Česká golfová federace

Aktuality

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Jonáš Mencl, Úterý 13. března 2018

Kdo chce v golfu dojít až na vrchol, musí pro to udělat vše, co je v jeho silách. V ženském profesionálním golfu to platí jakbysmet. Podmínkou k dosažení vysněného cíle je také potřeba vytrvat, být trpělivý. Ani členkou LPGA či European Tour se žádná hráčka nestane ze dne na den.

Vyprávět by o tom mohla i dlouhodobě nejlepší a nejzkušenější česká hráčka Klára Spilková, která na nejlepším evropském okruhu Ladies European Tour působí již osmým rokem. V loňské sezóně zaznamenala první vítězství v sérii a bojovala rovněž v kvalifikační škole o elitní LPGA, v celoročním hodnocení obsadila čtvrté místo.

Kariérním postupem – z amatérského do profesionálního golfu – vyslala jasnou zprávu o své budoucnosti loni další členka Czech Golf Teamu Karolína Vlčková, která má jasný cíl rovnou se kvalifikovat na LPGA. Díky loňské úspěšné cestě Q-School zahájí již tento čtvrtek na Floridě svou misi s plnou kartou na „druholigové“ americké Symetra Tour, odkud by mohla vést cesta k absolutní ženské golfové špičce. Další Češka Šideri Váňová prožívá svoji první sezónu na Ladies European Tour. 

U těchto hráček jsme už ale někde v druhé polovině cesty. Kde sen o špičkovém ženském golfu začíná a kde končí, prozradí pokračování seriálu Cesta za snem:

Nejprve je třeba zmínit, na kterých ženských sériích na světě se hraje o body do světového žebříčku, jenž je výrazným, nikoliv však jediným, kritériem pro výběr golfistek pro nejlepší turnaje světa. Jmenovitě jde o série: LPGA (Ladies Professional Golf Association), LET (Ladies European Tour), LPGA of Japan (The Ladies Professional Golffer’s Association of Japan), ALPG (Australian Ladies Professional Golf), CLPGA (China LPGA), KLPGA (LPGA of Korea Tour), Symetra Tour, LETAS (Ladies European Tour Access Series), TLPGA (The LPGA of Taiwan).

Na ostatních mini sériích, kterých je po celém světě velké množství, se neudělují body do světového žebříčku a začínajícím profesionálkám a talentovaným amatérkám slouží spíš jako příprava na vyšší profesionální okruhy. Některé zkušenější hráčky však tyto série využívají, aby vyplnily mezeru v turnajových kalendářích, především v zimních měsících. Češkami oblíbená je například Santander Golf Tour ve Španělsku, řada sérií se odehrává na americkém kontinentu.

Pro hráčky hrající v Evropě se zdá být ideální začít na tzv. rozvojové sérii Ladies European Tour, která nese název Ladies European Tour Access Series (zkráceně LETAS). Hráčkám studujícím na univerzitě ve Spojených státech amerických by zase mohla vyhovovat Symetra Tour, z které lze postoupit přímo na LPGA.

Možnosti, jak se kvalifikovat na turnaje Ladies European Tour Access Series:

1) Q-school LET

Kvalifikovat se na turnaje LETAS lze na základě umístění v kvalifikační škole Ladies European Tour. Nejlepších pět hráček z finálové fáze q-school si zajistí kartu kategorie 7, s níž nebudou mít potíže se na turnaje LETAS kdykoliv kvalifikovat. Tyto hráčky budou ale starty na LETAS využívat jen příležitostně. Podobně budou postupovat hráčky umístěné na 6. – 25. místě z q-school. Ty však nemají jistotu tolika startů na LET, proto mohou starty na LETAS využívat více. To je i případ Šideri Váňové, která si loni vybojovala částečnou kartu na LET. Kartu kategorie 12a mají hráčky, které se dostaly do finálové fáze q-school, ovšem neprošly cutem do finálového kola.

2) Karty od promotéra turnaje

Celkem 23 českých amatérek loni dostalo šanci zahrát si profesionální turnaj ze série LETAS díky turnaji Foxconn Czech Ladies Challenge (na Casa Sereně) Českou golfovou federací. Deset karet, které ČGF jako promotér turnaje obdržela, vložila do Player Exchange Programme. Tím umožnila start hráčkám ze zahraničí na českém turnaji výměnou za hrací karty pro české hráčky na zahraničních turnajích LETAS. Profesionální ženský okruh zamířil do České republiky teprve podruhé, ale letos se chystá další turnaj Czech Ladies Challenge. Uskuteční se na Konopišti.

3) Sponzorské pozvánky

 

Možnosti, jak se kvalifikovat na Symetra Tour:

Q-school LPGA

Karolína Vlčková si loni vybojovala plnohodnotnou kartu na Symetra Tour, když ve finálové fázi kvalifikační školy o LPGA prošla cutem do závěrečného pátého kola. Tím si zajistila kartu kategorie E, se kterou by se měla zúčastnit takřka všech turnajů této série. Částečná karta byla připravena i pro hráčky, které postoupily do finálové fáze, ale neprošly cutem. Pro ně už ale znamená karta kategorie F nevyzpytatelnou účast na turnajích Symetra Tour. Daleko těžší dostat se na turnaje okruhu budou mít hráčky, které se nedostaly do finálové fáze. Ty mají jen velmi mizivou šanci, že si zahrají byť jen část sezony na Symetra Tour.

Příště: V příštím díle o ženských profesionálních sériích se budeme věnovat nejsilnějšímu okruhu LPGA a evropské sérii Ladies European Tour. 

Čtěte také:

Cesta za snem I.: Jak složité je dostat se na European Tour? 

Cesta za snem II.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Cesta za snem III.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 13. března 2018
Všechny články autora

Související články

Lucie Hinnerová: Vždy jsem věřila, že to klapne.
Lucie Hinnerová: Vždy jsem věřila, že to klapne.

11.12.2018 | Mezi českými hráčkami, které se v letošní předkvalifikaci Ladies European Tour rvaly o postup do finálové fáze kvalifikačního boje o evropskou ženskou sérii, byla Lucie Hinnerová tou nejzkušenější. I proto si nakonec s vypjatými okamžiky poradila nejlépe a teď už se připravuje na poslední krok.

Kvalifikační škola LET: Z českého kvarteta postoupil ...
Kvalifikační škola LET: Z českého kvarteta postoupil ...

10.12.2018 | Z kvarteta českých golfistek na startu předkvalifikace Q-School pro Ladies European Tour si postup v marockém Marakéši vybojovala pouze Lucie Hinnerová. V závěrečném turnaji měla účast zaručenu již dříve Šideri Váňová.

Kvalifikační škola LET, 3.
Kvalifikační škola LET, 3.

09.12.2018 | Velmi blízko má v Maroku česká golfistka Lucie Hinnerová k postupu do závěrečné fáze kvalifikační školy Ladies European Tour. Na postupové pozice má po třetím kole náskok pěti ran.

Kvalifikační škola LET, 2.
Kvalifikační škola LET, 2.

08.12.2018 | Také v polovině prvního kvalifikačního turnaje Ladies European Tour v Maroku je nejlepší z českého kvarteta golfistek Lucie Hinnerová (-1), která má na 20. místě náskok čtyř ran na postupové příčky do finálového turnaje.

Kvalifikační škola LET, 1.
Kvalifikační škola LET, 1.

07.12.2018 | Rozdílně vstoupily do kvalifikační školy Ladies European Tour v Maroku české golfistky. Nejlepší Lucie Hinnerová (71) je na děleném 14. místě, za postupovým plánem zatím zaostává Kateřina Vlašínová (76).

Čtyři Češky zkouší štěstí v kvalifikaci o LET
Čtyři Češky zkouší štěstí v kvalifikaci o LET

06.12.2018 | V Maroku a Kambodži pokračuje od 7. prosince kvalifikace o Ladies European Tour. V marockém Marrákeši se o postup do finálové fáze kvalifikace pokusí i kvarteto českých hráček. Přihlášené jsou profesionálky Lucie Hinnerová, Michaela Valášková a Kateřina Vlašínová, i amatérka Kristýna Napoleaová.

Češi z Grand finale Faldo Series vezou umístění ...
Češi z Grand finale Faldo Series vezou umístění ...

28.11.2018 | Sedm českých golfistů a golfistek se zúčastnilo 22. finále juniorské soutěže Faldo Series v Al-Ainu v Emirátech. V absolutním pořadí si vedl nejlépe na děleném desátém místě Hynek Groh, ve své kategorii do 16 let byla hodnocena na děleném třetím místě Tereza Chlostová.

Loučení se sérií LETAS 2018: Macková na 24. místě
Loučení se sérií LETAS 2018: Macková na 24. místě

10.11.2018 | V posledním turnaji letošního ročníku druhé dámské evropské profesionální série LET Access Series obsadila česká amatérka Patricie Macková dělené 24. místo, její krajanka Šideri Váňová poblíž Barcelony skončila na 46. příčce. ...

Reklama
SSNGSSNG
SSNG