Česká golfová federace

Aktuality

Klára Spilková: 200 kilometrů v nohách, ale únava na mě teprve dolehne

Klára Spilková: 200 kilometrů v nohách, ale únava na mě teprve dolehne

Jonáš Mencl, Středa 7. listopadu 2018

Nachodit přibližně 200 kilometrů, a přitom podat soustředěný výkon v golfu s minimem chyb, to zaslouží uznání. Tím spíš, když jde o kvalifikaci na nejprestižnější ženský okruh. Klára Spilková se v uplynulých týdnech vyrovnala s fyzickou i psychickou zátěží bravurně a teď jásá. Kartu LPGA má v kapse.

Ačkoli se dvanáctikolový kvalifikační maratón, který v posledních třech týdnech Klára Spilková podstoupila při cestě na LPGA, jeví na první pohled jako zničující, pro českou hráčku ve skutečnosti nešlo o žádnou výjimečnou situaci. „Brala jsem to jako tři turnaje v kuse. Na LET také hrajeme tři čtyři turnaje za sebou.“

Takže únavu vůbec necítíte, protože jste zvyklá?

Teď je to ještě dobré. Myslím si, že až si dovolím ten pravý odpočinek, tak to na mě dolehne. Mezi koly jsem se snažila hodně odpočívat, pořád jsem spala, tudíž i hodně regenerovala.

Měla jste možnost alespoň využít pomoci fyzioterapeutů?

Během turnajů k nim moc nechodím, fyzioterapeuty mám doma a taky málokomu věřím. Mám asi pět cviků, které dělám po každém kole, po němž se necítím úplně fit. Je to asi jen na dvacet minut, ale vždycky mi pomůžou. Pak už můžu odpočívat a úplně vypnout. To je pro mě asi nejdůležitější.

Máte představu, kolik jste za poslední měsíc nachodila kilometrů?

Když si vezmu, že při každém kole nachodím deset kilometrů, tak za celý měsíc to dá i s tréninkovými koly kolem 200 kilometrů. Tak by to asi mohlo vycházet. Ale každý den jsem nehrála.

To je docela pádný argument pro všechny negolfisty, kteří tvrdí, že golf není sport...

Já nejsem taková, abych někoho přesvědčovala. Ať si to nejdřív každý zkusí a udělá si svůj vlastní názor. Někdy to vidím i u sebe, když mám na něco nějaký názor bez toho, aniž bych to vyzkoušela. A pak si říkám: Vždyť jsem to ještě nikdy nezkusila, půjdu do toho a pak uvidím, jaké to bude. Jsou to jen předsudky. Znám pár lidí, kteří měli stejný názor, pak si golf zkusili a já pak od nich slyšela: Jé, z toho bolí záda, to je takový nepřirozený pohyb, tu osmnáctku jsem skoro neobešel. A proto říkám: Udělejte si na to svůj názor, než začnete soudit.

Kolik kufrů jste vzala na kvalifikaci a co obsahovaly?

Mám golfový bag a k tomu jeden velký kufr. Do něho se vejde snaž třicet kilo, ale já vozím vždy kolem 20 až 23 kilo. Velkou část obsahu zastupuje hygiena a vždycky si s sebou vozím svíčku, abych si v hotelových pokojích navodila atmosféru jako u sebe doma. I tam se chci cítit dobře. A teď jsem si přibalila i pastelky, občas si ráda něco namaluju, člověk se u toho dobře odreaguje.

Závěrečná část kvalifikace se uskutečnila v Pinehurst Resortu, kde se nachází 9 golfových hřišť. Jak na vás areál působil?

Byl obrovský, ale krásný. Je to takové golfové městečko, ve kterém všichni hrají golf a je tam i spousta golfových obchůdků. Trochu mi to připomínala St. Andrews. Ne samozřejmě typem hřišť. Ale tím, že tam také všichni hrají golf. To je hezké.

Které z hřišť Pinehurtsu se vám líbilo více? Šestka, nebo sedmička?

Každé bylo jiné. Ta sedmička byla užší, pro mě větší výzva. Greeny byly tvrdší, tvarované, ale krásné. Obě hřiště ale seděla dobře mé hře. Byla v lese a nebyla tak dlouhá. Když jsem je spatřila, řekla jsem si: „Tak tady jsem doma.“

Ve druhém kole jste na šestce dokonce zahrála eagle na čtyřparu. Jak k tomu došlo?

Zahrála jsem ze 120 metrů do jamky. To byl takový vyvýšený green, byly tam dvě boule a jamka byla až na té vrchní bouli. Skočilo to před bouli, a když jsem přišla na green, byly tam jen dva míčky, tak si tak říkám: „Ty vogo, já jsem někde za greenem zase.“ Nebyl ani za greenem. Tak jsem se tedy šla podívat k jamce, a on v ní byl. Zahrála jsem to osmičkou železem.

Během kvalifikace jste působila dost uvolněně, v dobrém rozpoložení. Bylo něco, co vás za ty tři týdny vyvedlo z koncentrace?

Spíš už jsem cítila tlak ke konci, hodně lidí mi psalo. Snažila jsem to nevnímat a moc nesledovat, ale bylo toho hodně. Vždycky zavírám mobil a dávám ho pryč. V tomhle to bylo náročnější, a taky to na mě trochu doléhalo po večerech. Ale snažila jsem se být v kontaktu s rodinou. Když jsem měla slabší chvilku, tak jsem volala domů.

V tak psychicky i fyzicky náročném turnaji je důležitá role caddieho. Jak pomohl kedík Martin Konečný?

Zastával roli baviče celé tři týdny, takže hodně jsme se nasmáli. Bylo to hodně uvolněné, někdy jsme se o golfu vůbec nebavili.

Kde budete trávit Vánoce?

Ráda bych byla doma na Vánoce, ale myslím, že tu budu tak týden a hned začnu něco vymýšlet. To jsem prostě já.

 

FOTO Zdeněk Sluka

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Středa 7. listopadu 2018
Všechny články autora

Související články

Ohlédnutí 2018 (1.):  Spilková posouvá český golf ...
Ohlédnutí 2018 (1.):  Spilková posouvá český golf ...

30.12.2018 | Klára Spilková v posledních dvou letech výrazně vynáší český golf vzhůru. Loni premiérovým vítězstvím na LET, letos postupem do elitní soutěže LPGA. Není už však sama, kdo má podíl na vzestupu českého golfu. Výtečnou sezónu mezi profesionály zažil i Filip Mrůzek, ani další hráči nezůstali pozadu.

Spilková po úspěšné kvalifikaci ukončila sezónu.
Spilková po úspěšné kvalifikaci ukončila sezónu.

06.11.2018 | Klára Spilková vrátila domů z úspěšné kvalifikace LPGA. Na tiskové konferenci v pražské Hergetově Cihelně shrnula tři uplynulé týdny, na jejich závěr přišla velká radost. Současně ukončila předčasně letošní sezónu a už se začala pomalu svěřovat s plány na příští rok.

Sen se stal skutečností: Klára Spilková vybojovala ...
Sen se stal skutečností: Klára Spilková vybojovala ...

03.11.2018 | Česko bude mít od příští sezóny zastoupení v nejprestižnější ženské sérii světa. Zásluhou Kláry Spilkové, která v závěrečné kvalifikační části Q-Series obsadila čtvrté místo. Hráčskou kartu si vybojovala s naprostým přehledem, na poslední postupové místo si vytvořila náskok 21 ran.

Sedmé kolo Q-Series se dohrávalo v sobotu, Spilková ...
Sedmé kolo Q-Series se dohrávalo v sobotu, Spilková ...

03.11.2018 | (AKTUALIZOVÁNO) Stejně jako předchozí ani sedmé kolo Q-Series nebylo dokončeno kvůli tmě, dohrávalo se až v sobotu dopoledne. Klára Spilková sice poklesla na čtvrté místo, ale její celkovou pozici to nijak neohrozilo - na postupovou hranici má násko 22 ran.

Spilková kráčí k LPGA, od postupu ji dělí dvě kola
Spilková kráčí k LPGA, od postupu ji dělí dvě kola

01.11.2018 | S každým dalším povedeným kolem je blíž a blíž postupu. Teď už je Klára Spilková LPGA tak blízko, že se nechce věřit, že by měla o kartu přijít. Ani v šestém kole Q-Series neměla žádný vážnější problém, zahrála 71 ran (-1) a stále figuruje na prvním místě pořadí, i když už na čele není sama.

Klára Spilková dál v čele Q-Series, postup na ...
Klára Spilková dál v čele Q-Series, postup na ...

01.11.2018 | Závěrečný kvalifikační část LPGA už míří ke svému závěru, nyní už na hřišti Pinehurst #7. Kláru Spilkovou přechod na druhou osmnáctku zatím nijak nezbrzdila v rozletu a po kole v paru (72) dál drží v Q-Series vedení.

Spilková vstupuje do klíčové části Q-Series z ...
Spilková vstupuje do klíčové části Q-Series z ...

31.10.2018 | První část vyšla Kláře Spilkové skvěle. Česká profesionálka se po první polovině závěrečného kvalifikačního maratónu LPGA s názvem Q-Series usadila na vedoucí příčce, kterou bude chtít v následujících čtyřech kolech na Pinehurst no. 7 přetavit v kartu LPGA.

Spilková nezaváhala: V polovině Q-Series jasně vede
Spilková nezaváhala: V polovině Q-Series jasně vede

29.10.2018 | Úvodní část kvalifikačního maratónu LPGA zvládla Klára Spilková na podtrženou jedničku. Ve všech čtyřech kolech na hřišti Pinehurst číslo 6 zahrála pod par a suverénně vede o čtyři rány před startem druhé části, která se uskuteční na Pinehurst #7. Vyšlo jí i čtvrté kolo, navzdory nervóznímu úvodu.

Reklama
RBRB
RB