Česká golfová federace

Aktuality

Od 1. ledna platí nová dopingová směrnice

Od 1. ledna platí nová dopingová směrnice

Petr Halaburda, Úterý 12. ledna 2021

Antidopingový výbor ČR v návaznosti na novelizovaný Světový antidopingový kodex vydal novou Směrnici pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR, která platí od 1. ledna letošního roku. K novelizaci kodexu dochází každých šest let, naposledy byl aktualizován v roce 2015.

Světová antidopingová agentura (WADA) požaduje, aby odpovědnost v boji proti dopingu ve sportu, včetně procesu nakládání s výsledky, zůstala výhradně v gesci jednotlivých signatářů Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu UNESCO - jednotlivých státům (v českém případě Národní sportovní agentuře).

Světový antidopingový kodex byl poprvé přijat v roce 2003 na konferenci WADA v Kodani. Dále byl novelizován na konferenci v Madridu v roce 2007, na konferenci v listopadu 2013 v Jižní Africe a poslední novelizace proběhla v roce 2019 na konferenci v Katovicích.

Dalším schváleným dokumentem je Charta práv sportovce, která reaguje na snahu o větší zapojení sportovců do antidopingového boje a reflektuje jejich práva. Tato Charta je v mnoha ohledech průlomová.

Antidopingový výbor ČR připravil český překlad Kodexu a klíčových Mezinárodních standardů.

Zároveň s tím vydává i novelizovanou verzi Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v České republice, která obsahuje několik změn proti té předchozí. Také připravuje magazín, v kterém s novinkami v této oblasti informuje.

WADA vydala Seznam zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2021, přičemž Antidopingový výbor ČR shrnuje klíčové změny oproti seznamu z předcházejícího roku.

Také v golfu dochází v ČR k pravidelnému testování na vrcholných soutěžích a počty testů se každým rokem zvyšují. Apeluji na všechny, aby problematiku dopingu nepodceňovali, byli obezřetní a dávali si pozor, co berou za medikamenty nebo jaké výživové suplementy a doplňky stravy používají. Většina případů u dopingu je neúmyslná a jen velmi těžko se s tím následně bojuje. Pokud tedy někdo bere jakékoliv léky, je vždy dobré si zjistit, zda nejsou na seznamu zakázaných látek. Vše se dá vyřešit, ale je potřeba to udělat s předstihem - existují terapeutické výjimky, ale ty musí být dopředu schválené. Máte-li pochybnosti, vždy se můžete zeptat lékaře, případně kontaktovat ADV ČR,“ upozorňuje sportovní ředitel ČGF Petr Šavrda.

Seznam zakázaných látek od 1.1. do 31.12. 2021
Seznam zakázaných léků

 

 

Datum: Úterý 12. ledna 2021
Všechny články autora

Související články

Z kvalifikace za titulem: Filip Jakubčík ovládl ...
Z kvalifikace za titulem: Filip Jakubčík ovládl ...

19.01.2021 | Přes kvalifikaci se musel probít Filip Jakubčík do hlavní části prestižního turnaje Sean Foley Perfomance Junior Championship, který pak suverénně vyhrál (-7) s náskokem osmi ran a dokonale zaskočil domácí favority.

Kurz maršálů golfových resortů v dubnu potřinácté
Kurz maršálů golfových resortů v dubnu potřinácté

14.01.2021 | Již potřinácté se uskuteční kurz určený pro golfové maršály, který pořádá Česká asociace golfových maršálů ve dnech 7. až 8. dubna v Panorama Golf Resortu.

Systém Bryson zlepšuje sledování dat, efektivitu ...
Systém Bryson zlepšuje sledování dat, efektivitu ...

10.01.2021 | Shromažďování dat o hráčích Tréninkového systému ČGF a jejich využití pro správné plánování tréninku, zjednodušená komunikace trenérů s hráči i organizace v rámci tréninkových skupin. To vše je aplikace Bryson, kterou vyvinula společnost TCM.golf ve spolupráci s ČGF a loni ho vyzkoušeli první hráči.

Od letošní sezóny bude šest regionálních skupin ...
Od letošní sezóny bude šest regionálních skupin ...

08.01.2021 | S úpravami v koncepci odstartuje letošní sezónu program regionálních tréninkových skupin v rámci Národního tréninkového systému. V roce 2021 bude soustředěno v šesti skupinách šedesát nejlepších dětí ve věku do 16 let.

Ondřej Lieser končí rok na 179.
Ondřej Lieser končí rok na 179.

28.12.2020 | Český golfista Ondřej Lieser zakončí letošní rok na 179. místě světového žebříčku a nadále zůstává v pořadí TOP 60 hráčů redukovaného pořadí pro účast na olympiádě, stejně jako Klára Spilková. V amatérském žebříčku si nejlépe vedou Sára Kousková (70.) s Jiřím Zuskou (284.

Vánoční slovo prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše
Vánoční slovo prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše

22.12.2020 | Vážení golfoví přátelé. Rok zase utekl, máme zde Vánoce a další rok, který snad nebude tak bláznivý a bohužel v mnoha případech i devastující, jako ten letošní. Po roce 2020 pravděpodobně zůstane v našich pamětích dlouhá a citelná stopa. Koronavirus nám mnohé ukázal a k mnohému nás donutil.

Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...
Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...

20.12.2020 | Ocenění mladšího žáka roku si na letošním Večeru českého golfu převzal Louis Klein. Ač to podle jeho slov nebyla příliš vydařená sezóna kvůli různým změnám v technice, posbíral několik úspěchů. Ten vůbec nejmladší tak uzavřel sérii rozhovorů s oceněnými.

Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...
Rozhovory s oceněnými z Večera českého golfu: ...

20.12.2020 | Sezóna 2020, to byla pro Matěje Baču především úspěšná účast na domácím European Young Masters. Ale nejen start v turnaji pro nejlepší evropské hráče do 16 let rozhodl o tom, že byl vyhlášen nejlepším kadetem roku.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP