeže. Využít ho ale může každý, protože obsahuje mnoho cenných praktických rad, tipů a tréninkových drilů. Pokrývá vše od práce s dětmi v klubech, přes regionální výběry ČGF až po národní tým a reprezentaci. Sloužit může také jako průvodce pro hráče jak se připravit na profesionální kariéru.

„Materiál začal vznikat úvodem roku 2020. Praktický manuál k trénování mládeže bylo něco, po čem golfová společnost dlouho volala. Původním záměrem bylo vytvořit pouze golfový materiál, následně jsme se rozhodli doplnit také příslušnou kondiční část. Golf s fyzickou přípravou jdou totiž ruku v ruce a dnešní trenéři mládeže by měli mít základní znalosti i v tomto oboru,“ popsal vznik elektronické publikace sportovní ředitel Petr Šavrda.

Nový Talent Development je k dispozici ke stažení v PDF formátu na stránkách ČGF (v sekci Dokumenty Reprezentace a rovněž v sekci Sportovní golf – Studijní materiály). Zatím pouze v elektronické verzi a v anglickém jazyce.

„Tištěná podoba není v plánu, jelikož materiál je v mnoha ohledech interaktivní, plný odkazů na různá videa nebo dokumenty. Navíc ho plánujeme v toku času nadále rozvíjet. Použitá angličtina je velmi jednoduchá a nikdo by s ní neměl mít zásadní problém. Máme tři anglicky mluvící kouče ČGF, takže komunikace hráčů s trenéry probíhá stejně převážně v anglickém jazyce,“ vysvětlil Šavrda.

„Pokusili jsme se vytvořit dokument, který by mohl být vodítkem pro práci s hráči. Zahrnuli jsme i některá cvičení, která lze s hráči použít. Tento materiál může také fungovat jako inspirativní dokument pro kluby. Určitě by bylo možné zahrnout spoustu dalších věcí, ale to necháváme na každém z uživatelů. Měl by to být neustále žijící dokument, kam bude možné přidávat novinky. I to je jeden z důvodů, proč nedochází k jeho tiskové podobě,“ popisuje obsah Staffan Johansson.

Na praktické ukázky upozorňuje Milan Mojžíš. „Fyzická příprava je nedílnou součástí kvalitní sportovní přípravy mladých golfistů, proto bylo nezbytné abychom rozšířili některé kapitoly o tuto problematiku. V materiálu jsou zmíněny správné zásady fyzického rozcvičení před hrou nebo tréninkem, včetně ukázek rozcviček světových hráčů, optimální struktura skupinových tréninkových jednotek juniorů a doporučené objemy tréninkových jednotek během celoroční přípravy,“ popisuje obsah kondiční kouč.

Podle Mojžíše je většina informací určená osobním golfovým trenérům, asistentům nebo rodičům, kteří se podílejí na pravidelné golfové přípravě juniorů v klubech nebo TCM. Zejména při skupinových trénincích nejmladších golfistů není často přítomen profesionální kondiční trenér nebo fyzioterapeut, a je proto nezbytné, aby jejich funkci do určité doby kvalitně nahrazovali právě oni.

 

Datum: Středa 27. ledna 2021
Všechny články autora

Související články

Filip Jakubčík po vítězství na Floridě už nemusí ...
Filip Jakubčík po vítězství na Floridě už nemusí ...

22.01.2021 | První start v turnaji AJGA vynesl Filipu Jakubčíkovi nejen premiérové vítězství v sérii, ale také automatickou kvalifikaci na další soutěže. Pro sedmnáctiletého českého golfistu to byl od podzimního příletu již třetí titul na americké půdě.

Z kvalifikace za titulem: Filip Jakubčík ovládl ...
Z kvalifikace za titulem: Filip Jakubčík ovládl ...

19.01.2021 | Přes kvalifikaci se musel probít Filip Jakubčík do hlavní části prestižního turnaje Sean Foley Perfomance Junior Championship, který pak suverénně vyhrál (-7) s náskokem osmi ran a dokonale zaskočil domácí favority.

Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...
Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...

20.12.2020 | Sezóna 2020, to byla pro Matěje Baču především úspěšná účast na domácím European Young Masters. Ale nejen start v turnaji pro nejlepší evropské hráče do 16 let rozhodl o tom, že byl vyhlášen nejlepším kadetem roku.

Jak bude vypadat mezinárodní sezóna 2021?
Jak bude vypadat mezinárodní sezóna 2021?

30.11.2020 | Návrat k tradičnímu schématu největších mezinárodních turnajů, které (snad) už nebude ovlivňovat koronavirová epidemie. Tak vypadá přehled hlavních mezinárodních amatérských akcí pro rok 2021 podle termínové listiny Evropské Golfové Asociace.

Na Slovensku odstartuje mistrovství Evropy do ...
Na Slovensku odstartuje mistrovství Evropy do ...

22.09.2020 | Ve středu startuje na Slovensku ME družstev dívek do 18 let, Českou republiku budou reprezentovat Denisa Vodičková, Lenka Nebeská, Agáta Vahalová a Tatiana Boháčová. Silný tým se bude snažit vylepšit loňské šesté místo.

EYM, 3. kolo: Vodičková slaví bronz, družstvo ...
EYM, 3. kolo: Vodičková slaví bronz, družstvo ...

29.08.2020 | Skvělý úspěch slaví český golf v European Young Masters, které je evropským šampionátem hráčů do 16 let. Denisa Vodičková veze z Mladé Boleslavi bronzovou medaili, tým bere stříbro! A Matěj Bača skončil jen ránu od bronzové medaile.

EYM, 2. kolo: Český tým i Vodičková jsou ve hře ...
EYM, 2. kolo: Český tým i Vodičková jsou ve hře ...

28.08.2020 | České smíšené družstvo zůstává i před finálovým kolem European Young Masters ve hře o medailové pozice. Tým má na pátém místě ztrátu dvou ran na třetí místo, Denisa Vodičková je v soutěži dívek dvě rány od bronzu.

EYM, 1. kolo: Český tým ztratil v závěru, Vodičková ...
EYM, 1. kolo: Český tým ztratil v závěru, Vodičková ...

27.08.2020 | Úvodní kolo European Young Masters na domácí půdě českému družstvu nevyšlo ideálně. V průběžném pořadí týmů jsou Češi v Mladé Boleslavi na čtvrté pozici, v soutěži jednotlivců si vede nejlépe Denisa Vodičková (+1) na druhém místě. Šest ran do týmové soutěže však čeští kadeti ztratili na 18.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP