Česká golfová federace

Aktuality

Celosvětový handicapový systém - Předmluva

Celosvětový handicapový systém - Předmluva

Dalibor Procházka, Čtvrtek 17. října 2019

Od příštího roku začne platit nový jednotný Celosvětový handicapový systém. Stejně jako v loňském roce s novou edicí Pravidel golfu i tentokrát se v sérii článků budeme věnovat všemu, co je s tím spojeno.

Ale kromě představení samotných aspektů nového systému je to ideální příležitost, jak se handicapům všeobecně podívat blíže na zoubek po všech stránkách – principiální, historické i technické.

Ano, bylo by jednoduché říct, že se prostě bude počítat osm nejlepších výsledků z posledních dvaceti. Ovšem kromě tohoto základního principu je s tím spojena spousta dalších detailů, ke kterým se postupně dostaneme. Ale jsou tu také další otázky – proč se vlastně musí handicapy sjednocovat? A potřebujeme to? A proč vlastně nejsou handicapy jednotné už dávno, nejlépe od samotného počátku? A k čemu vlastně handicapy slouží? A co to vlastně takový handicap je?

Podle dosavadní EGA definice byl handicap vyjádřením hráčova herního potenciálu. Což bylo, přiznejme si, poněkud vágní. Podlé nejnovější definice WHS (World Handicap System) jde o vyjádření hráčovy prokázané dovednosti. To už je srozumitelnější. A skutečně, ať už v tom nebo jiném systému, vždy jde o odraz doposud uhraných výsledků. Pravda, stejně jako v investování není minulý vývoj zárukou toho budoucího, ale je to prostě ta nejlepší a vpravdě jediná míra, kterou máme a můžeme použít.

Čím menší handicap, tím lepší hráč… Takže je to o nějakém onálepkování hráčů? Ve finále svým způsobem trochu také, ale pravý smysl handicapu není v tom, aby se jeden pyšnil nad druhým, ale přesně naopak – ten, kdo je lepší, dává tomu druhému (nebo všem ostatním) přiměřenou výhodu tak, aby jejich vzájemná hra byla co možná spravedlivě vyrovnaná. V tom je totiž golf mezi sporty unikátní, že totiž umožňuje vzájemnou a společnou hru hráčů různé výkonnosti, aniž by byl výsledek předem jasný.

A není to žádné „když pánbů nebyl doma“, jako když ve fotbale Faerské ostrovy porazí Řecko (2014), ale pěkně 50:50 – pokud jsou tedy handicapy stanoveny správně. Mohou tak spolu hrát klubový nadšenec i přeborník, děda s vnukem, manželé, sourozenci nebo kolegové z práce, a přitom se oba (všichni) musí snažit hrát co nejlépe. Když si půjdete pinknout tenis s někým, kdo hraje mnohem lépe, bude to ztráta času pro oba. Ne tak v golfu!

Už minulý odstavec naznačil, že nějaké to vytahování trička v tom bude taky. Ano, můžeme třeba sestavit klubový žebříček čistě podle handicapu. O něčem vypovídá, ale možná zdaleka ne tolik, kolik si kdo (zejména ti nahoře) myslí. Protože aby handicap byl stanoven správně, musí hráč prostě hrát – čím častěji, tím lépe. Bez dostatečné sady ideálně co možná nedávných výsledků nebude handicap nikdy dostatečně přesný, takže pak to porovnávání nutně trochu kulhá.

To už větší smysl dává použití handiacapu jako kritéria pro rozřazení do kategorií nebo flightů v rámci turnaje, protože z čistě technického i časového hlediska je prostě příjemnější, když spolu hrají hráči podobné výkonnosti – mají podobné dopadové zóny, mohou si navzájem pomáhat hledat míče atd. Zatímco když výkonnostní rozdíl v rámci flightu bude propastný, tak to taky nebude ono – jeden bude pořád čekat, zatímco druhý se nutně bude cítit frustrovaně.

