Česká golfová federace

Aktuality

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Cesta za snem IV.: Jak se dostat mezi nejlepší profesionálky?

Jonáš Mencl, Úterý 13. března 2018

Kdo chce v golfu dojít až na vrchol, musí pro to udělat vše, co je v jeho silách. V ženském profesionálním golfu to platí jakbysmet. Podmínkou k dosažení vysněného cíle je také potřeba vytrvat, být trpělivý. Ani členkou LPGA či European Tour se žádná hráčka nestane ze dne na den.

Vyprávět by o tom mohla i dlouhodobě nejlepší a nejzkušenější česká hráčka Klára Spilková, která na nejlepším evropském okruhu Ladies European Tour působí již osmým rokem. V loňské sezóně zaznamenala první vítězství v sérii a bojovala rovněž v kvalifikační škole o elitní LPGA, v celoročním hodnocení obsadila čtvrté místo.

Kariérním postupem – z amatérského do profesionálního golfu – vyslala jasnou zprávu o své budoucnosti loni další členka Czech Golf Teamu Karolína Vlčková, která má jasný cíl rovnou se kvalifikovat na LPGA. Díky loňské úspěšné cestě Q-School zahájí již tento čtvrtek na Floridě svou misi s plnou kartou na „druholigové“ americké Symetra Tour, odkud by mohla vést cesta k absolutní ženské golfové špičce. Další Češka Šideri Váňová prožívá svoji první sezónu na Ladies European Tour. 

U těchto hráček jsme už ale někde v druhé polovině cesty. Kde sen o špičkovém ženském golfu začíná a kde končí, prozradí pokračování seriálu Cesta za snem:

Nejprve je třeba zmínit, na kterých ženských sériích na světě se hraje o body do světového žebříčku, jenž je výrazným, nikoliv však jediným, kritériem pro výběr golfistek pro nejlepší turnaje světa. Jmenovitě jde o série: LPGA (Ladies Professional Golf Association), LET (Ladies European Tour), LPGA of Japan (The Ladies Professional Golffer’s Association of Japan), ALPG (Australian Ladies Professional Golf), CLPGA (China LPGA), KLPGA (LPGA of Korea Tour), Symetra Tour, LETAS (Ladies European Tour Access Series), TLPGA (The LPGA of Taiwan).

Na ostatních mini sériích, kterých je po celém světě velké množství, se neudělují body do světového žebříčku a začínajícím profesionálkám a talentovaným amatérkám slouží spíš jako příprava na vyšší profesionální okruhy. Některé zkušenější hráčky však tyto série využívají, aby vyplnily mezeru v turnajových kalendářích, především v zimních měsících. Češkami oblíbená je například Santander Golf Tour ve Španělsku, řada sérií se odehrává na americkém kontinentu.

Pro hráčky hrající v Evropě se zdá být ideální začít na tzv. rozvojové sérii Ladies European Tour, která nese název Ladies European Tour Access Series (zkráceně LETAS). Hráčkám studujícím na univerzitě ve Spojených státech amerických by zase mohla vyhovovat Symetra Tour, z které lze postoupit přímo na LPGA.

Možnosti, jak se kvalifikovat na turnaje Ladies European Tour Access Series:

1) Q-school LET

Kvalifikovat se na turnaje LETAS lze na základě umístění v kvalifikační škole Ladies European Tour. Nejlepších pět hráček z finálové fáze q-school si zajistí kartu kategorie 7, s níž nebudou mít potíže se na turnaje LETAS kdykoliv kvalifikovat. Tyto hráčky budou ale starty na LETAS využívat jen příležitostně. Podobně budou postupovat hráčky umístěné na 6. – 25. místě z q-school. Ty však nemají jistotu tolika startů na LET, proto mohou starty na LETAS využívat více. To je i případ Šideri Váňové, která si loni vybojovala částečnou kartu na LET. Kartu kategorie 12a mají hráčky, které se dostaly do finálové fáze q-school, ovšem neprošly cutem do finálového kola.

2) Karty od promotéra turnaje

Celkem 23 českých amatérek loni dostalo šanci zahrát si profesionální turnaj ze série LETAS díky turnaji Foxconn Czech Ladies Challenge (na Casa Sereně) Českou golfovou federací. Deset karet, které ČGF jako promotér turnaje obdržela, vložila do Player Exchange Programme. Tím umožnila start hráčkám ze zahraničí na českém turnaji výměnou za hrací karty pro české hráčky na zahraničních turnajích LETAS. Profesionální ženský okruh zamířil do České republiky teprve podruhé, ale letos se chystá další turnaj Czech Ladies Challenge. Uskuteční se na Konopišti.

3) Sponzorské pozvánky

 

Možnosti, jak se kvalifikovat na Symetra Tour:

Q-school LPGA

Karolína Vlčková si loni vybojovala plnohodnotnou kartu na Symetra Tour, když ve finálové fázi kvalifikační školy o LPGA prošla cutem do závěrečného pátého kola. Tím si zajistila kartu kategorie E, se kterou by se měla zúčastnit takřka všech turnajů této série. Částečná karta byla připravena i pro hráčky, které postoupily do finálové fáze, ale neprošly cutem. Pro ně už ale znamená karta kategorie F nevyzpytatelnou účast na turnajích Symetra Tour. Daleko těžší dostat se na turnaje okruhu budou mít hráčky, které se nedostaly do finálové fáze. Ty mají jen velmi mizivou šanci, že si zahrají byť jen část sezony na Symetra Tour.

Příště: V příštím díle o ženských profesionálních sériích se budeme věnovat nejsilnějšímu okruhu LPGA a evropské sérii Ladies European Tour. 

Čtěte také:

Cesta za snem I.: Jak složité je dostat se na European Tour? 

Cesta za snem II.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Cesta za snem III.: Jak složité je dostat se na European Tour?

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Úterý 13. března 2018
Všechny články autora

Související články

Spilkové závěr nevyšel, skončila na 33. místě
Spilkové závěr nevyšel, skončila na 33. místě

23.09.2018 | Nejméně vydařené kolo zažila na závěr turnaje ze série Ladies European Tour ve Španělsku česká profesionálka Klára Spilková. S výsledkem 75 (+3) se propadla ve výsledkové listině z devátého místa na konečné dělenou 33. příčku. ...

Spilková zůstává před finálovým kolem v TOP 10
Spilková zůstává před finálovým kolem v TOP 10

22.09.2018 | Další výkon pod par hřiště (69) předvedla v třetím kole turnaje Estrella Damm Ladies Open ve Španělsku Klára Spilková a zůstává stále v elitní desítce průběžného pořadí. Z devátého místa už však na medailové pozice ztrácí čtyři rány.

Spilková ve Španělsku předvedla nejlepší kolo ...
Spilková ve Španělsku předvedla nejlepší kolo ...

21.09.2018 | Skvělý výkon předvedla v druhém kole turnaje Golf Club de Terramar série Ladies European Tour česká golfistka Klára Spilková. Její výsledek 64 (-7) byl nejlepším výkonem dne a posunula se na dělené páté místo. Šideri Váňová slibně rozehraný boj o cut nezvládla.

Vydařený start Češek na turnaji LET ve Španělsku
Vydařený start Češek na turnaji LET ve Španělsku

20.09.2018 | Zdařilé vykročení mají za sebou české golfistky startující na turnaji ze série Ladies European Tour ve Španělsku a obě jsou nad hranicí předpokládané cutu. Šideri Váňová drží po výsledku 68 (-3) dělené 15. místo, Klára Spilková (70) je po prvním kole na 35.

Češi v žebříčcích: Melichová poprvé v TOP 100, ...
Češi v žebříčcích: Melichová poprvé v TOP 100, ...

20.09.2018 | Září je ve výkonnostním golfu měsícem, v němž vrcholí sezóna evropských soutěží, aspiranti na kariérní posun usilují o lepší místo v kvalifikačních školách a nižších sériích, hráčům na univerzitách začíná školní rok a s ním i univerzitní týmový golf. A tyto okolnosti promlouvají do žebříčků.

Češi po skvělém kole skončili na Evian Championship ...
Češi po skvělém kole skončili na Evian Championship ...

19.09.2018 | Český golf o sobě dal znovu hlasitě vědět. Z prestižního turnaje Evian Championship Junior’s Cup, který navazuje na závěrečný dámský major, vezou čeští hráči a hráčky do 14 let výborné čtvrté místo. Ve druhém kole zahráli v paru a z šestého místa po prvním kole o dvě příčky poskočili vpřed.

Evian Championship Junior‘s Cup, 1.
Evian Championship Junior‘s Cup, 1.

18.09.2018 | Velkou bojovnost předvedli čeští reprezentanti do čtrnácti let v prvním kole juniorského poháru Evian Championship. Po horším začátku kola se v jeho druhé polovině herně zvedli a výsledkem je slibné šesté místo v pořadí družstev. Denisa Vodičková je v individuálním hodnocení sedmá.

Češi do 14 let na juniorském Evian Championship
Češi do 14 let na juniorském Evian Championship

17.09.2018 | Na závěrečný ženský major sezony tradičně navazuje juniorský pohár. Stejně tomu je i letos, kdy se The Evian Championship Junior’s Cup uskuteční už podvanácté. Kláru Spilkovou, která v pátek neprošla cutem, tak v dějišti šampionátu vystřídají Češi do 14 let.

Reklama
ABAB
AB