Česká golfová federace

Aktuality

R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad

R&A a USGA upřesňují pravidlový výklad

Dalibor Procházka, Čtvrtek 7. února 2019

Od 1. ledna hrajeme podle nových Pravidel. Rozjela se většina profesionálních sérií a už během ledna a února došlo k celé řadě pravidlových incidentů, které vyvolaly rozruch a polemiku. V reakci na to přicházejí R&A a USGA se společným prohlášením upřesňujícím výklad příslušných ustanovení.

V tomto případě jde o Pravidlo 10.2b (4), které se týká pomoci při přípravě a zahrání rány, konkrétně toho, kdy může nosič stát za hráčem. Plné znění příslušných odstavců je následující:

10.2b (4) Omezení toho, kdy může nosič stát za hráčem

Od okamžiku, kdy hráč začne zaujímat postoj pro ránu, až po samotné zahrání rány:

  • Nesmí hráčův nosič úmyslně stát na místě v prodloužení směru hry dozadu za míč nebo blízko takového prodloužení, a to z jakéhokoli důvodu.

  • Jestliže hráč zaujme postoj v rozporu s tímto Pravidlem, nemůže se vyhnout trestu tím, že odstoupí od míče.

Výjimka – Míč na jamkovišti: Jestliže je hráčův míč na jamkovišti, pak hráč neobdrží trest podle tohoto Pravidla, jestliže odstoupí od míče a nezačne znovu zaujímat postoj, dokud jeho nosič neopustí dané místo.

Za porušení tohoto Pravidla byl v Dubaji penalizován Hoatong Li (VIDEO) a jen o pár dní později Danny McCarthy při Phoenix Open, kterému byl ale trest následně zrušen (VIDEO).

Okolo obou incidentů bylo hodně rozruchu a protože k podobným situacím bude nutně docházet i nadále, byly pravidlové autority okolnostmi přinuceny k tomu, aby jasně vymezily, jak by toto Pravidlo mělo fungovat v praxi. A jaké je tedy jejich stanovisko?

Jde v zásadě o vyjasnění jinde ne zcela jasné formulace „kdy hráč začne zaujímat postoj pro ránu“, zejména ve světle případného cvičného švihu a podobně. Aktuální (a závazná!) interpretace nyní určuje, že:

  • Hráč začne zaujímat postoj pro ránu, kterou následně odehraje, když má alespoň jednu nohu na místě finálního postoje.
  • Jestliže hráč ze svého postoje odstoupí, nezaujal ještě postoj pro finální ránu a druhá odrážka výše uvedeného pravidla neplatí.

V praxi to znamená, že ona druhá odrážka Pravidla v podstatě přestává existovat, protože hráč se případnému trestu prostě může vyhnout odstoupením od míče a opětovným zaujetím postoje, a to kdekoliv na hřišti. Což činí zbytečnou i příslušnou výjimku, která tuto možnost uváděla pouze pro jamkoviště.

Na druhou stranu se nijak nemění stanovisko a interpretace toho, kdy je nosič za hráčem, kde se do úvahy bere jednak samotný fakt pozice nosiče a dále úmysl hráče a nosiče resp. jejich povědomí o tom, že se tak děje. Za výjimky lze v tomto ohledu považovat například následující situace:

  • Nosič uhrabuje bunker a není si vědom toho, že se nachází v  prodloužení směru hry za míč
  • Hráč zahraje míč k jamce, kam dojde a míč doklepne, přičemž se nosič náhodou a nevědomky ocitne v prodloužení směru hry za míč toho krátkého dohrávaného puttu
  • Nosič sice stojí v prodloužení směru hry za míč, ale nevěnuje hráči pozornost (dívá se třeba jinam) a nevšimne si, že hráč začal zaujímat postoj k ráně
  • Nosič se zabývá něčím jiným (např. studuje yardage book) a nevšimne si, že hráč začal zaujímat postoj k ráně.

V uvedených případech ale musí nosič v okamžiku, kdy si svou pozici uvědomí, tuto co nejrychleji opustit. (Nejjistější by bylo hráče zastavit, nechat ho dostoupit a zaujmout postoj znovu, aby se předešlo jakýmkoli dohadům, ale to třeba nemusí nosič stihnout.)

