Česká golfová federace

Aktuality

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Jonáš Mencl, Úterý 13. března 2018

Kdo chce v golfu dojít až na vrchol, musí pro to udělat vše, co je v jeho silách. V ženském profesionálním golfu to platí jakbysmet. Podmínkou k dosažení vysněného cíle je také potřeba vytrvat, být trpělivý. Ani členkou LPGA či European Tour se žádná hráčka nestane ze dne na den.

Vyprávět by o tom mohla i dlouhodobě nejlepší a nejzkušenější česká hráčka Klára Spilková, která na nejlepším evropském okruhu Ladies European Tour působí již osmým rokem. V loňské sezóně zaznamenala první vítězství v sérii a bojovala rovněž v kvalifikační škole o elitní LPGA, v celoročním hodnocení obsadila čtvrté místo.

Kariérním postupem – z amatérského do profesionálního golfu – vyslala jasnou zprávu o své budoucnosti loni další členka Czech Golf Teamu Karolína Vlčková, která má jasný cíl rovnou se kvalifikovat na LPGA. Díky loňské úspěšné cestě Q-School zahájí již tento čtvrtek na Floridě svou misi s plnou kartou na „druholigové“ americké Symetra Tour, odkud by mohla vést cesta k absolutní ženské golfové špičce. Další Češka Šideri Váňová prožívá svoji první sezónu na Ladies European Tour. 

U těchto hráček jsme už ale někde v druhé polovině cesty. Kde sen o špičkovém ženském golfu začíná a kde končí, prozradí pokračování seriálu Cesta za snem:

Nejprve je třeba zmínit, na kterých ženských sériích na světě se hraje o body do světového žebříčku, jenž je výrazným, nikoliv však jediným, kritériem pro výběr golfistek pro nejlepší turnaje světa. Jmenovitě jde o série: LPGA (Ladies Professional Golf Association), LET (Ladies European Tour), LPGA of Japan (The Ladies Professional Golffer’s Association of Japan), ALPG (Australian Ladies Professional Golf), CLPGA (China LPGA), KLPGA (LPGA of Korea Tour), Symetra Tour, LETAS (Ladies European Tour Access Series), TLPGA (The LPGA of Taiwan).

Na ostatních mini sériích, kterých je po celém světě velké množství, se neudělují body do světového žebříčku a začínajícím profesionálkám a talentovaným amatérkám slouží spíš jako příprava na vyšší profesionální okruhy. Některé zkušenější hráčky však tyto série využívají, aby vyplnily mezeru v turnajových kalendářích, především v zimních měsících. Češkami oblíbená je například Santander Golf Tour ve Španělsku, řada sérií se odehrává na americkém kontinentu.

Pro hráčky hrající v Evropě se zdá být ideální začít na tzv. rozvojové sérii Ladies European Tour, která nese název Ladies European Tour Access Series (zkráceně LETAS). Hráčkám studujícím na univerzitě ve Spojených státech amerických by zase mohla vyhovovat Symetra Tour, z které lze postoupit přímo na LPGA.

Možnosti, jak se kvalifikovat na turnaje Ladies European Tour Access Series:

1) Q-school LET

Kvalifikovat se na turnaje LETAS lze na základě umístění v kvalifikační škole Ladies European Tour. Nejlepších pět hráček z finálové fáze q-school si zajistí kartu kategorie 7, s níž nebudou mít potíže se na turnaje LETAS kdykoliv kvalifikovat. Tyto hráčky budou ale starty na LETAS využívat jen příležitostně. Podobně budou postupovat hráčky umístěné na 6. – 25. místě z q-school. Ty však nemají jistotu tolika startů na LET, proto mohou starty na LETAS využívat více. To je i případ Šideri Váňové, která si loni vybojovala částečnou kartu na LET. Kartu kategorie 12a mají hráčky, které se dostaly do finálové fáze q-school, ovšem neprošly cutem do finálového kola.

2) Karty od promotéra turnaje

Celkem 23 českých amatérek loni dostalo šanci zahrát si profesionální turnaj ze série LETAS díky turnaji Foxconn Czech Ladies Challenge (na Casa Sereně) Českou golfovou federací. Deset karet, které ČGF jako promotér turnaje obdržela, vložila do Player Exchange Programme. Tím umožnila start hráčkám ze zahraničí na českém turnaji výměnou za hrací karty pro české hráčky na zahraničních turnajích LETAS. Profesionální ženský okruh zamířil do České republiky teprve podruhé, ale letos se chystá další turnaj Czech Ladies Challenge. Uskuteční se na Konopišti.

3) Sponzorské pozvánky

 

Možnosti, jak se kvalifikovat na Symetra Tour:

Q-school LPGA

Karolína Vlčková si loni vybojovala plnohodnotnou kartu na Symetra Tour, když ve finálové fázi kvalifikační školy o LPGA prošla cutem do závěrečného pátého kola. Tím si zajistila kartu kategorie E, se kterou by se měla zúčastnit takřka všech turnajů této série. Částečná karta byla připravena i pro hráčky, které postoupily do finálové fáze, ale neprošly cutem. Pro ně už ale znamená karta kategorie F nevyzpytatelnou účast na turnajích Symetra Tour. Daleko těžší dostat se na turnaje okruhu budou mít hráčky, které se nedostaly do finálové fáze. Ty mají jen velmi mizivou šanci, že si zahrají byť jen část sezony na Symetra Tour.

Příště: V příštím díle o ženských profesionálních sériích se budeme věnovat nejsilnějšímu okruhu LPGA a evropské sérii Ladies European Tour. 

Čtěte také:

Cesta za snem I.: Jak složité je dostat se na European Tour? 

Cesta za snem II.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Cesta za snem III.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 13. března 2018
Všechny články autora

Související články

Karolína Vlčková vstupuje na Floridě do Symetra Tour
Karolína Vlčková vstupuje na Floridě do Symetra Tour

15.03.2018 | Sen o rychlém vstupu do LPGA na konci loňského roku se sice Karolíně Vlčkové nenaplnil, ale zklamání rychle zažehnala. Získala kartu na nižší sérii Symetra Tour a v pátek odstartuje na Floridě svoji první kompletní profesionální sezónu ve vstupním turnaji Florida's Natural Charity Classic.

Váňova neprošla cutem podruhé v řadě
Váňova neprošla cutem podruhé v řadě

09.03.2018 | Ani na druhý pokus v sezoně nebyla Šideri Váňová na Ladies European Tour úspěšná. Poté, kdy neprošla před týden cutem na Women's NSW Open v Austrálii, si finále nezahraje ani v Jižní Africe. ...

Další zkouška pro Váňovou v Jižní Africe
Další zkouška pro Váňovou v Jižní Africe

07.03.2018 | Druhý letošní start na LET si připíše česká profesionálka Šideri Váňová v Jižní Africe. Po nevydařeném úvodním turnaji v Austrálii, kde neprošla cutem, bude chtít v Kapském Městě vybojovat první body do Order of Merit. ...

Jiří Zuska se probojoval na MM Španělska až do ...
Jiří Zuska se probojoval na MM Španělska až do ...

04.03.2018 | Jiří Zuska se přes vynucenou zimní zdravotní pauzu rychle vrací do optimální formy. Na Mezinárodním mistrovství Španělska, které se uskutečnilo od 28. února do 4. března v R.C.G. La Manga, nejprve zvládl dvoukolovou hru na rány a v jamkové hře došel až do čtvrtfinále.

Váňová po LET v Austrálii: Mohla jsem jen překvapit
Váňová po LET v Austrálii: Mohla jsem jen překvapit

02.03.2018 | Start nové sezóny jí nevyšel podle představ. Šideri Váňová neprošla cutem na Women's NSW Open, kde se v tomto týdnu hraje Ladies European Tour. Kámen úrazu spočíval v prvním kole, kdy se nedostala do dobrého tempa a zahrála 80 ran. Zlepšený výkon ve druhém kole stačil pouze na konečné 105.

Šideri Váňová se dočká prvního letošního startu ...
Šideri Váňová se dočká prvního letošního startu ...

28.02.2018 | Před týdnem jí letošní premiéra na Ladies European Tour nevyšla, když se jako první náhradnice nevešla do startovního pole turnaje v australském Bonville. Další turnaj už Šideri Váňové neuteče - minimálně ve čtvrtek a v pátek si zahraje Women's NSW Open.

Pro Golf Tour v Maroku: Cafourek jako jediný z ...
Pro Golf Tour v Maroku: Cafourek jako jediný z ...

28.02.2018 | Jan Cafourek si v úvodu nové sezóny dál drží velmi slušnou formu. Na třetím turnaji Pro Golf Tour v Maroku se umístil znovu mezi třiceti nejlepšími. České barvy hájili i další tři hráči - Martin Příhoda, Daniel Suchan a Cyril Suk. Ani jeden však do finálového kola nepostoupil.

Marie Luňáčková sahala na univerzitě po titulu.
Marie Luňáčková sahala na univerzitě po titulu.

21.02.2018 | Do konce turnaje Florida State Match-Up jí zbývalo odehrát osm jamek, před kterými držela skóre -9 a už už se dotýkala trofeje pro vítězku. Pak stačil jeden špatný drive a sen o prvním univerzitním titulu vzal za své. Marie, nejstarší ze sesterského tria Luňáčkových, si i tak odvezla cenné 8.

Reklama
SSNGSSNG
SSNG