Česká golfová federace

Aktuality

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Jonáš Mencl, Úterý 13. března 2018

Kdo chce v golfu dojít až na vrchol, musí pro to udělat vše, co je v jeho silách. V ženském profesionálním golfu to platí jakbysmet. Podmínkou k dosažení vysněného cíle je také potřeba vytrvat, být trpělivý. Ani členkou LPGA či European Tour se žádná hráčka nestane ze dne na den.

Vyprávět by o tom mohla i dlouhodobě nejlepší a nejzkušenější česká hráčka Klára Spilková, která na nejlepším evropském okruhu Ladies European Tour působí již osmým rokem. V loňské sezóně zaznamenala první vítězství v sérii a bojovala rovněž v kvalifikační škole o elitní LPGA, v celoročním hodnocení obsadila čtvrté místo.

Kariérním postupem – z amatérského do profesionálního golfu – vyslala jasnou zprávu o své budoucnosti loni další členka Czech Golf Teamu Karolína Vlčková, která má jasný cíl rovnou se kvalifikovat na LPGA. Díky loňské úspěšné cestě Q-School zahájí již tento čtvrtek na Floridě svou misi s plnou kartou na „druholigové“ americké Symetra Tour, odkud by mohla vést cesta k absolutní ženské golfové špičce. Další Češka Šideri Váňová prožívá svoji první sezónu na Ladies European Tour. 

U těchto hráček jsme už ale někde v druhé polovině cesty. Kde sen o špičkovém ženském golfu začíná a kde končí, prozradí pokračování seriálu Cesta za snem:

Nejprve je třeba zmínit, na kterých ženských sériích na světě se hraje o body do světového žebříčku, jenž je výrazným, nikoliv však jediným, kritériem pro výběr golfistek pro nejlepší turnaje světa. Jmenovitě jde o série: LPGA (Ladies Professional Golf Association), LET (Ladies European Tour), LPGA of Japan (The Ladies Professional Golffer’s Association of Japan), ALPG (Australian Ladies Professional Golf), CLPGA (China LPGA), KLPGA (LPGA of Korea Tour), Symetra Tour, LETAS (Ladies European Tour Access Series), TLPGA (The LPGA of Taiwan).

Na ostatních mini sériích, kterých je po celém světě velké množství, se neudělují body do světového žebříčku a začínajícím profesionálkám a talentovaným amatérkám slouží spíš jako příprava na vyšší profesionální okruhy. Některé zkušenější hráčky však tyto série využívají, aby vyplnily mezeru v turnajových kalendářích, především v zimních měsících. Češkami oblíbená je například Santander Golf Tour ve Španělsku, řada sérií se odehrává na americkém kontinentu.

Pro hráčky hrající v Evropě se zdá být ideální začít na tzv. rozvojové sérii Ladies European Tour, která nese název Ladies European Tour Access Series (zkráceně LETAS). Hráčkám studujícím na univerzitě ve Spojených státech amerických by zase mohla vyhovovat Symetra Tour, z které lze postoupit přímo na LPGA.

Možnosti, jak se kvalifikovat na turnaje Ladies European Tour Access Series:

1) Q-school LET

Kvalifikovat se na turnaje LETAS lze na základě umístění v kvalifikační škole Ladies European Tour. Nejlepších pět hráček z finálové fáze q-school si zajistí kartu kategorie 7, s níž nebudou mít potíže se na turnaje LETAS kdykoliv kvalifikovat. Tyto hráčky budou ale starty na LETAS využívat jen příležitostně. Podobně budou postupovat hráčky umístěné na 6. – 25. místě z q-school. Ty však nemají jistotu tolika startů na LET, proto mohou starty na LETAS využívat více. To je i případ Šideri Váňové, která si loni vybojovala částečnou kartu na LET. Kartu kategorie 12a mají hráčky, které se dostaly do finálové fáze q-school, ovšem neprošly cutem do finálového kola.

2) Karty od promotéra turnaje

Celkem 23 českých amatérek loni dostalo šanci zahrát si profesionální turnaj ze série LETAS díky turnaji Foxconn Czech Ladies Challenge (na Casa Sereně) Českou golfovou federací. Deset karet, které ČGF jako promotér turnaje obdržela, vložila do Player Exchange Programme. Tím umožnila start hráčkám ze zahraničí na českém turnaji výměnou za hrací karty pro české hráčky na zahraničních turnajích LETAS. Profesionální ženský okruh zamířil do České republiky teprve podruhé, ale letos se chystá další turnaj Czech Ladies Challenge. Uskuteční se na Konopišti.

