Česká golfová federace

Aktuality

Těšte se na rok 2019 a pravidlové změny!

Těšte se na rok 2019 a pravidlové změny!

redakce, Čtvrtek 5. října 2017

Už jste přemýšleli, co nového je kolem pravidlových úprav, ke kterým má dojít od roku 2019? Připomeňme si některé z nich, jak je popsal ve svých poznámkách v aktuálním vydání magazínu Golf Digest (10/2017) pravidlový expert Aleš Libecajt.

Mám na stole nová Pravidla, verzi 8. Ještě jsem ji neviděl, ale už se nemůžu dočkat, až si ji v klidu projdu. Onou verzí osm je aktuální návrh Pravidel golfu, která vstoupí v platnost 1. ledna 2019 a která budou pochopitelně v hlavní roli na listopadové schůzce R&A Rules of Golf Committee. Několikrát jsem měl možnost si podle nových pravidel s kolegy zahrát. Samozřejmě zvyk je železná košile, ale přepnout na řešení „po novu“ taková potíž není. Zvlášť když se při hře začnete těšit, až zase „něco přijde“ a bude možné si nové řešení vyzkoušet. Ne že by člověk schválně hrál do vody a testoval nové dropování, ale čím víc si toho osaháte, tím líp. Na co se tedy od roku 2019 můžeme těšit?

TEMPO HRY
„Ready golf“ – nejsem na řadě, ale jsem připraven, hraju. Zcela běžné při přátelské hře, ale při turnaji zhusta čekáme, až se všichni spoluhráči dodívají a ocení mou skvělou ránu. Při ready golfu může dojít k nebezpečným situacím, ale trocha soudnosti pomůže.


HLEDÁNÍ MÍČE
Zkrácení času na tři minuty ocení snad každý. Nejčastěji je míč nalezen do 30 sekund, pak se šance rychle zmenšuje. Tři minuty se mi líbí. Největší aktivitu vyvíjím pochopitelně při hledání svého míče. Když do něj při hledání omylem kopnu, jsem potrestán. S tím bude konec. Vrátím míč na původní místo a odehraju bez trestu. 


JAMKOVIŠTĚ
Už jsem si na téma ponechání vlajky v jamce vyslechl hodně, Češi puttování do vlajky považují za něco negolfového. Mně to vůbec nevadí, navíc u dlouhých puttů třeba na linksových greenech to je z pohledu tempa hry vysoce praktické. A když už budeme se spoluhráči u tyče, tak ji prostě vyndáme. Green je v golfu něco posvátného, mnoho situací na něm je řešeno benevolentněji než jinde. A tak budeme moci opravit i jakékoli poškození po golfové obuvi. Možná jsou namístě námitky, že zrovna tohle „zahradničení“ tempu hry neprospěje, ale uvidíme, osobně si to nemyslím. Nepočítejme ovšem s tím, že nám projde oprava každé provzdušňovací díry, kterou máme v dráze puttu. To jen pro úplnost.


PÍSKOVIŠTĚ
Bunker je překážka, v níž má být písek. Mám ukázat, jak se s nástrahami této překážky vyrovnám. Pokud mi překáží ještě něco jiného (včetně volného přírodního předmětu, třeba slupky od banánu), před úderem si to odstraním. Férový souboj s pískem se mi líbí. A když ho nechci podstoupit, dvě trestné a jsem venku. Mohu svoje trápení rychle ukončit.


POKUTOVÁ ÚZEMÍ
Pozor, nejde o fotbal, ale o novou terminologii pro vodní překážky. Nemám rád červené kolíky vedle fairwaye na hranici lesa, který jde navíc do kopce. K definici vodní překážky to má hodně daleko. „Penalty areas“ vítám – je to přesnější a brzy si všichni zvykneme. Pokud se rozhodnu hrát z pokutového území, budu moct cvičně švihat, až bude listí lítat, můžu zase odstranit volné přírodní předměty a můžu před úderem založit. Prostě pohoda.


DROPOVÁNÍ
Dropujeme často a většinou rychle, ale v mnoha případech procedura vyměřování, opakovaného dropování a umísťování míče trvá dlouho. Natažená paže ve výši ramen bude minulostí. Míč dropneme (nebo hodíme) do předepsaného území z jakékoli výšky. Důležité je, aby se míč při opouštění ruky ničeho dalšího nedotýkal. Výška, z níž spouštíme, může být zcela minimální. A proč tedy míč nemůžeme rovnou umístit? Podporuji názor, že při dropování je třeba zachovat faktor náhody. Zkuste si to – i z malé výšky se míček umí zakutálet do hodně nepříjemné pozice. A je to všechno opravdu rychlé…

 

Aleš Libecajt
autor je mezinárodním rozhodčím golfu, předsedou STK ČGF a členem R&A Rules of Golf Committee v St. Andrews.

 

Autor: redakce 
Datum: Čtvrtek 5. října 2017
Všechny články autora

Související články

Krásné Vánoce s očekávaným dárkem
Krásné Vánoce s očekávaným dárkem

23.12.2017 | Krásné a klidné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2018 přejeme všem golfistům i těm, kteří se do našich řad teprve chystají vkročit. A jak jsme slíbili, přidáváme dárek v podobě nového webu České golfové federace.

Dva případy disciplinární komise - dva tresty
Dva případy disciplinární komise - dva tresty

30.11.2017 | Dvěma tresty v minulých týdnech definitivně uzavřely Disciplinární komise a následně i Rozhodčí komise České golfové federace dva projednávané případy letošní sezóny. V uvedených případech jde o potrestané hráče v mládežnických kategoriích, proto jména dotčených uvádíme pouze s iniciálami.

Nová kniha o historii a současnosti českého golfu
Nová kniha o historii a současnosti českého golfu

11.11.2017 | Aktivita na golfových hřištích sice s blížící se zimou sice poklesla, ale o to více bude nyní času na jiné aktivity. Třeba na literaturu s golfovou tématikou, kterou nabízí nová kniha Golfová hra v proměnách času od Andreje Halady, která právě vyšla – i s podporou České golfové federace.

Setkání majitelů a manažerů golfových hřišť se ...
Setkání majitelů a manažerů golfových hřišť se ...

28.10.2017 | Již jedenácté setkání majitelů a manažerů golfových hřišť se uskutečnilo od čtvrtka do pátku v Golf & wellness resortu Alfrédov. Na programu byla spolupráce s touroperátory, připravovaný ratingovaný systém pro česká hřiště a také například seznámení s novou platformou Bav se golfem.

Evropský týden sportu přilákal nové zájmce o golf
Evropský týden sportu přilákal nové zájmce o golf

11.10.2017 | Desítky nových zájemců o golf využily Evropského týdne sportu k tomu, aby se seznámily se sportem, který dosud ještě nikdy neměly možnost si vyzkoušet. V 17 golfových resortech či klubech v ČR, které se do projektu zapojily, strávili účastníci akce příjemná odpoledne pod vedením trenérů.

Složení regionálních tréninkových skupin 2018
Složení regionálních tréninkových skupin 2018

07.10.2017 | Zveřejňujeme složení Regionálních tréninkových skupin (RTS) pro rok 2018. Na základě předem daných kritérií bylo nominováno do čtyř regionálních týmů celkem 62 hráčů, které čeká v následující sezóně společná příprava a zdokonalování činností důležitých pro vývoj mladých golfistů...

Plánujete sezónu 2018? První verze kalendáře akcí ...
Plánujete sezónu 2018? První verze kalendáře akcí ...

01.10.2017 | Golfová sezóna ještě zdaleka nekončí, ale víkendový President Goldscheider Trophy zakončil program soutěžních akcí České golfové federace pro letošní rok. Přemýšlíte už nyní, co vás čeká v příštím roce? Tak už pomalu můžete plánovat, neboť první přípravná verze kalendáře 2018 je již k dispozici.

Evropský týden sportu jde do finiše, kam vezmete ...
Evropský týden sportu jde do finiše, kam vezmete ...

27.09.2017 | Evropský týden sportu je právě v polovině, ale výčet připravených akcí pro golfové začátečníky na českých hřištích není ještě zdaleka vyčerpán. Státní svátek i následující dny jsou pro sportování naprosto ideální. Vezměte kamarády na golf.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP