Česká golfová federace

Aktuality

Klára Spilková: 200 kilometrů v nohách, ale únava na mě teprve dolehne

Klára Spilková: 200 kilometrů v nohách, ale únava na mě teprve dolehne

Jonáš Mencl, Středa 7. listopadu 2018

Nachodit přibližně 200 kilometrů, a přitom podat soustředěný výkon v golfu s minimem chyb, to zaslouží uznání. Tím spíš, když jde o kvalifikaci na nejprestižnější ženský okruh. Klára Spilková se v uplynulých týdnech vyrovnala s fyzickou i psychickou zátěží bravurně a teď jásá. Kartu LPGA má v kapse.

Ačkoli se dvanáctikolový kvalifikační maratón, který v posledních třech týdnech Klára Spilková podstoupila při cestě na LPGA, jeví na první pohled jako zničující, pro českou hráčku ve skutečnosti nešlo o žádnou výjimečnou situaci. „Brala jsem to jako tři turnaje v kuse. Na LET také hrajeme tři čtyři turnaje za sebou.“

Takže únavu vůbec necítíte, protože jste zvyklá?

Teď je to ještě dobré. Myslím si, že až si dovolím ten pravý odpočinek, tak to na mě dolehne. Mezi koly jsem se snažila hodně odpočívat, pořád jsem spala, tudíž i hodně regenerovala.

Měla jste možnost alespoň využít pomoci fyzioterapeutů?

Během turnajů k nim moc nechodím, fyzioterapeuty mám doma a taky málokomu věřím. Mám asi pět cviků, které dělám po každém kole, po němž se necítím úplně fit. Je to asi jen na dvacet minut, ale vždycky mi pomůžou. Pak už můžu odpočívat a úplně vypnout. To je pro mě asi nejdůležitější.

Máte představu, kolik jste za poslední měsíc nachodila kilometrů?

Když si vezmu, že při každém kole nachodím deset kilometrů, tak za celý měsíc to dá i s tréninkovými koly kolem 200 kilometrů. Tak by to asi mohlo vycházet. Ale každý den jsem nehrála.

To je docela pádný argument pro všechny negolfisty, kteří tvrdí, že golf není sport...

Já nejsem taková, abych někoho přesvědčovala. Ať si to nejdřív každý zkusí a udělá si svůj vlastní názor. Někdy to vidím i u sebe, když mám na něco nějaký názor bez toho, aniž bych to vyzkoušela. A pak si říkám: Vždyť jsem to ještě nikdy nezkusila, půjdu do toho a pak uvidím, jaké to bude. Jsou to jen předsudky. Znám pár lidí, kteří měli stejný názor, pak si golf zkusili a já pak od nich slyšela: Jé, z toho bolí záda, to je takový nepřirozený pohyb, tu osmnáctku jsem skoro neobešel. A proto říkám: Udělejte si na to svůj názor, než začnete soudit.

Kolik kufrů jste vzala na kvalifikaci a co obsahovaly?

Mám golfový bag a k tomu jeden velký kufr. Do něho se vejde snaž třicet kilo, ale já vozím vždy kolem 20 až 23 kilo. Velkou část obsahu zastupuje hygiena a vždycky si s sebou vozím svíčku, abych si v hotelových pokojích navodila atmosféru jako u sebe doma. I tam se chci cítit dobře. A teď jsem si přibalila i pastelky, občas si ráda něco namaluju, člověk se u toho dobře odreaguje.

Závěrečná část kvalifikace se uskutečnila v Pinehurst Resortu, kde se nachází 9 golfových hřišť. Jak na vás areál působil?

Byl obrovský, ale krásný. Je to takové golfové městečko, ve kterém všichni hrají golf a je tam i spousta golfových obchůdků. Trochu mi to připomínala St. Andrews. Ne samozřejmě typem hřišť. Ale tím, že tam také všichni hrají golf. To je hezké.

Které z hřišť Pinehurtsu se vám líbilo více? Šestka, nebo sedmička?

Každé bylo jiné. Ta sedmička byla užší, pro mě větší výzva. Greeny byly tvrdší, tvarované, ale krásné. Obě hřiště ale seděla dobře mé hře. Byla v lese a nebyla tak dlouhá. Když jsem je spatřila, řekla jsem si: „Tak tady jsem doma.“

Ve druhém kole jste na šestce dokonce zahrála eagle na čtyřparu. Jak k tomu došlo?

Zahrála jsem ze 120 metrů do jamky. To byl takový vyvýšený green, byly tam dvě boule a jamka byla až na té vrchní bouli. Skočilo to před bouli, a když jsem přišla na green, byly tam jen dva míčky, tak si tak říkám: „Ty vogo, já jsem někde za greenem zase.“ Nebyl ani za greenem. Tak jsem se tedy šla podívat k jamce, a on v ní byl. Zahrála jsem to osmičkou železem.