Ale ještě předtím přichází handicap jako kritérium pro prvotní přijetí do turnaje. Samozřejmě by bylo ideální všude tam, kde je přetlak hráčů, hrát předkvalifikace, ale to prostě většinou není možné. Jinou možností je nominace podle nějakého žebříčku, ale tam zase nemusí být všichni. Handicap je tak pro daný účel nejvhodnější, ať už jde o mistrovství republiky, federační turnaje nebo třeba kvalifikaci na The Open – právo účasti mají jen hráči, kteří prostřednictvím handicapu prokázali dostatečnou výkonnost.

Ale pozor, pro někoho možná překvapivě existují i opačné případy! Třeba evropskou týmovou soutěž seniorek Marisa Sgaravatti Trophy mohou hrát jen hráčky s handicapem 6,5 a vyšším! Cílem je udržet soutěž víc pohodovou, bez honby za absolutními čísly.

A nakonec může handicap sloužit hráči samotnému jako indikace jeho pokroku ve hře. Nebo i naopak, když dorazí věk, zdravotní problémy nebo pracovní povinnosti. Drtivá většina hráčů ostatně projde standardním vývojem: nejprve počáteční zlepšování (někdy prudké, jindy pozvolné), následované dlouhou etapou víceméně stabilní výkonnosti a nakonec nevyhnutelný pokles. Ale to je prostě život.

Samozřejmě, na té nejvyšší úrovni nejsou žádné handicapy potřeba, tam je to padni komu padni, vyhrává ten nejlepší. Koneckonců v takové podobě se na to taky dobře kouká. Ale pro drtivou většinu z nás je golf jenom koníčkem (pravda, někdy dost fanatickým), který si chceme užít. A právě handicapy nám k tomu pomáhají

Datum: Čtvrtek 17. října 2019
Všechny články autora

Související články

Celosvětový handicapový systém - Historie handicapu ...
Celosvětový handicapový systém - Historie handicapu ...

31.10.2019 | V minulém díle jsme se podívali na historii handicapů v celosvětovém měřítku, dnes si stejným způsobem probereme domácí scénu. A že bude na co se dívat!...

Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...
Jak dobře znáte Pravidla golfu? Vyzkoušejte si ...

12.04.2021 | Dnešním dnem spouští Česká golfová federace vlastní online platformu pravidlových testů. Bude sloužit jak široké veřejnosti k nezávaznému ověření, jak na tom kdo je se znalostí pravidel, tak i pro výukové a zkouškové účely rozhodčích golfu.

Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...
Pravidla golfu v češtině naleznete už také v aplikac ...

27.02.2021 | Více než dva roky jsou v platnosti nová Pravidla golfu, jejichž znění lze čerpat jak z několika tuzemských tištěných publikací, tak také z elektronických médií včetně mobilní aplikace ČGF. Nově lze hledat pravidla v českém jazyce také v celosvětově využívané aplikaci R&A.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Jak na handicapy v době pandemie?
Jak na handicapy v době pandemie?

08.04.2020 | V souvislosti s otevřením hřišť - byť zatím s omezeními – v situaci, kdy nadále přetrvává epidemická situace v době onemocnění COVID-19, se množí dotazy na zajištění bezpečného průběhu hry za dodržená Pravidel Golfu a Pravidel pro hendikepy.

Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...
Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...

19.03.2020 | Zatímco rekreační golfisté po přechodu ČGF na nový handicapový systém vesměs zjistili, že svůj handicap zhoršili, u předních českých amatérů se stal pravý opak. Nejlepší WHS handicap z amatérských hráčů registrovaných v rámci ČGF má nyní reprezentantka Sára Kousková (+5,9).

Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...
Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...

17.03.2020 | Technický server ČGF je po odstávce, během které se uskutečnila migrace HCP (přepočet podle nových pravidel WHS) znovu v provozu. Přepočet handicapů byl tak dokončen.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP