PUPU
PU
Reklama
English

Aktuality

Cesta za snem III. : Jak složité je dostat se na European Tour?

Cesta za snem III. : Jak složité je dostat se na European Tour?

Jonáš Mencl, Středa 7. února 2018

Poslední krok bývá nejtěžší. Otřepané klišé, které ale v případě získání členské karty na European Tour platí. Z tisíců soutěžních golfistů usilujících o evropskou top ligu na ostatních túrách v Evropě, Asii a Austrálii se na úplný vrchol evropského golfu dostane jen hrstka z nich.

 

EUROPEAN TOUR

Vrcholnou soutěží profesionálního golfu v Evropě je European Tour, pod jejíž křídla spadá také seniorská série Staysure Tour a druholigová Challenge Tour. V celosvětovém měřítku jde o druhou nejprestižnější Tour na světě, tou první je převážně americká PGA Tour. Turnaje European Tour hrají nejlepší hráči z celého světa, jádro této série tvoří Evropané. Stejně jako turnaje Challenge Tour se i turnaje European Tour uskutečňují kromě Evropy i na jiných kontinentech. V posledních letech získávají na síle turnaje konané v Asii.

Nutnost obstát v konkurenční boji s PGA Tour, ale taky znovu zvednout zájem o golf obecně, který po letech boomu začal uvadat, přiměly současného výkonného ředitele European Tour Keitha Pelleyho (rodilého Kanaďana) k zavedení několika novinek na evropském okruhu. Jednou z nich bylo vznik série osmi turnajů s názvem Rolex Series s výrazně vyššími finančními odměnami a prestiží. Cílem bylo přilákat na tyto turnaje hvězdné hráče, především pak ty, kteří mají členství jak na European Tour, tak na PGA Tour. Pokud jde o zájem ze strany fanoušků, ten se pokusil Pelley vyvolat zavedením nejrůznějších zábavných prvků jako je hra na čas, turnaj národních týmů dvojic GolfSixes na šest jamek, soutěž Beat the pro mezi diváky a profesionály nebo turnaj World Super 6, který kombinuje hru na rány s hrou na jamky.

European Tour pod vedením Keitha Pelleyho pookřála, což koneckonců potvrzuje neutuchající zájem řady profesionálních hráčů dostat se na tuto sérii. Kromě již zmíněné zvýšené prestiže láká evropské hráče také účast v nejslavnějším týmovém klání Ryder Cupu, v němž mezi sebou každé dva roky soupeří týmy Evropy a Spojených států amerických. 

Jak se kvalifikovat na European Tour?

  • Challenge Tour

Na European Tour vede cesta přes druholigovou Challenge Tour. A to několika způsoby. V případě tří vítězství v jedné sezóně na Challenge, se hráč kvalifikuje na European Tour v ještě v pokračující sezóně a získá členskou kartu kategorie 13. Kategorii 14 získá nejlepších patnáct hráčů žebříčku Road to Oman. Hráči na 16. – 30. místě získají kartu kategorie 18, s níž budou mít ale velký problém se vůbec na některé turnaje dostat. Nemluvě o kartě kategorie 20 a 21 pro vítěze turnajů Challenge Tour v sezóně 2017/18 a hráče umístěné na 31. – 45. místě v Road to Oman.

  • Q-school

Šanci získat kartu na European Tour mají hráči v kvalifikační škole Q-school. Pro drtivou většinu hráčů jde však o běh na dlouhou trať se smutným koncem. Z tisíce hráčů, kteří se do kvalifikace přihlásí, se na evropskou sérii probojuje jen hrstka nejlepších. Nejlepších deset hráčů Q-school získá kartu kategorie 17, dalších patnáct hráčů v pořadí Q-school získá sice stejnou kartu, ale v pořadí této kategorie budou zařazení až za hráče, kteří skončili v minulém ročníku European Tour na 102. – 111. místě. A to může být pro zmíněných 15 hráčů rozhodující, neboť kategorie 17 může být z hlediska přijetí do turnaje na menších turnajích hraniční. Hráči, kteří ve finálové fázi Q-school projdou cutem, ale neskončí na prvních 25 místech získají nejhorší kartu kategorie 22. S takovou kartou musejí hráči spoléhat na to, že se na menší turnaje dostanou jako náhradníci. 

  • Sponzorské pozvánky

Stejně jako na turnaje Challenge Tour se lze dostat i na turnaje European Tour skrze sponzorské pozvánky. Promotérská společnost RELMOST, která pořádá na území České republiky ročně dva turnaje Challenge Tour a jeden turnaj European Tour, dává formou sponzorských pozvánek příležitost českým hráčům utkat se na domácím hřišti s evropskou špičkou. Pro domácí hráče je takový turnaj obrovskou zkušeností. Šanci dostávají jak čeští profesionálové, tak amatéři. Loňský ročník D+D REAL Czech Masters si zahrálo rekordních 16 českých hráčů.

  • Order of Merit Asian Tour, KPGA, PGA Tour of Australasi, China Tour

Cesta na European Tour nevede pouze přes evropské turnaje, uspět lze i na asijské a australské půdě. Vítězové finančních žebříčků na Asian Tour, Korean PGA, PGA Tour of Australasia a China Tour za minulý rok získají kartu kategorie 16. Šanci mají i další hráči z Asian Tour, dalších pět v pořadí může získat kartu kategorie 18, dalších dvacet pak kategorii 22. 

Kategorie členství na European Tour

 

Foto Zdeněk Sluka

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Středa 7. února 2018
Všechny články autora
Reklama
MarketMarket
Market