Česká golfová federace

Aktuality

Těšte se na rok 2019 a pravidlové změny!

Těšte se na rok 2019 a pravidlové změny!

redakce, Čtvrtek 5. října 2017

Už jste přemýšleli, co nového je kolem pravidlových úprav, ke kterým má dojít od roku 2019? Připomeňme si některé z nich, jak je popsal ve svých poznámkách v aktuálním vydání magazínu Golf Digest (10/2017) pravidlový expert Aleš Libecajt.

Mám na stole nová Pravidla, verzi 8. Ještě jsem ji neviděl, ale už se nemůžu dočkat, až si ji v klidu projdu. Onou verzí osm je aktuální návrh Pravidel golfu, která vstoupí v platnost 1. ledna 2019 a která budou pochopitelně v hlavní roli na listopadové schůzce R&A Rules of Golf Committee. Několikrát jsem měl možnost si podle nových pravidel s kolegy zahrát. Samozřejmě zvyk je železná košile, ale přepnout na řešení „po novu“ taková potíž není. Zvlášť když se při hře začnete těšit, až zase „něco přijde“ a bude možné si nové řešení vyzkoušet. Ne že by člověk schválně hrál do vody a testoval nové dropování, ale čím víc si toho osaháte, tím líp. Na co se tedy od roku 2019 můžeme těšit?

TEMPO HRY
„Ready golf“ – nejsem na řadě, ale jsem připraven, hraju. Zcela běžné při přátelské hře, ale při turnaji zhusta čekáme, až se všichni spoluhráči dodívají a ocení mou skvělou ránu. Při ready golfu může dojít k nebezpečným situacím, ale trocha soudnosti pomůže.


HLEDÁNÍ MÍČE
Zkrácení času na tři minuty ocení snad každý. Nejčastěji je míč nalezen do 30 sekund, pak se šance rychle zmenšuje. Tři minuty se mi líbí. Největší aktivitu vyvíjím pochopitelně při hledání svého míče. Když do něj při hledání omylem kopnu, jsem potrestán. S tím bude konec. Vrátím míč na původní místo a odehraju bez trestu. 


JAMKOVIŠTĚ
Už jsem si na téma ponechání vlajky v jamce vyslechl hodně, Češi puttování do vlajky považují za něco negolfového. Mně to vůbec nevadí, navíc u dlouhých puttů třeba na linksových greenech to je z pohledu tempa hry vysoce praktické. A když už budeme se spoluhráči u tyče, tak ji prostě vyndáme. Green je v golfu něco posvátného, mnoho situací na něm je řešeno benevolentněji než jinde. A tak budeme moci opravit i jakékoli poškození po golfové obuvi. Možná jsou namístě námitky, že zrovna tohle „zahradničení“ tempu hry neprospěje, ale uvidíme, osobně si to nemyslím. Nepočítejme ovšem s tím, že nám projde oprava každé provzdušňovací díry, kterou máme v dráze puttu. To jen pro úplnost.


PÍSKOVIŠTĚ
Bunker je překážka, v níž má být písek. Mám ukázat, jak se s nástrahami této překážky vyrovnám. Pokud mi překáží ještě něco jiného (včetně volného přírodního předmětu, třeba slupky od banánu), před úderem si to odstraním. Férový souboj s pískem se mi líbí. A když ho nechci podstoupit, dvě trestné a jsem venku. Mohu svoje trápení rychle ukončit.


POKUTOVÁ ÚZEMÍ
Pozor, nejde o fotbal, ale o novou terminologii pro vodní překážky. Nemám rád červené kolíky vedle fairwaye na hranici lesa, který jde navíc do kopce. K definici vodní překážky to má hodně daleko. „Penalty areas“ vítám – je to přesnější a brzy si všichni zvykneme. Pokud se rozhodnu hrát z pokutového území, budu moct cvičně švihat, až bude listí lítat, můžu zase odstranit volné přírodní předměty a můžu před úderem založit. Prostě pohoda.