Kromě toho se za pozici v rozporu s tímto Pravidlem nepovažuje, když hráč před ránou pomáhá hráči jiným způsobem než v rámci zaujímání postoje, např. když nad ním dočasně drží deštník nebo nějakým způsobem zkoumá pozici míče.

Jak vidíme, je daná interpretace shodná s konečným rozhodnutím obou výše uvedených incidentů.

Každopádně je to vždy na společné odpovědnosti hráče a nosiče, aby si ohlídali, že nedochází k porušení daného Pravidla.

Z čistě formálního pohledu je to tak trochu veletoč (část textu Pravidel je nyní vlastně zbytečná a zavádějící), ale asi se nedalo očekávat, že uvedení takto komplexního balíku změn do praxe bude úplně bezproblémové. Dost možná se podobných vyjasňujících výkladů dočkáme i pro některá jiná Pravidla.

Originální vyjádření R&A lze nalézt ZDE, kompletní text výkladu ZDE.

Datum: Čtvrtek 7. února 2019
Všechny články autora

Související články

Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...
Jaká budou Pravidla amatérského statusu od roku ...

22.02.2021 | Právě dnes oba řídící orgány golfu ve světě – R&A a USGA – publikovaly návrh modernizovaných Pravidel amatérského statusu, která by v nové podobě měla platit od 1. ledna 2022. Pro někoho nezáživné čtení, pro jiného bestseller. Pravidla amatérského statusu však ovlivňují golfový život každého z nás.

Jak na WHS? Metodické pokyny
Jak na WHS? Metodické pokyny

08.07.2020 | Nástup nového Světového hendikepového systému (WHS) byl zpomalen epidemií COVID-19. Ale golf naštěstí patřil k prvním aktivitám, které se dočkaly uvolnění, a tak jsou poslední týdny již ve znamení plnokrevného turnajového provozu. To s sebou samozřejmě přineslo první reálné zkušenosti s WHS.

Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy
Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy

10.04.2020 | Na webu ČGF v sekci DOKUMENTY byl publikován Stručný průvodce Pravidly pro hendikepy. Nový průvodce poskytuje jednoduchá vysvětlení a běžné aplikace Pravidel pro hendikepy, který je součástí Světového hendikepového systému (WHS).

Jak na handicapy v době pandemie?
Jak na handicapy v době pandemie?

08.04.2020 | V souvislosti s otevřením hřišť - byť zatím s omezeními – v situaci, kdy nadále přetrvává epidemická situace v době onemocnění COVID-19, se množí dotazy na zajištění bezpečného průběhu hry za dodržená Pravidel Golfu a Pravidel pro hendikepy.

Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...
Jak ovlivnil přechod na WHS handicap u nejlepších ...

19.03.2020 | Zatímco rekreační golfisté po přechodu ČGF na nový handicapový systém vesměs zjistili, že svůj handicap zhoršili, u předních českých amatérů se stal pravý opak. Nejlepší WHS handicap z amatérských hráčů registrovaných v rámci ČGF má nyní reprezentantka Sára Kousková (+5,9).

Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...
Přepočet handicapů byl dokončen, technický server ...

17.03.2020 | Technický server ČGF je po odstávce, během které se uskutečnila migrace HCP (přepočet podle nových pravidel WHS) znovu v provozu. Přepočet handicapů byl tak dokončen.

Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr
Celosvětový handicapový systém - Shrnutí na závěr

06.02.2020 | ČGF se přihlásila k používání nového WHS již od roku 2020. Leden je pryč, ale zatím se nic neděje. Jak to tedy vlastně bude? A hlavně kdy? A jak vlastně bude ten přechod vypadat?...

Celosvětový handicapový systém - Stručný průvodce ...
Celosvětový handicapový systém - Stručný průvodce ...

01.01.2020 | Do nového roku s novým handicapovým systémem! V předchozích článcích jsme se věnovali, historii, genezi, hlavním principům i detailním aspektům nového celosvětového handicapového systému. Dnešní novoroční článek shrnuje to nejdůležitější a může tak sloužit jako takový stručný průvodce.

Reklama
Banner
X WHS WHS

Ověř si svůj HCP