Během kvalifikace jste působila dost uvolněně, v dobrém rozpoložení. Bylo něco, co vás za ty tři týdny vyvedlo z koncentrace?

Spíš už jsem cítila tlak ke konci, hodně lidí mi psalo. Snažila jsem to nevnímat a moc nesledovat, ale bylo toho hodně. Vždycky zavírám mobil a dávám ho pryč. V tomhle to bylo náročnější, a taky to na mě trochu doléhalo po večerech. Ale snažila jsem se být v kontaktu s rodinou. Když jsem měla slabší chvilku, tak jsem volala domů.

V tak psychicky i fyzicky náročném turnaji je důležitá role caddieho. Jak pomohl kedík Martin Konečný?

Zastával roli baviče celé tři týdny, takže hodně jsme se nasmáli. Bylo to hodně uvolněné, někdy jsme se o golfu vůbec nebavili.

Kde budete trávit Vánoce?

Ráda bych byla doma na Vánoce, ale myslím, že tu budu tak týden a hned začnu něco vymýšlet. To jsem prostě já.

 

FOTO Zdeněk Sluka

Autor: Jonáš Mencl 
Datum: Středa 7. listopadu 2018
Všechny články autora

Související články

Klára Spilková ztrácí dvě rány na hranici cutu
Klára Spilková ztrácí dvě rány na hranici cutu

22.03.2019 | Dvě rány na aktuální hranici cutu ztrácí česká profesionálka Klára Spilková na turnaji LPGA Tour v Arizoně. Během úvodního kola často skórovala, ale nevydařily se jí závěry obou devítek a dnes ji čeká těžká bitva o postup do finálových kol.

Kláře Spilkové začínají turnaje LPGA na americké ...
Kláře Spilkové začínají turnaje LPGA na americké ...

20.03.2019 | Dvojitý australský prolog má Klára Spilková za sebou, ve čtvrtek startují turnaje letošní sezóny na americké půdě. Nadcházející turnaj Bank of Hope Founders Cup v Arizoně bude prvním jejím plnohodnotným startem se statusem členky LPGA v USA.

Spilková neprošla cutem ani ve druhém turnaji LPGA
Spilková neprošla cutem ani ve druhém turnaji LPGA

15.02.2019 | Australská mise se Kláře Spilkové nepovedla. Ani v jednom z turnajů LPGA neprošla česká hráčka cutem, v Grange, kde se hraje ISPS Handa Women´s Australian Open jí chyběly k postupu do finálových kol tři rány. ...

Spilkové se nedaří. Australské Open zahájila 77 ...
Spilkové se nedaří. Australské Open zahájila 77 ...

14.02.2019 | Nadějný vstup do ISPS Handa Women´s Australian Open nepřinesl Kláře Spilkové dobrý výsledek prvního kola. Druhou částí hřiště se Češka protrápila, zapsala 77 ran (+5) a krčí se až na děleném 124. místě. ...

Spilková zpátky v akci. Čeká ji druhý turnaj v ...
Spilková zpátky v akci. Čeká ji druhý turnaj v ...

13.02.2019 | Druhý australský turnaj LPGA čeká od čtvrtka 14. února Kláru Spilkovou. Českou profesionálku čeká návrat na známé místo, v Grange hrála jako amatérka mistrovství světa už v roce 2008. Teď by na ISPS Handa Women´s Australian Open ráda odčinila minutý cut z minulého týdne.

Klára Spilková v Austrálii neprošla cutem
Klára Spilková v Austrálii neprošla cutem

08.02.2019 | Letošní premiéra na LPGA Tour Kláře Spilkové nevyšla podle představ. Česká profesionálka v Austrálii na turnaji ISPS Handa Vic Open neprošla cutem o tři rány. Už v příštím týdnu ale bude mít šanci na reparát, ženská profesionální série se přesune do Grange.

Očekávaný první start Spilkové je tu.
Očekávaný první start Spilkové je tu.

06.02.2019 | V australské Victorii si připíše Klára Spilková první start letošní sezóny. A půjde rovněž o její premiérový start na LPGA Tour, coby členky nejprestižnějšího ženského profesionálního okruhu. Turnaj ISPS Handa Vic Open si zahrají i muži v rámci European Tour.

Golf Channel bude vysílat LPGA Tour s Klárou Spilkov ...
Golf Channel bude vysílat LPGA Tour s Klárou Spilkov ...

05.02.2019 | Ve čtvrtek vstoupí česká golfová jednička Klára Spilková do prestižní série LPGA Tour na turnaji v Austrálii. Letošní premiéru s českou účastí, ale i všechny turnaje série v nadcházejících dvou sezónách bude vysílat český Golf Channel.

Reklama
ThajskeThajske
Thajske