DROPOVÁNÍ
Dropujeme často a většinou rychle, ale v mnoha případech procedura vyměřování, opakovaného dropování a umísťování míče trvá dlouho. Natažená paže ve výši ramen bude minulostí. Míč dropneme (nebo hodíme) do předepsaného území z jakékoli výšky. Důležité je, aby se míč při opouštění ruky ničeho dalšího nedotýkal. Výška, z níž spouštíme, může být zcela minimální. A proč tedy míč nemůžeme rovnou umístit? Podporuji názor, že při dropování je třeba zachovat faktor náhody. Zkuste si to – i z malé výšky se míček umí zakutálet do hodně nepříjemné pozice. A je to všechno opravdu rychlé…

 

Aleš Libecajt
autor je mezinárodním rozhodčím golfu, předsedou STK ČGF a členem R&A Rules of Golf Committee v St. Andrews.

 

Autor: redakce 
Datum: Čtvrtek 5. října 2017
Všechny články autora

Související články

Krásné Vánoce s očekávaným dárkem
Krásné Vánoce s očekávaným dárkem

23.12.2017 | Krásné a klidné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2018 přejeme všem golfistům i těm, kteří se do našich řad teprve chystají vkročit. A jak jsme slíbili, přidáváme dárek v podobě nového webu České golfové federace.

Dva případy disciplinární komise - dva tresty
Dva případy disciplinární komise - dva tresty

30.11.2017 | Dvěma tresty v minulých týdnech definitivně uzavřely Disciplinární komise a následně i Rozhodčí komise České golfové federace dva projednávané případy letošní sezóny. V uvedených případech jde o potrestané hráče v mládežnických kategoriích, proto jména dotčených uvádíme pouze s iniciálami.

Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018
Kurzy rozhodčích se uskuteční v březnu 2018

29.11.2017 | Rok 2018 bude posledním rokem platnosti stávající edice pravidel golfu. Komise rozhodčích rozhodla, že v předsezónním období se uskuteční pouze dva centrální kurzy rozhodčích, které budou otevřeny pro všechny stávající kategorie (třídy), jakož i případné nové zájemce.

Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková
Golfisty roku jsou Šimon Zach a Sára Kousková

24.11.2017 | Golfisty roku 2017 byli vyhlášeni dnes večer v Erpet Golf Centru Sára Kousková a Šimon Zach, který navíc obhájil svoje loňské prvenství. Čerstvý vítěz dvou amatérských turnajů na americké půdě se XXII. Večera českého golfu nemohl kvůli svému studijnímu pobytu v USA osobně zúčastnit.

Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk ...
Evropský golf čeká řada velkých úkolů, míní Zdeněk ...

24.11.2017 | Poklidný průběh měla výroční konference EGA, která v závěru minulého týdne vynesla v Lausanne do vedení prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše. První muž českého golfu převzal otěže Centrální zóny a po návratu začal spřádat své plány v nové funkci. Podle jeho mínění čeká evropský golf řada zajímavých změn.

Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny
Večer českého golfu ocení nejlepší hráče sezóny

23.11.2017 | Již podvaadvacáté se uskuteční v pátek 24. listopadu Večer českého golfu, podruhé se budou vyhlašovat nejlepší čeští golfisté v pražském Erpetu a premiérově dostane možnost v přímém internetovém přenosu sledovat slavnostní večer rovněž celá golfová veřejnost.

Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako ...
Hana Ryšková: Dopis z univerzity? Zahřál jako ...

21.11.2017 | Stejně jako její spoluhráčka z dívčích reprezentačních výběrů Sára Kousková se po letních prázdninách vypraví do USA. Jen místo jihu zvolila Hana Ryšková východní pobřeží. Zakotví na University of South Carolina, kde se také připojí k ženskému golfovému týmu Gamecocks.

Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...
Klára Spilková předala dětskému domovu peníze ...

20.11.2017 | Klára Spilková dnes předala symbolický šek na 72.000 Kč Dětskému domovu Racek u Benešova. Finance pro projekt získal partner nejlepší české golfistky, společnost B. Braun, věcné dárky přidaly CzechTourism a Axa, další partneři hráčky Czech Golf Teamu ČGF.

Reklama
Banner
X HCP HCP

HráčPřihlásit zde