3) Sponzorské pozvánky

 

Možnosti, jak se kvalifikovat na Symetra Tour:

Q-school LPGA

Karolína Vlčková si loni vybojovala plnohodnotnou kartu na Symetra Tour, když ve finálové fázi kvalifikační školy o LPGA prošla cutem do závěrečného pátého kola. Tím si zajistila kartu kategorie E, se kterou by se měla zúčastnit takřka všech turnajů této série. Částečná karta byla připravena i pro hráčky, které postoupily do finálové fáze, ale neprošly cutem. Pro ně už ale znamená karta kategorie F nevyzpytatelnou účast na turnajích Symetra Tour. Daleko těžší dostat se na turnaje okruhu budou mít hráčky, které se nedostaly do finálové fáze. Ty mají jen velmi mizivou šanci, že si zahrají byť jen část sezony na Symetra Tour.

Příště: V příštím díle o ženských profesionálních sériích se budeme věnovat nejsilnějšímu okruhu LPGA a evropské sérii Ladies European Tour. 

Čtěte také:

Cesta za snem I.: Jak složité je dostat se na European Tour? 

Cesta za snem II.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Cesta za snem III.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 13. března 2018
Všechny články autora

Související články

Mrůzek se blýskl ve Skotsku, veze 19. místo
Mrůzek se blýskl ve Skotsku, veze 19. místo

24.06.2018 | Další povedený turnaj na European Challenge Tour má za sebou Filip Mrůzek. Ve skotském Aviemore jako jediný Čech prošel cutem a domů veze druhé nejlepší umístění sezony:19. místo. Do žebříčku druhé evropské ligy si připsal další důležité body.

Meleckou forma neopouští! Z LETAS ve Švýcarsku ...
Meleckou forma neopouští! Z LETAS ve Švýcarsku ...

22.06.2018 | Jízda Terezy Melecké na profesionální sérii LETAS pokračovala i ve Švýcarsku. Dvacetiletá česká amatérka zahrála ve finálovém kole, které bylo výrazně ovlivněné silným větrem, tři nad par. S celkovým skóre v paru se opět umístila v top 10 a navíc se stala znovu nejlepší amatérkou turnaje.

Melecká jedinou Češkou, která prošla cutem na ...
Melecká jedinou Češkou, která prošla cutem na ...

21.06.2018 | Tereza Melecká navazuje na výkony, které jí před týdnem přinesly druhé místo na domácím turnaji LETAS na Konopišti. Ve Švýcarsku prošla cutem znovu s naprostým přehledem a co víc, o víkendu bude opět útočit na medailové příčky. Lucie Hinnerová, Kateřina Krásová i Michaela Valášková dohrály.

Melecká pokračuje v parádních výkonech.
Melecká pokračuje v parádních výkonech.

20.06.2018 | Jen čtyři dny po senzačním druhém místě na LETAS na Konopišti se amatérka Tereza Melecká znovu objevuje na špici výsledkové listiny profesionální evropské série. Tentokrát ve Švýcarsku. V úvodním kole Lavaux Ladies Championship zahrála 69 a dělí třetí místo.

Češi ve světě: Na profi sériích se představí osm ...
Češi ve světě: Na profi sériích se představí osm ...

19.06.2018 | I v tomto týdnu bude mít český golf zastoupení na různých profesionálních sériích. Tři čeští muži zavítali do mekky golfu do Skotska na Challenge Tour, čtyři české ženy se pokusí uspět na LETAS ve Švýcarsku a Šideri Váňová v Thajsku na LET. Nejistý je start Karolíny Vlčkové na Symetra Tour.

Vlčková prodělala ledvinovou koliku, přesto ubojoval ...
Vlčková prodělala ledvinovou koliku, přesto ubojoval ...

19.06.2018 | Velká nepříjemnost potkala na turnaji Symetra Tour v Illinois Karolínu Vlčkovou. V noci před nedělním finálovým kolem prožívala muka na hotelovém pokoji. Česká hráčka prodělala ledvinovou koliku a přemýšlela o odstoupení z turnaje. Nakonec však přes bolest dohrála a obsadila 36.

Vlčková prodloužila sérii: Sedmý turnaj - posedmé ...
Vlčková prodloužila sérii: Sedmý turnaj - posedmé ...

11.06.2018 | Sedmý turnaj na Symetra Tour má za sebou Karolína Vlčková a znovu obsadila placenou pozici. Další postup cutem proměnila na turnaji Four Winds Invitational hráčka Czech Golf Teamu ve 34. místo a zisk 1075 dolarů.

Jiří Zuska veze cenný postup do finále St Andrews ...
Jiří Zuska veze cenný postup do finále St Andrews ...

10.06.2018 | Velmi cenný úspěch v podobě postupu do finálového turnaje St Andrews Links Tropy veze z kolébky golfu Jiří Zuska. Druhý český zástupce Šimon Zach bohužel v nedělním programu chyběl.

Reklama
GCTULGCTUL
GCTUL